Készült: 2024.04.26.07:05:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (1999.12.15.), 138. felszólalás
Felszólaló Vincze László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Választókörzetem, Csongrád megye több településén kritikussá vált a hóolvadás utáni, valamint az ezt követő esőzés miatt a belvízhelyzet. Több helyen alakult ki kritikus helyzet, melynek következtében el kellett rendelni a másodfokú belvízvédelmi készültséget. Sándorfalván, Szatymazon, Forráskúton, de Csanytelek térségében is az épületek helyzetét veszélyezteti a belvíz. Az önkormányzat saját eszközein kívül a még meglévő kevés pénzecskéjét használja arra, hogy szippantóautókat bérel, szivattyúkat üzemeltet azért, hogy elkerülje a katasztrófahelyzetet.

Az üzemeltetés komoly költséggel jár. Naponta 100-tól 200 ezer forintig terjed az a kiadás, mely a településeket, az önkormányzatokat terheli. Valamilyen módon központi segítségre van szükségük, mert év vége lévén, már az önkormányzatok kasszája is üres. Az úgynevezett vis maioros megyei keret összege már kimerült, központilag feltöltésre vár. Átmenetileg ezen keret terhére gyors megoldásként szóba kerülhetne előleg biztosítása a fenti feladatokhoz.

Hosszú távú megoldásként nagyon szerencsés és biztonságos lehetne, ha a tárca szakértői kidolgoznának az önkormányzati belvizes települések esetében egy pályázati rendszert, mely a vízelvezetést megoldhatná. Itt megjegyezném, hogy nevezett települések vízelvezető csatornával való ellátottsága jelenleg 30-50 százalékos szinten áll. A települések jó része homokos vidéken található, ahol - átlag csapadékviszonyok közepette - elegendőnek bizonyult az úgynevezett szikkasztóárok kiépítése, vagy nem is kellett csatorna. A belterületi vízelvezető csatornákon kívül gondot jelent az, amikor a levezető főcsatornákba vezetik a vizet, mert a főcsatornák műszaki állapota jelenleg katasztrofális. Mindenképpen ki kellene tisztíttatni, kotratni ezeket, hogy a bevezetett csapadékvizet minél előbb elvihessék a fő vízgyűjtő területekre, például a Tiszára, a Fehér-tóra és így tovább.

A forráskút-balástyai bekötőn Zsombón keresztül Dorozsmáig vezető úgynevezett Gyapjas-csatorna vagy a Sándorfalvai-főcsatorna kitisztítása és a Kistelek-Balástyai-főcsatorna rendbetétele a környék főbb külterületi vízelvezetési gondjait megoldhatná, és ugyanígy sorolhatnám - de nem untatom önöket vele - a Csongrádot és térségét érintő csatornarendszer karbantartását. A belterületi gondokon kívül sok szántó, de gyümölcsös, legelő és erdő egyaránt megszabadulhatna - a dűlőutakkal együtt - a kedvezőtlen pangó víztől.

A nevezett területek az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kezelésében vannak. Amennyiben a nevezett igazgatóság költségvetésébe nem fér bele a fenti feladat, úgy nagy tisztelettel kérném a minisztérium segítségét. Egyébként bizonyos munkálatok Kistelek térségében már elkezdődtek. Nagyon fontos lenne, ha például a vízüggyel együtt, vele párhuzamosan a víztársulatok is hozzálátnának a saját kezelésükben lévő csatornarendszer rendbetételéhez. A térségre vonatkozó végleges megoldást jelenthetne ez a fajta összefogás, mely egy átfogó vízrendezési terv szerint képzelhető el. Ennek a tervezése mindenképpen igényli és nem nélkülözheti a tisztelt minisztérium szakembereinek munkáját és más szervekkel való koordinációját.

A károk megelőzése mindenképpen fontos helyi, megyei és regionális érdek, de nagyon fontos országos érdek is. Lényegesen olcsóbb, mint a kár utáni kárrendezés költsége, mely a nyári csapadék károkozása után közel 300 millió forintot emésztett fel a térségben a szükséges épület-helyreállítások következtében.

Tisztelt Államtitkár Úr! A térség lakossága és a magam nevében várom intézkedését és megtisztelő válaszát.

Köszönöm a türelmet és a szót. (Taps az FKGP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai