Készült: 2024.09.18.23:52:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (1999.06.22.), 195. felszólalás
Felszólaló Ughy Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:25


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UGHY ATTILA (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a szót. Mint minden jogállamban, így hazánkban is a legalapvetőbb emberi jogok közé tartozik a szabad vallásgyakorlás, mely jog természetesen magukat a politikusokat is egyénileg megilleti. Az azonban már nem tolerálható, ha egy politikai párt, hatalomhoz jutva, egy felekezetet jogosulatlan gazdasági és politikai előnyökhöz juttat. Bár bizonyára az illető párt, az SZDSZ számos képviselője ezt indokoltnak tartja, hiszen állítólag magának a pártnak a létrejöttét, szellemiségét, sőt még annak nevét is e gyülekezetnek köszönheti.

A félreértések elkerülése végett leszögezném, hogy nem áll szándékomban az említett gyülekezettel kapcsolatban régóta napirenden lévő vitákba belebonyolódni. A probléma, amelyről szólni kívánok, abból adódik, hogy ez az SZDSZ-hez közeli vallási szervezet, kormányra kerülésével olyan befolyáshoz jutott az elmúlt négy évben, melynek következtében korrupciógyanús ügyek, vélelmezhető gazdasági bűncselekmények egész sora kísérte működését. S mindezen tevékenységük következtében nemcsak a törvények szerinti felelősségre vonás nem érte el őket, de maguk mellett tudva az isteni áldást, erkölcsileg is felmentve érezhették magukat minden bűn alól.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ez utóbbi szempontból elszámoltatni a vétkeseket valóban nem az ön hatásköre, ám a gazdasági visszaélések felderítése annál inkább. Mint azt nemrégiben megtudhattuk, a gyanús ügyek sora akkor indult el, mikor elhatározták a Hit Csarnok megépítését. A 1,5 milliárdos költségvetésű nagyberuházás megvalósításában az egyik legfontosabb gazdasági partner az 1991-ben 90 ezer forintos tőkével alapított Észak-magyarországi Hit és Erkölcs Kulturális Alapítvány volt, mely az építkezések ideje alatt több mint 100 millió forintos áfa- és hitelfedezeti csalásra utaló pénzügyi tevékenységet folytatott. Azt már az alapítványnál lefolytatott APEH-ellenőrzés is megállapította, hogy a naplófőkönyv bevételi oldala plusz 100,5 millió forintos pénztáregyenleget mutat, míg az alapítvány számláján mindössze 14 ezer forint található. A rejtélyre egyesek szerint az ad magyarázatot, hogy az alapítvány jó pénzért hamis befizetési bizonylatokat adott ki cégeknek, mely összegeket azok alapítványi támogatás címén leírhatták az adójukból, azaz adócsalást követtek el.

Mindebből azonban még távolról sem folyt be a megfelelő mennyiségű pénz. Ezért a gyülekezet SZDSZ-es kapcsolatai révén egyenesen az államhoz fordult. A Magyar Fejlesztési Bank ugyanis félmilliárdos hitelt folyósított a felekezet számára. A pozitív hitelbírálat fejében a gyülekezet részéről az egyes bankvezetők és politikusok számára juttatott összesen 100 milliós sikerdíjról országszerte mendemondák keringenek. És az is kérdés, hogy az SZDSZ-hez közeli Hit Gyülekezete finanszírozása hogyan vág profiljába az állami vagyon hasznosításával megbízott Magyar Fejlesztési Banknak. Mindez azonban még mindig nem volt elég, ezért az állam újabb 75 millió forintot juttatott támogatás formájában a gyülekezetnek.

Az elmondottak alapján a kérdéseim a következőek: folynak-e még vizsgálatok az említett ügyekben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a gyülekezet és a hozzá közel álló cégek ellen, illetve mennyi esély van arra, hogy a nyomozás számára utólagosan nehezen felderíthető ügyekre fény derül, és a bűnösök számon kérhetők lesznek?

Köszönöm az államtitkár úr válaszát előre is, és elnézést az idő túllépéséért. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai