Készült: 2024.09.22.11:24:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (1998.12.09.), 83. felszólalás
Felszólaló Körömi Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÖRÖMI ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal egyes feladatairól, azaz az adóhivatal nyomozati szervezetének létrehozásáról szóló törvényjavaslat elfogadása mellett kívánok érvelni.

Mindjárt az elején szeretném leszögezni, hogy a törvényjavaslat elfogadását feltétlenül indokoltnak, mi több, elkerülhetetlennek tartom. Ezt az indokoltságot alapvetően a társadalmi igazságosság helyreállítása és a jogkövető magatartást tanúsító állampolgárok becsületessége követeli meg tőlünk. E felelősségteljes, tisztességes magatartást meg kell védenünk a feketegazdaság fehérgalléros adóelkerülőivel szemben, azaz rá kell szorítanunk a több tíz millió adóelkerülést iparszerűen folytató adóelkerülőket kötelezettségük teljesítésére.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat szövegét, mivel nem szakmám, nem jogi szempontból, hanem elsősorban társadalompolitikai szempontból szeretném megvizsgálni és mellette érvelni. A törvénytervezet szövegét nem más, mint a mai magyar valóság és az adófizetési kötelezettségüket teljesítő állampolgárok írták, hiszen az állam működésének pénzügyi alapjait az adószedés biztosítja. Ezáltal működtethetők az iskolák, a szociális otthonok, ezáltal építhetők utak, hidak, ezáltal megy ki helyszínre a mentő, a tűzoltó, és folytathatnánk a sort így tovább. Az adófizetés teremti meg tehát az állam működésének pénzügyi alapjait, ez tehát az egyik legfontosabb alkotmányos kötelezettségünk. Ennek elkerülése pedig az egyik legfontosabb alkotmányos kötelezettségünk alóli kibújás. Ez a magatartás nem tolerálható, mert jogos, gyakran kötelező állami szolgáltatásokat von meg azoktól, akik adójukat tisztességesen befizetik.

Tisztelt Ház! A mai vita is abban erősített meg, hogy az MSZP és az SZDSZ szándékosan folytat zavart keltő, félrevezető, felelőtlen magatartást az érveléseiben, és ez leginkább három kérdésben lelhető fel mondataikban.

Az első ilyen téma: úgy tesznek, mintha az önadózást felváltaná a kizárólag nyomozás alapján megállapított adószedés. Ez nem így van! Marad teljes egészében az önadózás rendszere, de ezen belül kezelhetetlenné vált a szervezett bűnözéssel is kapcsolatba hozható, több tíz milliós adófizetési kötelezettségét iparszerűen elkerülő, szám szerint szűk, de rendkívül kártékony csoport. Tehát az APEH nyomozati hatóságának létrehozása csupán kiegészítése a most működő adórendszernek, és a törvénytervezet az APEH önadózáson nyugvó rendszeréhez nem nyúl, illetve ennek az államigazgatási szervnek és a nyomozati hatóságnak az érintkezését szabályozza.

 

 

(11.40)

 

A másik ilyen félrevezető érvelés arról szól, hogy miért nem a rendőrség, vagy miért nem a vám- és pénzügyőrség végzi ezt a feladatot. Teljesen világos előttünk, hogy sajnos a bűnözés is szakosodik, azaz a bűnözés egy-egy területe önálló szakmává válik, erre megfelelő választ csak szakosodott szervezet tud adni. A költségvetési törvény megmondja az APEH-nek, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak, hogy mennyi adót kell beszednie önbevallás alapján, de az adómorált rongálók és adóelkerülők utáni nyomozást már más végzi feljelentés alapján. Ezzel az a helyzet állhat elő, hogy az APEH és a rendőrség egymásra mutogatása következhet be, hiszen a rendőrség amúgy is le van terhelve, el van foglalva saját általános közrendvédelmi feladataival.

A harmadik ilyen zavart keltő kijelentés önmagában az a szóhasználat, hogy "adórendőrség". Nem tudom, hogy ennek mi a célja, hiszen egyrészt a rendőrség iránti bizalom megteremtése a feladatunk lenne, függetlenül ettől a törvényjavaslattól. Tehát sulykolni az állampolgárokba az "adórendőrség" szót mint egy fenyegetést, az egyrészt helytelen a rendőrség megítélése miatt, másrészt pedig nem igaz; maga a törvénytervezet is nyomozati szervet említ.

Tisztelt Ház! Az ellenzék érveléseiben volt még egy nagyon súlyos és káros csúsztatás. Ez arról szólt, mintha ez az adónyomozó hivatal a kisadózókat, a kis- és középvállalkozókat, az alkalmazottakat szeretné vizslatni, s az ő adózási moráljukra lenne kíváncsi. Mindenki tudja, hogy ez egész egyszerűen egy lehetetlen álláspont. Én ezt a kérdést visszafordítanám, hiszen tudjuk, hogy arról van szó, hogy ezt az érvelést hangoztatók elbújnak a felelősségük alól. Tehát azok a szakszervezeti vezetők, akiknek jelen pillanatban elsőként kellene e mögé a törvényjavaslat mögé állni, hiszen arról van szó, hogy a szakszervezeti vezetők által vezetett szakszervezetbe tömörült munkavállalók kifejezetten abban érdekeltek, hogy a nagy adócsalók is teljesítsék adófizetési kötelezettségüket, és ezáltal megvalósuljon a társadalmi igazságosság.

Tisztelt Ház! Az MSZP-SZDSZ ellenzék pontosan tudja, hogy a rendőrség képtelen feltárni ezeket az ügyeket, hiszen a rendőrség saját problémáival küzd. Aki a parlament munkáját vagy a sajtót figyelemmel kíséri, ezt pontosan tudja.

Az ellenzék azt is tudja, hogy a vám- és pénzügyőrség nyomozói a bűnözés szakosodása miatt szintén nehezebben birkóznának meg ezzel a speciális feladattal, mint az adónyomozó hivatal.

Az ellenzék azt is tudja, hogy a bíróságok több éves perek után is képtelenek rászorítani a több tízmilliós adóelkerülőket adóterheik befizetésére.

Önök azt is tudják, hogy ezek az adónyomozó hivatalok a fejlett demokráciákban működnek. De azt is tudják, hogy az elmúlt négy év alatt egyetlenegy határozott lépést sem tettek annak érdekében, hogy ez az állapot valamilyen módon javuljon, illetve ne kelljen ennek a parlamentnek most ezzel a kérdéssel foglalkoznia.

Ennek ellenére az elmondott hozzászólások alapján ki kell jelenteni: önök nem érdekeltek az adóelkerülők felderítésében, tehát a parlament falai közül üzennek annak a szűk csoportnak, hogy élvezik az önök bizalmát.

Tisztelt Ház! Ebből is látszik, hogy nehéz helyzetben vagyunk, és nagyon nehéz dolgunk lesz, hiszen az MSZP-SZDSZ ellenzék félrevezető érvelése nélkül sincs kikövezve az az út, amely az adóelkerülőkig vezeti el az új polgári kormányt. Azonban azt is tudnunk kell, hogy ha ezt az előre ki nem kövezett utat, annak minden tégláját időközben önök folyamatosan, legalábbis a retorikában, megpróbálják felszedni, akkor nagyon nehéz sors vár erre az országra.

Azzal is érveltek, hogy ez a törvénytervezet önmagában veszélyezteti a jogbiztonságot. Nekem az az álláspontom, hogy a jogbiztonságot az veszélyezteti, aki a lehető legfontosabb alkotmányos kötelezettséget, azaz az adófizetést próbálja megakadályozni, illetve az az alóli kibújást próbálja meg segíteni.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai