Készült: 2024.09.23.05:49:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 226. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:33


Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. Ugye, itt egy zárószavazás előtti módosító javaslatot kaptunk, ami alapvetően egy nyelvhelyességi hibát próbál meg korrigálni. De nagyon sajnálom azt, hogy a törvény alapvető és fatális tévedéseit nem tudja korrigálni. Ugyanis ebből a jogszabályból egyenesen az olvasható ki, hogy a kormány gyakorlatilag most már semmilyen korlátot nem ismer a hatalomgyakorlás útjában, és nem szereti, ha bármifajta hivatal vagy hatóság nem igazodik a kormányzati akarathoz.

Nem győzöm azt hangsúlyozni, hogy kiváló termőhelyi adottságú szántóterület övezetében külszíni bányatelket lehet majd megállapítani. Azt gondolom, hogy ez továbbra is tételesen ellentmond a termőföldvédelmi törvénynek. Mi ebben a helyzetben egy módosító javaslattal próbáltunk segíteni, ugyanúgy, mint a tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő területi övezetben zajló bányászati tevékenységgel kapcsolatban, az országos vízminőség-védelmi területi övezetben a szennyvíz bevezetésének megtiltásával és a bányászás engedélyezésével kapcsolatban, valamint a földtani veszélyforrás területének övezetében a beépítések engedélyezésével kapcsolatban.

Nézzék, a logika mindenhol ugyanaz volt, hogy ne hozzunk létre olyan környezeti kockázatot, amiért utólag majd az állampolgárok közösségének kell majd fizetnie, a környezeti feltételek romlása vagy a keletkező károk elhárításának finanszírozásával. A jelenlegi tervezet, amit most itt tárgyalunk, szélesebbre tárja a rendeleti szabályozás hatósugarát is. Ugye, a területrendezési hatósági eljárás részletes szabályainak megállapítása vonatkozásában, például sztráda, főút, vasútvonal, távvezeték-hálózat kapcsán, ezeket a Lehet Más a Politika álláspontja szerint törvényben kellene szabályozni. Hiszen az eredmény így a hatósági és a civil kontroll csökkenése lesz.

A törvénynek az 1/8. melléklete pedig az atomerőmű és egyéb erőművek között nevesíti Paks II.-t, ami még egy tervezés alatt sem álló, politikai döntés előtt álló nukleáris projekt esetében teljes mértékben elfogadhatatlan. Tehát önök olybá tesznek ebben a törvényben, mintha Paks II. már létezne és működne. Ezt mégis hogy gondolják? Az indoklás szerint Paks II. a 2009. évi 25. országgyűlési határozati javaslatra tekintettel a tervezett új paksi atomerőművet jelenti.

Ugye, ezt miniszterelnök úrral is megpróbáltuk megbeszélni már az azonnali kérdések órájában múlt héten, hogy ez a határozat gyakorlatilag arról szól, hogy egyáltalán elgondolkodhatunk, hogy kell-e ide, ebbe az országba új atomerőmű vagy nem. Semmiképpen sem arról szól, hogy itt bárki egy képzeletbeli atomerőművel kapcsolatban hozzon törvényeket.

Azt hozzá kell tennem, hogy hangsúlyozottan előkészületről, nem létesítésről van szó, tehát ebből semmiképpen nem vezethető le egy olyan törvény, ami erőművi övezetként említi a nem létező Paks II. feltételezett helyét. Na most, ezt a részt egy ellenzéki módosító egyébként kiiktatta, majd egy kormánypárti biztosító visszacsempészte a szövegbe. Tehát volt egy nagyon érdekes eljárás ezzel kapcsolatban. A Lehet Más a Politika nem híve az ilyen lopakodó jogalkotásnak, különösen akkor nem, ha 3-4-6 ezer milliárd forintba kerülő projektről van szó, ami az energiapolitikánkat gyakorlatilag generációkra meghatározza.

Még egyszer hangsúlyozom, hogy ha a kormány atomerőművet akar építeni, akkor álljon a nyilvánosság elé a költségkalkulációkkal, terjessze az alternatívákat az Országgyűlés elé, a döntést pedig az alaptörvénynek megfelelően bízza a döntéshozói hatalomra, vagyis a parlamentre. És egyáltalán, a társadalmat is hitelt érdemlően informálja arról, hogy mit forgatnak a fejükben. Ez a fajta lopakodó jogalkotás teljes mértékben elfogadhatatlan. (Mile Lajos és dr. Gaudi-Nagy Tamás tapsol.)




Felszólalások:  Előző  226  Következő    Ülésnap adatai