Készült: 2024.09.21.05:28:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2007.03.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Ágnes
Beosztás egészségügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ÁGNES egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A demokrácia védelméről beszélt, bár én néha megkérdezném, hogy kitől is kell megvédeni a demokráciát, mitől féltjük a demokráciánkat. Azoktól féltjük-e a demokráciát, akik lehetetlenné tették, hogy a regionális egészségügyi tanácsokban megszülessenek a döntések arról, hogy hova milyen kapacitásokat osztanak, hogy hol mennyi járóbeteg-szakellátás fejlesztésére kerülhet sor, vagy éppen attól, amit ön is említett, hogy melyik kórház melyik területek ellátásáért legyen felelős, hova járjanak a régió betegei? Ezek mind olyan döntések voltak, amelyek a régióra vártak. Vagy attól kell-e féltenünk a demokráciát, aki még ráadásul meg is akadályozta, hogy az esetlegesen vele nem egyetértők hallathassák szavukat a RET-ben, és legalább kisebbségi véleményüket elmondhassák? Vagy esetleg attól féltsük a demokráciát, aki mindenfajta szakmai vitát megakadályozott minden eszközzel és minden erővel, hogy bármi szakmai vita folyhassék az átalakításról, miközben egy hatalmas rendszer átalakításáról beszélünk, ahol számít és számítania kell mindenki véleményének?

Azt gondolom, hogy attól a párttól sem ártana vagy kellene megvédeni a demokráciát, amely hat éve nagyon hasonló elképzelésekkel állt elő - változtak az idők, változtak az elképzelések.

(9.20)

Szakmailag abszolút megalapozottnak tartom a vizitdíj bevezetését. Teljesen igaza van abban, hogy kezdeti nehézségek voltak és léteztek. Igen, ez teljesen természetes egy új rendszernél. Lehetett volna vegytiszta rendszer; egy vegytiszta rendben mindenki, mindenhol fizet, nincsenek kivételek. De azt hiszem, akik itt ülünk bent a teremben, egyikünk számára sem elképzelhető egy olyan vizitdíjrendszer, ahol ne lennénk tekintettel szociális helyzetre, és ne keresnénk szociális megoldást, ahol ne lennénk tekintettel betegségekre, és ne keresnénk bizonyos krónikus betegségekre megoldást, vagy akár beszélhetnék a gyermekekről is. Ugyanúgy szakmailag megalapozott az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló törvény is, és ha miniszter úrnak tegnap nem sikerült, bár volt alkalma jó párszor, igyekszem ismét magyarázatot adni a területi ellátási kötelezettségre.

Amit először is el kell mondani, hogy a területi ellátási kötelezettség nem beutalási rendet jelent. Nem azt jelenti, hogy kötelező odautalni a betegeket, ez a kórházaknak jelent egy kötelezettséget, hogy az arról a területről érkezőket el kell látniuk. A beteg választhat és mehet más kórházba is, ha beutalóval megy oda, akkor természetesen nem kell fizetnie. A miniszter megküldte az ajánlatát - mint ön is említette - január 8-án a RET-eknek, ez egy ajánlat volt, nem kellett hogy ez legyen a tárgyalási alap, bár annak is lehetett volna tekinteni, amit nem tettek. De ha nem tekintek valamit tárgyalási alapnak, akkor azt gondolom, hogy kell felvázolni egy alternatívát, ami alap lehetne. Sajnos, ez sem történt meg.

Éppen ezért született meg a miniszter döntése, a miniszter döntése tehát arról, hogy melyik betegnek hol legyen az a kórház, amely garantáltan ellátja őt, amely nem utasíthatja el semmilyen körülmények között. Ezt állapította meg a miniszter a határozatában, ez a területi ellátási kötelezettség. Valóban sűrűnek tűnik a határidő, de ne felejtse el, képviselő úr, hogy a fenntartóknak, illetve az egészségügyi ellátásért felelős önkormányzatoknak bármikor van lehetőségük arra, hogy kérjék, kezdeményezzék egy másik fenntartóval, hogy egy-egy település lakosait ne egyik, hanem másik kórház lássa el. Tehát ne csak a beutaló legyen odaírható, de eleve odatartozzon már az a kórházi kötelezettség is, hogy kötelesek ellátni a település lakóit. Erre tehát bármikor van lehetőségük az önkormányzatoknak, amelyeket egyébként részletesen tájékoztattunk mind a honlapunkon, mind pedig a Közlönyön keresztül.

Én is egyetértek önnel, hogy az igazi kérdés jelenleg - hiszen láttunk már ágyszámokat, láttunk területi ellátási kötelezettséget - az, hogy hová kerül a beteg, honnan kap információt. Az információadásban nagyban számítunk a beutalást végző orvosok segítségére, akiket minden formában igyekszünk tájékoztatni, hiszen ők adják a beutalót, ők azok, akik irányítják a beteget, legyen az háziorvos, legyen az szakorvos, és mindenkit meg kell hogy nyugtassak, a mentőszolgálat baj esetén természetesen mindig tudja, hogy hová vihet és hová nem. És fontos kérdés az, hogy mi lesz az egészségügyi dolgozókkal, nemcsak orvosokról beszélünk, hanem szakdolgozókról is, 1500 orvosról és 5-6 ezer szakdolgozóról. Nekik készül a mobilitásprogram, az ő elhelyezkedésüket kívánjuk segíteni, részben direkt áttelepülési támogatással, hitellel, képzéssel, de azt hiszem, hogy erről még később lesz majd alkalmam beszélni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai