Készült: 2024.09.19.00:09:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2020.06.04.), 97. felszólalás
Felszólaló Balczó Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:37


Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALCZÓ ZOLTÁN, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Igen, elnézést elnök úr, hogy nem a szabályos választ adtam. Őszintén szólva, sokszor nem szívesen nevezem magam vezérszónoknak, mert régebben a nagy súlyú törvényjavaslatoknál volt vezérszónoki rendszer, és előrebocsátom, hogy igyekeztem felkészülni a témafelelőssel együtt, így is rövid lesz a felszólalásom, ha megengedik. Sok mindenben meg kellene ismételnem a Selmeczi képviselő asszony által elmondottakat, aki azt emelte ki a jegyzőkönyvből, hogy mennyire fontos célokat és feladatokat fogalmaz meg, és törvényben kell nekünk ezt kihirdetni. Nyilvánvalóan az egyik legfontosabb szempont az az illegális kereskedelem felszámolásánál, hogy képes a dohánytermékek hozzáférhetőségét és megvásárolhatóságát kedvezőbbé tenni a szónak ebben az értelmében, nem pozitívan említve a kedvezőbbet, mert olcsóbb, jobban hozzá lehet férni, és ez különösen a fiatalok körében veszélyes közegészségügyi szempontból. És valóban, amikor illegális bevételről van szó, akkor nemcsak az adott nemzetgazdaság bevételeit csökkenti, hanem ez a bevétel a bűnözés finanszírozásánál jelenik meg, tehát ilyen szempontból nemzetbiztonsági szerepe is van.

Magyarországon, ahol a különösen veszélyes betegségformák közé tartozik a tüdőrák és a szív- és érrendszeri betegségek, nálunk fokozottan szembe kell mennünk ezzel az illegális kereskedelemmel az egészségügyi céljaink megvalósítása érdekében.

Államtitkár úr a kormányzat által ebben az irányban megtett intézkedések között említette a nemzeti dohánybolthálózat létrehozását is. Hadd tegyek egy megjegyzést a jelzőre, hogy nemzeti! Én megértem azt, hogy egy olyan kormány, amelyik nemzetinek deklarálja magát, az igyekszik ezt a kifejezést sok esetben intézményeknél is használni, tehát nem azt mondja, hogy országos népegészségügyi intézet, mert a népegészségügy a nemzet számára fontos, ezért nálunk Nemzeti Népegészségügyi Intézet van. Ezzel egyetértek.

Akkor, amikor ez az országos hálózat létrejött a dohánytermékeknek a megfelelő, állami szinten ellenőrzött árusítására, kereskedelmére, én egy kicsit megdöbbentem, hogy nem országos dohánybolthálózat van, hanem piros-fehér-zöldben nemzeti dohánybolthálózat, miközben tudjuk, hogy a dohányzás milyen mértékben ártalmas. Tudomásul kell vennünk, nem lehet tiltani, de nekem kicsit disszonáns volt, mert ez az én szememben a „nemzeti” jelzőnek a devalválását jelenti; most, június 4-én ezt talán érdemesnek tartottam megemlíteni. Egyébként mit árulnak még ezek a boltok? Alkoholt, ugye? Tehát ez az a két termék, aminek nemzeti hálózattá minősítése kicsit disszonáns.

Egyébként ez a nemzeti dohánybolthálózat másképp vonult be a közbeszédbe. A Wikipédiából idézek, hogy ne valami, saját magam által megfogalmazott, erősen negatív kifejezést és definíciót használjak. A rendszert a bevezetése óta érik bírálatok, elsősorban a pályázatok visszásságai, a dohány-nagykereskedő túlzott profitja és a szabályozás egyes vitatott elemei miatt.

(17.30)

Ezt a nép trafikmutyinak nevezi. Nem hiszem, hogy ez ahhoz tartozott, ami segíti az illegális dohánytermékek elleni küzdelmet, illetve azt a küzdelmet, amit önmagában népegészségügyi szempontból a dohányzás mint ártalmas szokás, szenvedély ellen folytatunk, a nemzetivé minősítés. Egyébként nagyon jó lenne, őszintén szólva, azt nem látom, hogy ebben az egyezményben milyen új eszközök nyílhatnak a feketekereskedelem elleni hatásos fellépésre, mert úgy gondolom, van még javítanivaló, tehát az a kérdés, hogy Magyarország számára, a magyar hatóságok számára e jegyzőkönyv kihirdetésével milyen mértékben válnak bizonyos eszközök hatékonyabbá, hogy ez a felszámolás megtörténjen.

Még egy megjegyzést hadd tegyek, mert valóban, elsősorban népegészségügyi szempontból tartjuk fontosnak ennek az egész kérdéskörnek a kezelését. Hadd tegyem fel a kérdést! Én nem láttam az elmúlt években egy nagyobb szabású kormányzati kampányt, amely felhívja a dohányzás ártalmasságára a figyelmet. Tehát azt hiszem, hogy ha az óriásplakátok arról szólnak, és van rá kellő finanszírozás, amelyek új információt, felhasználható információt nem közölnek a magyar emberekkel, hanem azt akarják bennük megerősíteni, hogy a kormányzat milyen nagyszerű eredményeket ért el, mert ha netán saját maguk ezt az életükben nem érzik, akkor az óriásplakáton el kell olvasni, hogy mennyi nagyszerű eredmény részesei. Én azt szeretném, hogy ha ebből az alapból a dohányzás ártalmasságával kapcsolatos kampányt is akár óriásplakátokon elkezdenénk, információkkal, amelyen elgondolkodva, szembesülve talán lehetne segíteni ennek a dohányzási ártalomnak a csökkentésén. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai