Készült: 2024.09.20.09:19:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (1998.12.09.), 159. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Aki végighallgatta ezt a mai vitát, és megpróbálta kívülről követni a törvény szövegének ismerete nélkül, annak tulajdonképpen most nagyon nehéz helyzete van, mert fogalma sincs arról, hogy miről beszélgetünk mi itt. Fogalma sincs róla, mert kormánypárti képviselőtársaim sajnos nem a törvény írott szövegéről beszéltek, nem arról beszéltek, hogy ha ezt a törvényt így elfogadja a parlament, annak milyen következményei vannak, hanem arról beszéltek, hogy ők mit szeretnének e helyett a törvény helyett látni, mit szeretnének, ha ennek a törvénynek a szellemében történne, de a kettő nem ugyanaz.

Hiszen azért az enyhén szólva optimista megfogalmazás, amit Bánki Erik képviselőtársam mondott, hogy ennek az adórendőrségnek a jogosítványai egy cserkészcsapat alapszabályához hasonlítanak. Kosztolányi képviselőtársam pedig még optimistább volt, hiszen úgy gondolja, hogy az adórendőrséget előbb-utóbb az ország vállalkozói össze fogják téveszteni a mikulással, és ilyen kedves nevekkel fogják őt illetni. Holott a helyzet, sajnos, a törvény írott szövegét tekintve még csak nem is tragikomikus, ahogy Gál Zoltán képviselőtársam mondta, hanem tragikus. Ugyanis ennek a törvénynek a beterjesztett formájában benne van az, hogy egy számviteli szabályokat megsértő kisvállalkozóval szemben be lehet vetni az összes titkosszolgálati eszközt - hogy értsék azok, akik nincsenek annyira benne a törvények nyelvezetében -, be lehet menni a lakásába, poloskát lehet elhelyezni, le lehet hallgatni a telefonjait, videomegfigyelőt lehet elhelyezni a lakásában, követni lehet minden lépését; mindezt egy számviteli rend megsértése bűntettnél, ami egyébként sajnos a magyar vállalkozók többségére sok esetben önhibájukon kívül előfordulhat.

 

(13.40)

 

Ugyanezzel a kisvállalkozóval szemben ugyanígy lehet használni a fizetett és önkéntes informátorokat. Fedővállalkozást lehet létesíteni, mondjuk, egy asztalosmester szomszédságában egy esztergályosműhellyel, és onnan lehet figyelni az asztalosmester tevékenységét. Mindezt 240 olyan ember fogja végezni ebben az országban, aki - minden egyéb nyomozó hatósággal szemben - semmiféle előzetes biztonsági ellenőrzésen nem esik át, és az egyetlen kritérium ezen törvény szerint a nagyon fontos feladatot teljesítő 240 ember kiválasztásánál - akik titkosszolgálati eszközök megrendelésére is fel vannak hatalmazva -, hogy tetszik-e az adóhivatal mindenkori elnökének vagy nem tetszik. Tessék megnézni, hogy a többi nyomozó hatóságnál milyen biztonsági ellenőrzéseken kerülnek keresztül azok az emberek, akik ilyen feladatokat láthatnak el!

Ezért nem tetszik nekünk ez a törvény. Azért nem tetszik, mert az, ami a paragrafusokban írva vagyon, egészen más, mint amiről önök beszélnek. Ezért mondjuk azt, hogy az egész törvény alapgondolata, alapkoncepciója és szellemisége elfogadhatatlan számunkra. És igenis van arra lehetőség, hogy hogyan lehet jobban, hatékonyabban fölhasználni ezt a pénzt. Hiszen nemcsak jogászok, de közgazdászok is ülnek a teremben, ezért pontosan tudják, hogy az adóbevétel növekedésének és a feketegazdaság csökkentésének nem csak az adórendőrség felállítása az útja.

Hiszen a legfontosabb az, hogy legyen egy áttekinthető, mindenki számára érthető és világos adórendszerünk; hogy az adó mértéke megfizethető legyen egy átlagos vállalkozó számára; hogy az adóellenőrzés hatékonyságát javítsuk; és negyedszer van az, hogy azokat, akik mindezen kicsúsznak és tudatosan áthágják a törvényeket, megfelelő nyomozati eszközökkel állítsuk bíróság elé.

Ezért úgy gondoljuk, hogy ha ezt a 2,5 milliárd forintot - amit a sokféle ellenőrizetlen célra használható rendőrség felállítására akar a kormány és úgy látom, kormánypárti képviselőtársaim többsége is használni - megosztották volna, és egy részét arra fordították volna, hogy az APEH ellenőrzési hatékonyságát növeljék, a másik részét arra fordították volna, hogy a rendőrségen belül erősítsék azokat az egységeket, amelyek e bűncselekmények felderítésével foglalkoznak, akkor sokkal hasznosabban használhattuk volna föl ezt a 2,5 milliárd forintot.

Úgy gondolom, hogy ezen még mindig érdemes elgondolkodni. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  159  Következő    Ülésnap adatai