Készült: 2024.09.20.06:17:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2012.05.30.), 210. felszólalás
Felszólaló Hadházy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen először is azokat a hozzászólásokat, amelyek a sportot kiemelt területként kezelik, és fontosnak tartják, hogy a sportolás feltételei az országban javuljanak.

A vitában számos hozzászóló foglalkozott a parkoló kérdésével. Szeretném elmondani egyrészt azt, hogy ez a létesítmény jelenleg egy működő létesítményként szerepel a nyilvántartásban, ebből adódik, hogy az ezzel kapcsolatos engedélyekkel rendelkezik, és ebből adódik természetesen az is, hogy parkolási lehetőséggel is rendelkezik, azaz az biztosított.

Ettől függetlenül az előkészítés során kiemelten foglalkozik egyrészt az ötletpályázat bíráló bizottsága, másrészt pedig a kormánybiztosság ezzel a kérdéssel. Két fő területe van. Az egyik az, hogy azt vizsgáljuk, hogy ténylegesen szükséges-e az ilyen típusú létesítményekhez önálló, csak a létesítményt kiszolgáló parkolórendszer kialakítása és működtetése. Szeretném elmondani azt, hogy az ötletpályázat is többek között azért került kiírásra, hogy erre a kérdésre megkapjuk a választ, és bízunk abban, hogy az ország legkiválóbb építészei kellő gondossággal fogják ezt a kérdést is körüljárni, és több változatot, akár alternatívát is kidolgozhatnak.

Az elmúlt időszakban a szakemberek bejárták Európa számos fővárosát és nagyobb létesítményeit is, és nagyon gyakran azzal találkoztak, hogy igazából a létesítményhez komoly, a kapacitáshoz igazodó parkolórendszer kiépítésére nem került sor, hanem a tömegközlekedést és egyáltalán a közlekedésszervezést oly módon intézték, alakították ki, hogy a létesítmény működőképessége biztosított legyen.

Egyébiránt, hogyha ezt az igényt szeretnénk folyamatosan és mindig kialakítani, akkor meglehetősen lazábban és szellősebben kellene a városokat megépíteni, hiszen ha minden egyes létesítményhez a parkolóigényeket önállóan kellene biztosítani, akkor bizony igen nagy területekre volna szükség. Tehát azt tudom mondani, hogy egyrészt a létesítmény, a Puskás Stadion rendelkezik működési engedéllyel, ebből következik, hogy rendelkezik azzal a parkolókapacitással is, amely a jogszabályokat kielégíti.

A másik kérdéscsoport akörül volt látható, hogy erre a létesítményre most van-e szükség leginkább, vagy halasszuk el, mondjuk, egy olyan időszakra, amikor az ország teljesítőképessége, pénzügyi helyzete ezt inkább lehetővé tenné.

Tisztelt Képviselőtársaim! Itt az a kérdés merül föl, hogy vajon az elmúlt 22 esztendőben, amit mondjuk, rendszerváltoztatás címen éltünk meg, volt-e olyan időszak, amikor olyan pénzbőség volt az országban, hogy igen, már csak egy stadion építése hiányzott. Én azt mondom, mindig elmondható az, hogy nem most kell, hanem majd a távoli jövőben, és ez nem csupán a stadionra lehet igaz, természetesen igaz lehet az autópályákra, igaz lehet minden kiemelt állami nagyberuházásra is. Ebből adódik az, hogy erre a kérdésre én önöknek nem tudok válaszolni, csak azt tudom mondani, hogy igen, erre szükség van, és a kormánynak a felelőssége az, hogy ezt a beruházást kellőképpen előkészítse, és hogyha ez megtörtént, akkor a megvalósítást is lebonyolítsa.

(15.50)

A másik kérdéskör aköré csoportosult, hogy volt-e hatástanulmány ezen törvény-előkészítés kapcsán. Természetesen nem volt olyan típusú hatástanulmány, amely a költségvetési kérdést érintette volna, hiszen ennek a törvényjavaslatnak nem az a célja, hogy építsük meg ilyen és ilyen tervek alapján, ennyiből és ennyiből ezt a létesítményt, hanem ennek a törvényjavaslatnak csupán az a célja, hogy az előkészítési munkálatokat fel tudjuk gyorsítani, és ezekre az alapvető kérdésekre választ tudjunk kapni, hogy mit szeretnénk megépíteni, és annak a megépítéséhez, megvalósításához milyen forrásokra van szükség. Ebből adódik, hogy álláspontom szerint ilyen típusú hatástanulmány elkészítését nem igényli ez a törvényjavaslat.

Természetesen mindig szembe lehet állítani mindent mindennel, a sportot is az oktatással, a sportot is a szociálpolitikával, az egészségüggyel és számos kérdéssel, de azt gondolom, ennek igazából nincsen értelme. Azt a kérdést kell eldönteni, hogy a sportot fontosnak tartjuk-e. Ez számunkra egyébként már eldöntött kérdés, egyrészt a kormányprogram a sport területét kiemelt ágazatként nevesíti, és mi is ennek tekintjük. És ebből adódik az, amit az elmúlt évek során egyrészt az Országgyűlés, másrészt a kormány, harmadrészt pedig a sport- és turizmusbizottság ezen a területen alkotott egyrészt törvény-előkészítés, törvényalkotás formájában, másrészt pedig a végrehajtás tekintetében.

A sportot, kérném szépen, tisztelettel, úgy kezeljük, hogy ez egy megelőző, valamilyen problémát, bajt elhárító, azt megelőző tevékenység lehet. És nagyon jól tudjuk azt, hogy valaminek a megelőzése vagy valamilyen kárnak az elhárítása, orvosolása két különböző dolog, és az utóbbi mindig problémásabb és mindig költségesebb szokott lenni. Érdemes tehát ezeket a kérdéseket megelőzni.

Mint ahogy Becsó Zsolt képviselőtársam gyönyörű szépen elmondta, hogy mi a sportnak a jelentősége: hogy kohéziós erő, hogy csapatszellemet tudunk megtanulni fiatalkorban, és mi mindenre való, én azt tudom mondani, hogy igen, egészségmegőrző szerepe is van.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék egy párhuzamot vonni, mégpedig a turizmus egyik régóta nyitott és megválaszolatlan kérdését szeretném idehozni önök elé, ez pedig a konferenciaturizmus kérdésköre. Ott is évtizedek óta megy a vita, hogy kell-e nekünk nagy konferencia-központ vagy nem. És hogyha ezt a vitát szakmai alapon lefolytatjuk, mindenféle érzelem- és politikamentesen, akkor az a válasz születik, hogy igen, szükség volna rá, mert versenyhátrányban vagyunk Béccsel és más európai fővárosokkal szemben, és számos, nagyon fontos és nagyon jó bevételt produkáló konferenciától esünk így el, és ebben a kérdésben bizony még sok tartalékkal rendelkezhetnénk.

Én azt gondolom, hogy a sport egy hasonló terület. Igen leromlott, mint ahogy Szilágyi György képviselőtársam nagyon pontosan elmondta, a sportlétesítmények műszaki állapota. Valamikor a boldog években számos sportlétesítményt létesült és épült, de akkor sem gondolták végig, hogy ezek a létesítmények vajon hogyan lesznek fenntarthatóak, hogyan fognak ezek majd működni, hogyan fogják az idők távlatában a minőségüket megőrizni.

Én azt mondom, hogy most a sportirányítás és -működtetés új alapokra helyezése megtörtént. Van egy olyan szervezet, amely a sportlétesítmények működtetését, fenntartását hivatott elvégezni, és ennek a szervezetnek a feladatkörébe fog tartozni ezen létesítmény is, abban az esetben természetesen, hogyha ennek a megvalósítása is megtörténik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezek alapján továbbra is jó szívvel ajánlom figyelmükbe a benyújtott törvényjavaslatot. Természetesen amennyiben módosító indítványok érkeznek, gondolom, hogy érkeznek, legalábbis az itt elhangzottak erre engednek következtetni, akkor azokat majd a részletes vita során meg tudjuk tárgyalni, és hogyha azok olyanok, természetesen tudjuk majd támogatni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai