Készült: 2024.04.26.10:30:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

286. ülésnap (2006.02.07.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a vitában való felszólalásokat. Ahogy én hallottam, a programmal kapcsolatban kevés kritika fogalmazódott meg, ami megfogalmazódott, az egyéb kérdések kapcsán merült fel. Azt gondolom, az, hogy ennyire kevés kritika fogalmazódott meg, pontosan azt jelzi, hogy akik előkészítették ezt a programot, azok jól dolgoztak. Hogy jól dolgoztak, az egyértelműen annak köszönhető, hogy a kiindulási alap volt mindaz, amit a fogyatékosokat képviselő szervezetek megfogalmaztak mint saját szükségleteik, saját igényeik. Tehát a program előkészítése nem úgy történt, ahogy általában történni szokott az államigazgatásban, hogy volt egy tervezet, és ezt véleményeztettük, hanem úgy indult, hogy a szervezeteket kérdeztük meg arról, hogy ők mit tartanak fontosnak, mi az, ami az ő életüket könnyebbé tenné, és mi az, amire nekik igazából szükségük van. Tehát nem a szakterületekből indultunk ki, hanem a tényleges igényekből.

Még egy dolog van, amivel szeretnék némi időben foglalkozni. A határozat szövegének van egy eleme, amelyben felkéri az Országgyűlés Hivatalát az Országgyűlés, hogy ezt az országgyűlési határozatot, illetve az annak mellékletét képező programot olyan módon tegye nyilvánossá, hogy az a fogyatékos személyek különböző csoportjai eltérő kommunikációs szükségleteire figyelemmel legyen. Tehát látássérült személyek számára Braille-írás formájában, vak- és gyengénlátó-barát kialakítással a honlapon, a hallássérült személyek számára jelnyelvi tolmácsolásban, értelmileg akadályozott és autizmussal élő személyek számára könnyen érthető nyelvezet alkalmazásával, tehát az easy language-en. Ennek nagyon fontos lenne a konkrét és a szimbolikus jelentősége is, tehát hogy a parlament munkája az eddigieknél jobban hozzáférhető lenne mindenféle fogyatékossággal élő ember számára, különösen olyan témában, ami ezeket az embereket nagyon nagy mértékben érinti. Ez felveti azt a kérdést is, hogy mennyire tud erről az Országgyűlés gondoskodni, mennyire tud erre figyelni, mennyire teszi hozzáférhetővé a saját határozatait, munkáját. Ezek közül az eszközök közül különösen kevéssé használt ma még az easy language, a könnyen érthető nyelven történő megfogalmazása a különböző üzeneteknek. Azt hiszem, ha itt történik valami áttörés, pontosan a parlament működésére vonatkozóan, a fogyatékosügyi programmal kapcsolatban, az nagyon fontos lenne önmagában is és a továbbiak szempontjából is.

A következő kormánynak kell már elfogadnia az intézkedési tervet, mindenkinek van felelőssége abban, hogy ez megfeleljen ezeknek az elvárásoknak és valóban a fogyatékos emberek igényeinek, szükségleteinek. Ugyanúgy közös felelősség az, hogy 2007-2013 között a nemzeti fejlesztési terv forrásai megfelelő mértékben biztosítsák a lehetőséget arra, hogy ez a program végrehajtható legyen. Szeretnék kérni mindenkit, hogy támogassa a programról szóló országgyűlési határozatot.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai