Készült: 2024.04.26.07:15:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:52


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Államtitkár Úr! Köszöntöm, hogy első alkalommal tud részt venni ebben a minőségében egy ilyen típusú vitán.

Egyrészről az európai ügyek bizottságának elnökeként, de talán más forrásból is tudják képviselőtársaim, hogy milyen mérhetetlenül elkötelezett híve vagyok annak, hogy Magyarország az európai uniós tagságból származó előnyöket a lehető legsikeresebben tudja felhasználni és érvényesíteni a magyar lakosság javára. Ugyanezt tudom elmondani pártomról, a Szabad Demokraták Szövetségéről: mindenre készek vagyunk annak érdekében - az alkotmány keretein belül természetesen, hogyha valaki emiatt kritikával illetne bennünket -, hogy minél sikeresebbé tegyük azt, hogy a Magyarország számára járó vagy elérhető, Európai Unióból származó pénzügyi forrásokhoz hozzáférjünk, és ezeket a lehető leghatékonyabban tudjuk felhasználni.

A miniszter úr beszámolójából hallhattuk, de én úgy gondolom, hogy akik ezt a vitát figyelik, azok tudják, hogy e tekintetben nincsen igazából szükség egy ilyen típusú miniszteri expozéra, Magyarországon igen bürokratikus az államigazgatási eljárás, nagyon sok, néha úgy érezzük, hogy túl sok az eljárással kapcsolatban a megtámadási lehetősége különböző lobbicsoportoknak.

Engedjék meg, hogy emlékeztessem önöket, mondjuk, a metróberuházásra. A metróberuházásnak vagy az az akadálya, hogy a Fidesz kormányra kerül, és akkor emiatt aztán minden állami forrás bezárul, vagy pedig hogyha a Fidesz nincsen kormányon, ez akkor egy szerencsésebb helyzet, mert akkor megteremtődik a lehetősége annak, a politikai akarat a kormány részéről megvan, hogy ezt a támogatást megvalósítsa, és valóban tapasztaljuk, hogy különböző lobbicsoportok a végsőkig elmennek annak érdekében, hogy gátat gördítsenek a beruházás elé, és rövid távon sajnos sikerrel is járnak, mert van egy alkotmányos rendünk, ami helyes természetesen. Úgy gondolom, mindannyian egyetértünk abban, hogy a feladat az az, hogy olyan optimális jogi kereteket hozzunk létre, amelyek különböző kisebbségi álláspontoknak a megjelenítését, az alkotmányos rend szerinti érvényesítését lehetővé teszi, de azért mégis olyan keretek között, hogy amikor már kiderül, hogy ezek megalapozatlanok, akkor mégiscsak egy beruházás tudjon folyni.

(10.40)

Mehetnék az M0-sra, mehetnék a 10-es út megépítésére, mindannyian tudjuk ezeket a problémákat, és ha az alkotmányos szabályok felülvizsgálata indokolttá válik, úgy gondolom, hogy az Országgyűlésnek ezt indokolt lesz megtennie. Természetesen nem árt minden alkalommal felhívni a figyelmet arra, hogy az a körülmény, hogy ezeknek a beruházásoknak az engedélyezése korlátokba ütközik bizonyos területeken, hogy ez időigényes, ennek vannak pozitív elemei is. Az, hogy ez időigényes, ez különböző alkotmányos garanciákat jelent vagy jelenthet arra, hogy ezek a döntések a lehető legjobban szülessenek meg, és én magam úgy gondolom, hogy egy optimalizálási feladat áll előttünk, hogy legyenek akadályok, lehessen megteremteni a különböző állami döntések megkérdőjelezésének a lehetőségét, bírósági eljárásokat, annak érdekében, hogy a lehető legjobb döntések szülessenek meg. Úgy érzem, hogy miniszter úrnak igaza van, hogy ha nem nyúlunk hozzá ezekhez a szabályokhoz, akkor ennek az egyik nagyon komoly ára az lehet, hogy nagyon komoly európai uniós forrásoktól tud Magyarország elesni, és ezt én mindenféleképpen rossznak találnám.

Nagyon örültem annak, hogy miközben meghallgattam az ellenzéki képviselők lángoló felszólalásait a gazdasági és más bizottságokban arról, hogy miért nem szabad ezt a törvényt támogatni, azért a Fidesz képviselőcsoportjának a krémje az európai ügyek bizottságában támogatta a törvényjavaslatot, és meg is szavazta.

Most nem megyek bele abba, hogy a Fidesz már nem beszél egymással (Dr. Horváth János: Demokratikus párt!), mert hol ebben a városban ígérnek valamit vagy egy másik városban egy újabb milliárdot. (Domokos László: Magatokkal foglalkozzál, ne velünk!) A Fidesz képviselője felhívott arra, hogy ne foglalkozzak az ő álláspontjukkal ebben a parlamentben, érdekes, hogy ők foglalkozhatnak a miénkkel, demokratikus meggyőződésükről a vitát figyelők ismét meggyőződhettek.

Tehát örültem annak, hogy a Fidesz képviselőcsoportja támogatta a törvényjavaslatot, nem mondom, hogy nem voltak egyébként megfontolásra érdemes megjegyzéseik, mint ahogy itt is hallhattunk Herényi képviselő úrtól és még önöktől is, de fontos dolog, hogy egy nemzeti cél elérése tekintetében azt mondták, hogy igen, vannak fenntartásaink, de ez fontos, tehát megszavazzuk. Nagyon bízom abban, hogy nem azoknak a képviselőknek az álláspontja fog a Fideszen belül többségbe kerülni, akik velem kiabálnak, hanem azoké, akik ebben átgondolják, hogy mi a törvényjavaslat célja, és mindezt végiggondolva támogatásukról fogják biztosítani.

Engedje meg, elnök úr, és engedje meg a tisztelt parlament, hogy a törvényjavaslatnak a mostani törvényen és a mostani problémán túlmutató összefüggéséről is ejtsek néhány szót. Ha végighallgattuk miniszter úr expozéját, hogy miért van szükség erre a törvényre, hogy túl bürokratikus az eljárás, hogy túl sok időt vesz igénybe, talán túl sokaknak van megtámadási joga, és túl sok a fellebbezési lehetőség, és mindegyik eljárás végtelenül el tud nyúlni, és hogy ezeknek valamilyen módon gátat kellene szabni, akkor azt hiszem, egyetérthetünk abban, hogy azért ez az alapvető probléma persze a magyar államigazgatás egészére vonatkozik, nevezetesen arra, hogy a magyar államigazgatás túlságosan lassú, túlságosan bürokratikus, túlságosan sok az ez meg az, amelyek akadályozzák az optimális döntések meghozását.

Elfogadom Herényi frakcióvezető úrnak azt a véleményét, hogy az egészhez kellene hozzányúlni. Persze, azt hiszem, ebben mindannyian egyetértünk, de erre most nyilván nincsen idő. Van előttünk egy feladat, amelyet meg kell valósítanunk, és úgy gondolom, érdemes a fejszét belevágnunk ebbe a nagyon nehéz feladatba annak érdekében, hogy lássuk, hogy a magyar államigazgatásnak van-e egy olyan szegmentje, egy olyan része, ahol egy olyanfajta eljárási kultúra megvalósítható, amely az ország egésze javát szolgálja.

Az európai ügyek bizottságában, amikor jogos kritikákat hallottunk az ellenzéktől, ők elmondták azt, hogy a mostani kormány felelőssége, hogy ilyen az államigazgatás. Én elkedvetlenedtem ettől a vitától, mert azért lássuk be, ez nemcsak hogy kormányokon, hanem rendszereken átnyúló magyarországi probléma, amit szerintem még a Monarchiából örököltünk, a lassúság stb., tudjuk mindannyian a hibákat. Hadd tegyem hozzá, hogy a struktúrán és a szabályokon kívül van még egy nagyon rossz kultúrája a magyar államigazgatásnak, és nagyon várom azt, hogy ehhez hozzá lehessen nyúlni és a reformokat el lehessen intézni. Ivanics képviselő úr egy laza mozdulattal leköszönő kormánynak nevezte a mostanit, én meg azt mondom, hogy ennek a kormánynak, ha megkapja a mandátumát, tényleg hozzá kellene nyúlni ezekhez a dolgokhoz is, alapvetően elérni egy olyan reformot az államigazgatáson belül, amely nemcsak a kiemelt ügyekben, hanem minden egyes állampolgárnak a legegyszerűbb építési ügyeiben - most nem a metróról beszélek és a 10-es útról vagy az M0-sról, hanem mindenkinek, amikor az államigazgatással kapcsolatba kerül - legyen meg az az élménye, hogy egy gyors, szakszerű eljárásnak lehet az alanya, amelynek a végén egy jó döntés születik.

Tehát befejezésül, tisztelt elnök úr, tisztelt Országgyűlés, azt mondanám, hogy tudomásul véve, hogy milyen általános bajok vannak a magyar államigazgatással, tudomásul véve azt, hogy van előttünk egy nagyon nagy kihívás, hogy az európai forrásokhoz hozzáférjünk, azt javasolnám, hogy a Fidesz vagy az ellenzék bölcsebb képviselőinek a támogatásával most fogadjuk el ezt a törvényt, és azt javasolnám, hogy a következő ciklusban remélhetőleg ez a kormány tekintse át e törvény alkalmazásának a tapasztalatait, és nézze meg, hogy amit most a kiemelt ügyekben kitaláltunk, hogyan tudjuk a magyar államigazgatás egészére átültetni annak érdekében, hogy ne csak az európai uniós ügyekben, hanem minden egyes engedélyezési ügyben a magyar államigazgatás olyan hatékonysággal, gyorsasággal és ha lehet, olcsón járjon el, ahogy azt ebben a törvényben el akarjuk érni, mert ezt akarjuk minden egyes magyar polgárnak a rendelkezésére bocsátani.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai