Készült: 2024.09.23.09:57:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2017.10.04.), 4. felszólalás
Felszólaló Demeter Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 11:34


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER ZOLTÁN, az Igazságügyi bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Biztos Úr és kedves Munkatársai! Tisztelt Képviselőtársaim! Az alapvető jogok biztosáról szóló 2011. évi CXI. törvény 40. § (1) bekezdése alapján dr. Székely László ombudsman úr benyújtotta az Országgyűlésnek az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2016. évi tevékenységéről szóló beszámolót.

Az Igazságügyi bizottság mint feladat- és hatáskör szerint illetékes bizottság a beszámolót 2017. szeptember 18-ai ülésén megtárgyalta, és annak elfogadását támogatta. A bizottság a tárgyalás során vizsgálta az alapvető jogok biztosáról szóló törvény 40. § (2) bekezdésben foglalt követelményeknek a teljesülését.

A beszámoló a törvényi rendelkezéseknek megfelelően mutatja be az alapvető jogok biztosának alapjogvédelmi tevékenységét, a gyermekek jogainak, a jövő nemzedékek érdekeinek, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak, valamint a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportok, különös tekintettel a fogyatékossággal élő személyek jogainak védelme érdekében kifejtett tevékenységét. Mindezek alapján az Igazságügyi bizottság a B/14301. számú beszámolót a házszabályi rendelkezésekről szóló 84. § (2) bekezdése alapján benyújtott határozati javaslatban az Országgyűlésnek elfogadásra ajánlja.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő beszámoló alapján a bizottság megállapíthatta, hogy az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2016. évi szakmai célkitűzései egy esztendő elteltével ismét megvalósultak, amelyet a következő adatokkal és tényekkel is alátámasztok.

Ahogy a beszámolóban megtalálható, 2016-ban - és ezt biztos úr említette az imént - 8399 panasz érkezett be az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához, ami körülbelül az elmúlt évek átlagának felel meg. Jó volt hallani, hogy több mint 7400 ügy befejezett ügy lett. És biztos úr kiemelte már a bizottsági ülésen is, hogy 2016-ban 520 ajánlást tettek 140 jelentés keretében, és ebből csupán 41-et utasított el a címzett azzal, hogy nem ért egyet vele. Én is úgy gondolom, hogy ez a szám jól mutatja a hivatalnak és működésének tekintélyét, hogy van fogadókészsége és egyben presztízse az ombudsman megállapításainak, ami nemcsak számomra, hanem mindannyi­unk­nak örömére szolgálhat.

A kínzás és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés elleni egyezmény fakultatív jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvény értelmében nemzeti megelőző mechanizmusként az alapvető jogok biztosa járt el. Az OPCAT, vagyis az ENSZ-egyezmények fakultatív jegyzőkönyve nemzeti megelőző mechanizmussal kapcsolatban szeretném felhívni a figyelmet, hogy 2016 folyamán a nemzeti megelőző mechanizmus széles körű szakmai kapcsolatai és tapasztalatai tovább bővültek, és leginkább a magyar mechanizmus működéséről adtak információkat a nemzetközi szervezeteknek, amelyek a tevékenységét monitorozzák. Első éves jelentésének disszertációja megtörtént. Az éves jelentésre adott nemzetközi reakciók elismerőek voltak, illetve a hivatal munkatársai igyekeztek nemzetközi szinten is széles körben terjeszteni az éves jelentést.

Amint korábban említettem, az alapvető jogok biztosa 2016-ban is az Ajbt. vonatkozó rendelkezésével összhangban folyamatos figyelmet fordított a gyermekek jogainak, a fogyatékossággal élő személyek, illetve a veszélyeztetett csoportok jogainak védelmét érintő ügyekre.

A biztos a 2015 elején indított éves gyermekjogi stratégiában négy kiemelt, hivatalbeli vizsgálatot indított el, amelyek közül három a 2016. évi beszámolóban kerül ismertetésre. Ezek a jelentések az utólagos regisztráció biztosításának gyakorlatával függnek össze, illetőleg a médiaértés-oktatás hazai iskolai helyzetének elemezésével, valamint a rászoruló gyermekek számára az iskolai szünetekben a szervezett étkeztetés biztosításának rendszerével foglalkoztak.

Továbbá szeretném felhívni a figyelmet az ombudsman funkciójából eredő feladatkörre, amely a jogszabálytervezetek véleményezését illeti, ami a tavalyi évben 212 jogszabálytervezet véleményezését jelentette. Ez a szám 18 százalékkal kevesebb, mint a megelőző évben, és véleményem szerint ennek az egyik lehetséges magyarázata, hogy a beszámolási időszakban kevesebb jogszabály született.

 

 (9.20)

 

Továbbá az ombudsman 2016-ban kiadott jelentéseinek mintegy 40 százalékában, 59 ügyben kezdeményezte valamely jogszabály módosítását vagy általánosságban a jogi környezet áttekintését. Azt hiszem, hogy ezért mindannyian köszönettel is tartozunk, és kérjük a hivatal szíves további közös együttműködését.

Az Alaptörvény értelmében az Alkotmánybíróság a biztos kezdeményezésére vizsgálja felül a jogszabályoknak az Alaptörvénnyel való összhangját. A Kúria előtti normakontroll-indítványokkal kapcsolatban az alapvető jogok biztosáról szóló törvény rendelkezik arról, hogy ha az alapvető jogok biztosa azt észleli, hogy az önkormányzati rendelet alapvető jogokkal kapcsolatos visszásságot okoz azzal, hogy más jogszabályokba ütközik, abban az esetben a biztos kezdeményezheti a Kúriánál az önkormányzati rendeletek összhangjának felülvizsgálatát. Tavaly egy-egy alkalommal kezdeményezte alapjogi szempontból aggályos vizsgálatát az Alkotmánybíróságnál, illetve a Kúriánál.

Az Igazságügyi bizottság ülésén az MSZP ombudsmani jelentéssel kapcsolatban a helyi önkormányzatok és a nemzetiségi önkormányzatok együtt­működésének az ügyére próbálta felhívni dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet nemzetiségi biztoshelyettes figyelmét. A beszámolóban megtalálható, hogy az érintettek azt kifogásolták, hogy egyébként a jogszabály alapján fennálló és a helyi önkormányzatot terhelő kötelezettségnek az adott önkormányzat nem tett eleget, vagy nem biztosította a személyi vagy tárgyi feltételeket. Egyik-másik ügyben sikerült eredményt elérni, tehát a polgármester, illetve az önkormányzat tudomásul vette, belátta, és változtattak a helyzeten. Azonban szükségesnek bizonyult 2016-ban kiemelt figyelemmel kísérni a területet, ami egy speciális módja annak, hogy hogyan igyekszik a hivatal egy adott ügytípust feltárni. Így ennek következtében bízom abban, hogy 2017-ben egy szélesebb körű tájékozódást követően még pontosabb információkat kapunk. Ugyanakkor hozzáteszem, hogy a nemzetiségek támogatása fokozatosan növekszik, a jövő évi költségvetésben ez az összeg a sokszorosára emelkedik.

Tisztelt Képviselőtársaim! A beszámolóra és az elmúlt év tapasztalataira tekintettel nyugodtan ki merem jelenteni, hogy az alapvető jogok biztosa és helyettesei feladataikat magas szakmai szinten végzik, beszámolójukban részletesen kitérve a legapróbb kérdésekre is. S az imént elhangzottak tükrében kérem, hogy támogassák a határozati javaslat és egyúttal a beszámoló elfogadását. Én pedig személy szerint és a Fidesz-KDNP-frakció nevében is köszönöm az elvégzett munkát. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai