Készült: 2024.09.21.21:42:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2012.05.30.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Zsiga Marcell (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ZSIGA MARCELL (Fidesz): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Általános társadalmi elvárásként jelentkezik a közrend, közbiztonság további erősítése, a jogsértő cselekmények elkövetőinek elfogása és felelősségre vonása.

Két esztendővel ezelőtt új politikai korszak köszöntött Magyarországra, egy nemzeti kormány kapott a választóktól kétharmados felhatalmazást. Ennek az új korszaknak, a nemzeti együttműködés rendszerének egyik legfontosabb célkitűzése, hogy ebben az országban, Magyarországon rend legyen, nagybetűs rend. Azt hiszem, mindannyian, pártállástól függetlenül, megerősíthetjük, hogy a mindenkori büntetőjogi normáknak a lehető legszélesebb társadalmi konszenzuson, megingathatatlan morális alapokon kell nyugodniuk.

Sőt, talán azt is megállapíthatjuk, hogy azok a Szentírásban megfogalmazott parancsolatok, amelyeket tízparancsolatnak szoktunk nevezni, jelenthetik a morális fundamentumot. A "Ne ölj!", "Ne lopj!", "Ne paráználkodj!", "Ne hazudj!", "Mások becsületében kárt ne tégy!", "Mások tulajdonát ne kívánd!", és a többi parancsolat is mind-mind évezredeken keresztül jelentették az emberek számára az útmutatást vagy valamilyen más zsinórmértéket.

Egy modern korban modern büntető kódexre van szükség. A Magyar Országgyűlésnek és a modern büntetőjog tudománya művelőinek közös felelőssége, hogy olyan jogszabályi hátteret hozzunk létre, amely hosszú időkre válhat zsinórmértékké; alkalmas és képes a közbiztonság megerősítésére, egységesíti a rendszerváltás óta megjelent jogszabályi változásokat, és erős morális alapokon nyugszik.

Elvárás az is, hogy a kor számos problémájára, így például az erőszakos bűncselekményekre, a gazdasági bűncselekményekre vagy éppen a kábítószer terjedésére hatékony válaszokat adjon, és közreműködjön az egész társadalom erkölcsi normáinak megerősítésében is.

A közelmúltban egyébként egy, az európai ügyészek számára Budapesten megrendezett konferencián megállapították azt, hogy a bűnüldöző szerveknek világszerte újabb és újabb kihívásokkal kell szembenézniük, és sok országban nőtt a bűnözés volumene, illetőleg annak struktúrája az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult.

(17.30)

A fentiek messzemenőkig rávilágítanak arra, hogy az 1978-as büntető törvénykönyvet meg kell újítani. Ennek során akkor járunk el helyesen, ha nem a mindenáron való módosítás és az alapelvek megváltoztatásának célja lebeg a szemünk előtt, hanem az, hogy erős alapokon és évtizedek jogalkotási tapasztalatán nyugvó, egyszersmind modern és korszerű büntető kódexet hozzunk létre.

Az elmúlt közel három és fél évtized során több mint száz alkalommal került sor a Btk. módosítására. Ez a szám már önmagában jelzi, hogy a jog hogyan reagálhat a társadalmi elvárásokra vagy a mindennapi környezeti változásokra. Ám a társadalmi elvárások ma egy határozott, valódi igazságszolgáltatást elősegítő büntető törvénykönyvre vágynak. Az új Btk.-val szemben az egyik legfontosabb elvárás éppen ezért a szigorúság követelménye. Ez elsősorban a tervezet alapján a visszaesőkre vonatkozó rendelkezésekben nyilvánulhat meg, és nem feltétlenül tételhatár-emelést, hanem a tettarányos büntetőjogi szemlélet hangsúlyosabb megjelenítését jelenti.

Ha egy kis kitekintést teszünk arra, hogy az észak-magyarországi régióban milyen bűnügyekkel kell viaskodni a bűnüldöző szerveknek és az igazságszolgáltatásban dolgozóknak, akkor sokatmondó néhány újságcikk címe és beszámolója, amelyek a közelmúltban jelentek meg a megyei napilapban. Néhány példa: jogerősen is életfogytiglani a bodroghalmi gyilkosnak; megkezdődött a Fészekrakó-ügy tárgyalása Miskolcon; őrizetben a bogácsi rablók; brutális támadás az Avason; ittas és drogos sofőr egyenlő két halott; ismét sírrongálás Miskolcon. És ugye talán fel sem kell idézni néhány más újságcikket, hiszen mindenki emlékezhet a húsvétkor történt gyilkosságokra Hejőszalontán és Berzéken, és nyilván mindenki számára felháborító emlékként él az olaszliszkai lincselés vagy éppen a gadnai bestiális gyilkosság, az utóbbi helyszínen, egy 88 éves idős asszonyt próbáltak meggyalázni, megerőszakolni, majd pedig ennek sikertelensége nyomán végül egy baltával meggyilkolták.

Más tudósításokból azt tudhatjuk meg, hogy a rend őrei Borsod-Abaúj-Zemplén megyében egyre gyakrabban szerveznek olyan fórumokat, ahol erdészeti, halászati szakemberekkel, a nemzetiségi önkormányzatok képviselőivel közösen egyeztetnek és tartanak tájékoztatókat. Ezeknek az a célja, hogy a felek megismerhessék egymás véleményét, az egymással szemben támasztható elvárásokat. Ezekre a megbeszélésekre is azért van szükség, mert a jelenleg hatályos büntető törvénykönyv bizonyos társadalmi normákba ütköző magatartások esetén már nem jelent elég visszatartó erőt. Az egyeztető megbeszéléstől a szakemberek azt várják a régióban, hogy a felek együttes fellépésének hatására hatékonyabbá válik az együttműködés az erdőterületeken és a gyümölcsösökben jellemző falopásokkal, természetkárosításokkal szemben, az orvvadászat és az orvhalászat területén vagy éppen a hétvégi házas övezetekben történő bűnelkövetésekkel kapcsolatban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, hogy az előző példák és újságcikkek alkalmasak arra, hogy a társadalom üzenetét hordozzák, azaz igazságos és szigorú büntető kódexre van szükség, amelyben az emberi élet védelme az egyik legsarkalatosabb szempont, hiszen az emberi élet védelme a mainál sokkal erősebb védelmet és figyelmet érdemel. Ebben jelentős előrelépést jelenthet, ha az erőszakos bűncselekmények esetén a büntethetőség alsó korhatárát 14 év helyett 12 évben állapítjuk meg. Jelentős előrelépés lehet az is, ha újrafogalmazzuk a jogos védelem körét, és az eddigieknél erősebb önvédelemre adunk lehetőséget akkor, amikor a megtámadott joggal feltételezheti, hogy a támadás az élete ellen irányul.

Előrelépés, ha önálló tényállásként nevesítjük a jövőben az orvvadászatot és az orvhalászatot. Ezt a természeti értékek fokozottabb védelme, másrészt a határozottabb fellépés, azaz szigorúbb büntetési tétel igénye is indokolja. Az emberi élet védelmét jelenti és előrelépés, ha tűzzel-vassal harcolunk a kábítószer-kereskedelem ellen, hiszen nemcsak a fogyasztók válhatnak talán tudtukon kívül is áldozatokká, hanem védtelen polgárok is, ahogyan utaltam rá az idézett újságcímmel, de beidézem ide még egyszer: ittas és drogos sofőr egyenlő két halott. Zárójelben jegyzem meg, hogy a 23 éves bedrogozott autós egy 17 éves és egy 19 éves fiatal halálát okozta két héttel ezelőtt Rudabánya mellett.

Bízom abban, hogy az új kódex meghatározó ideig a jogalkalmazók által elfogadottan és a kitűzött célnak megfelelően, jól alkalmazhatóan, hosszú-hosszú esztendőkön keresztül szolgálhatja majd a büntető igazságszolgáltatást és a lakosság szubjektív biztonságérzetének jobbítását. Ebben kérem közreműködésüket.

Köszönöm, hogy megtiszteltek a figyelmükkel. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai