Készült: 2024.09.21.18:49:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 154. felszólalás
Felszólaló Kapás Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPÁS ZSOLT, a szociális és családügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! Nagy megtiszteltetés a számomra, hogy ilyen nagyon fontos kérdésről, az országos fogyatékosügyi programról ismertethetem a szociális és családügyi bizottságnak január 25-én, szerdán délután megfogalmazott állásfoglalását.

A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény előírása alapján adott időszakonként felül kell vizsgálni az országos fogyatékosügyi programot, meg kell nézni, hogy mennyiben korszerűsíthető, javítható, mennyire tehető hatékonyabbá az ez irányú tevékenység. A felülvizsgálat során olyan szempontok kerültek felszínre, amelyek alapján nem a régi fogyatékosügyi program módosítására, hanem egy új fogyatékosprogram megalkotására került sor. Időközben 1999 óta, mikor a 100/1999-es országgyűlési határozatot elfogadtuk, egyrészt számos uniós, fogyatékosügyi politikát érintő rendelkezés került megfogalmazásra és bevezetésre, valamint a múlt évben értékeltük az országos fogyatékosügyi program időarányos teljesülését, és ott is olyan tapasztalatokat szerezhettünk, illetve tettünk rájuk szert, amely azt mondta, hogy más alapokon, kicsit korszerűbben kell megfogalmazni, a fogyatékossággal élő emberek problémáinak területén mi is a teendő.

Nagyon fontos különbség az előző fogyatékosügyi programmal szemben, hogy míg az ágazati megközelítést tett, ágazati megközelítésekből vezette le a feladatokat, az új fogyatékosprogram a fogyatékossággal élő emberek élethelyzetét veszi alapul, és ezeknek az embereknek a centrumba állításával fogalmaz meg komplett feladatsort. A komplexitás nagyon fontos eleme ennek a programnak, hiszen a tavalyi értékeléskor is tapasztaltunk olyat, ágazati megközelítésből adódóan, hogy az egyik megyében kezdték meg a közlekedés akadálymentesítését, egy másik megyében kezdtek munkahelyeket teremteni, egy harmadikban került sor arra, hogy megszervezésre kerüljön a munkavégzéssel kapcsolatos, az elhelyezkedést szolgáló tanácsadás. Igazából nagyon sok minden történt ezen a területen, de konkrétan egyetlenegy fogyatékossággal élő embernek nem oldottuk meg valamennyi problémáját. Ezért a komplexitás, tehát ha a fogyatékos emberek középpontba állításából vezetjük le, hogy mi a teendő különböző élethelyzetekben, ez egy nagyon fontos erénye ennek a programnak.

A program öt fejezetből áll, mindegyikben van értelemszerűen módosulás. Kiemelném a "semmit rólunk nélkülünk" alapelv megfogalmazását, amely rögzíti, hogy az érintettekkel partnerségben kell megfogalmazni a feladatokat, a másik pedig, amiről a miniszter asszony is szólt, az integráció és az egyetemes tervezés elve. A bizottság hozzászóló tagjai, párthovatartozástól függetlenül, szakmailag nagyon megalapozottnak, előremutató, korszerű, korrekt programnak minősítették az előterjesztést. Észrevétel az időzítéssel kapcsolatban hangzott el, hogy miért most került a parlament elé ez a program. Ellenzéki képviselőtársaim fölvetették, hogy esetleg ez a kampány része, míg szocialista képviselőtársaim annak adtak hangot, hogy végre idekerült ez a program, hiszen nagyon régóta vártunk rá, igazából képviselőtársaimmal többször sürgettük a tárcát, hogy ez a program idekerüljön, hiszen valójában ennek az előző országgyűlési határozatnak a beszámolójakor kellett volna, hogy ez elénk kerüljön, és erről döntést fogalmazzunk meg.

(Pettkó Andrást a jegyzői székben dr. Vidoven Árpád váltja fel.)

De összességében a szociális és családügyi bizottság az említett ülésén százszázalékos igen voksolással, egyhangúlag az országos fogyatékosügyi programot általános vitára alkalmasnak és elfogadásra méltónak minősítette.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai