Készült: 2024.04.26.07:24:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2020.04.20.), 234. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:59


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Végtelen tiszteletem Kállai Mária képviselő asszonynak, Orbán Balázs államtitkár úrnak, sőt Zsigmond Barna Pál képviselőtársamnak is, és elképesztően becsülöm azt a mély hitet, amivel a kormányzat ilyenfajta javaslataihoz állnak. Megtanultuk tíz év alatt, hogy a Fideszben semmi nem történhet úgy, hogy mögötte nincs valami vagyoni érdek. Ha 2011-2012-ben jön be ez a javaslat, és akár be is jöhetett volna, hiszen ’96 óta van ez a Collegium, akkor szerintem a képviselők 80 százaléka vakon megszavazta volna. Csakhogy tíz év alatt itt mindenki megtanult fideszül. És amíg a képviselő hölgy és úr, illetőleg államtitkár úr ennek a javaslatnak kizárólagosan az oktatási, a tehetséggondozási részét emelte ki, és írta meg valaki a felszólalásokat ennek az aspektusából, akkor pont azt a célt leplezik ezzel el, ami ebben a javaslatban benne van.

Ugyanis ahhoz, hogy minőségi tanítás legyen, ahhoz, hogy tehetséggondozás legyen, ahhoz, hogy a szegény sorsú gyerekek a legmagasabb szintű oktatásban részesüljenek, ahhoz, hogy határon túli honfitársaink fiatal gyermekei is ebből a tudásból részesülhessenek, ahhoz nem kellene ezeket a vagyonelemeket tulajdonba átadni. Nem kellene! Vagyonkezelésbe oda lehet adni. A beruházást, amiről szó van, úgyis a magyar állam fogja finanszírozni, nem az alapítvány. És amikor arról szól, hogy bár igaza van Zsigmond Barna Pál képviselőtársamnak, hogy ott az elidegenítési tilalom, csakhogy ott van a vételi jog megszűnése akkor, hogyha az alapítvány kuratóriuma a vagyont el akarja adni, és 90 napon belül az állam nem nyilatkozik úgy egy külső ajánlatra  tehát tessenek odafigyelni, nem arról van szó, hogy ahhoz kell engedélyt kérni, hogy el akarom adni, vagy azt kell tenni, hogy ha el akarja adni, csak a magyar államnak adhatja el!

(18.10)

Nem, nem, nem, nem! Arról van szó, hogy a külső ajánlatot kell ismertetni a magyar állammal. Azaz, ha az a kuratórium, amelyik kizárólagosan fideszes, hű emberekből fog állni, holnapután vagy a beruházások megvalósulásakor kitalálja, hogy a vagyont, még ha egyébként az oktatási tevékenység folyik is, átruházza másra, és a haver, a magyar állam képviselője 90 napig nem nyilatkozik rá, akkor ő könnyedén ezt a vagyont átjátszhatja. És ha az én képviselőtársaim, kormánypárti képviselőtársaim és államtitkár úr nem látja ezeket a kockázatokat, akkor ne tessék itt tehetséggondozásra meg a csodálatos mázzal körülvett jogszabályi miliőre hivatkozni, hanem tessék megmondani, hogy ez nem önmagában ennek a tehetséggondozó programnak a továbbfejlesztése, hanem azt szeretné ez a kormány, hogy amikor esetlegesen már nem fog Magyarországon kormányozni, a politikai és gazdasági hatalmát prolongálja minden egyes szegmensben. Az elmúlt két évben, amikor itt vagyonátruházásról volt szó magánszektorba vagy akár ilyen alapítványba, mindegyikben ott voltak azok az elemek, hogy a hatalmi prolongációt meg lehessen valósítani.

És akkor nem beszéltünk a kurátorokról. Nincs két hete, Orbán Balázs államtitkár úr, hogy a másik korábbi javaslat kapcsán elmondtam önnek, hogy amíg egy ilyen javaslatban nincs lefektetve, hogy a kurátorok kiválasztását milyen tematika, mechanizmus, szakmai alap kell hogy kísérje; amíg nincs meghatározva egy ilyen javaslatban, hogy csak határozott időre lehet a kurátorokat kinevezni, hiszen tudjuk, Magyarországon nem lehet lemondatni kurátorokat, ha nincs határozott időre meghatározva a tisztségük viselése, ez azt jelenti, hogy a Corvinus Egyetem, a közgazdászoktatás és ennek a tehetséggondozó programnak mind szakmai, mind vagyoni diszpozíciója az Orbán-kormány utánra is korlátlan időre fennmarad.

Nincs más számomra, amit ebből a javaslatból ki lehet olvasni. Mert ha tényleg csak a program, ha tényleg csak a körülmények javítása, ha tényleg csak a tehetséggondozó program infrastruktúrájának a fejlesztése lenne ennek a javaslatnak a szempontja, akkor nem lennének benne azok a vagyonátjátszó javaslatrészek, és benne lenne a kuratórium kiválasztásának módszertana, mechanizmusa, és ha lehet, akkor kormányokon átívelő olyan szakemberek felmutatása, akikben a társadalom egésze bízik. Pont azok az elemek hiányoznak ebből a javaslatból, amelyek a bizalmat tudnák kialakítani.

És meg kell mondjam önöknek, mind képviselőtársaim, mind államtitkár úr, hihetetlenül fogom önöket sajnálni, amikor egyszer szembesülni fognak a valósággal. Hihetetlenül, mert higgyék el, egyszer eljön az a pillanat, amikor kiderül, hogy amit az ellenzék felvetett potenciális, jövőbeni problémát, az bekövetkezik. És csak egyet kérek önöktől, legalább majd akkor saját maguknak ismerjék el, hogy lehetséges, hogy túl vakon hittünk. Sőt, én azt kérem, hogy mindazokban az ügyekben, ahol egyértelműen az látszik, hogy csodálatos, nagyszerű témákat, a társadalom számára fontos intézményeket, értékteremtő közösségeket szimplán vagyonátjátszásra és pozícióbiztosításra, -tartásra, bebetonozásra használnak, nem egy ilyen volt, sokadik van, azt kívánom, hogy soha ne következzen be, ami potenciálisan ezekben a javaslatokban benne van; soha ne fordulhasson elő, hogy ez a vagyon majd másé lesz; soha ne derüljön az ki, hogy itt tulajdonképpen egy fennhatóság prolongációjáról van szó.

Azt kívánom, hogy soha, de soha egyikünknek se kelljen szembesülni azzal, hogy valóban vakon hittünk valamiben. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai