Készült: 2024.05.12.22:09:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 102-104. felszólalás
Felszólaló Pócs János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  102 - 104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Igen.

ELNÖK: Igen, képviselő úr elfogadja a válaszadó személyét, öné a szó, képviselő úr.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Mindannyiunk számára ismeretes, hogy a génmódosított szervezetek kérdésköre itthon, az Európai Unióban, de a világ más részein is a figyelem központjában áll. Ez egy rendkívül összetett kérdéskör, mely számos problémát felvet, a mai napig tudományos, társadalmi és gazdasági viták kereszttüzében áll. A GMO-val kapcsolatban rengeteg mítosz és tévhit kering mind az emberek között, mind pedig a médiában. Egy biztos, rendkívül szerencsés helyzetben vagyunk, mert a Magyar Országgyűlés egyértelműen kijelölte országunk génmódosított szervezetekkel kapcsolatos jövőképét.

Alaptörvényünk XX. cikke kimondja ugyanis, hogy mindenkinek joga van a testi-lelki egészséghez. Ennek a jognak az érvényesülését Magyarország többek között géntechnikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal segíti elő. Másrészt az Országgyűlés 2006-ban ötpárti konszenzussal határozatot fogadott el a géntechnológiai tevékenység alkalmazásával kapcsolatos magyar stratégiáról. Ebben részletesen meghatározza azokat a lépéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megőrizzük hazánk GMO-mentes státusát.

Meggyőződésem, hogy az ország GMO-mentessége és fenntartása szempontjából kiemelten fontos a társadalom- és szemléletformálás, valamint a mezőgazdasági ágazat szereplőinek naprakész tájékoztatása, de kulcsfontosságú az is, hogy tudjuk érvényesíteni az érdekeinket az Európai Unió különböző döntéshozatali fórumain, hiszen tudjuk, hogy a GMO-kat érintő kérdések, döntések zöme nem Magyarországon, hanem európai uniós szinten dől el.

Tisztelt Államtitkár Úr! Ezek jegyében tisztelettel kérdezem: milyen lépéseket tett eddig és milyen lépéseket tervez a kormány a jövőben tenni annak érdekében, hogy az alaptörvényben, valamint az említett országgyűlési határozatban foglalt célok megvalósuljanak? Hogyan szerez érvényt a kormány az említett stratégiai célkitűzésnek az Európai Unió különböző döntéshozó fórumain? Várom megtisztelő válaszát, államtitkár úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  102 - 104  Következő    Ülésnap adatai