Készült: 2024.05.07.08:16:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (1998.09.22.),  80-88. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:45


Felszólalások:   72-80   80-88   88-96      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Révész Máriusz úr, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni Pokorni Zoltán oktatási miniszternek: "Mégis lehet tandíjat szedni a felsőoktatási intézményekben?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Nyáron a parlament - a Fidesz választási programjával összhangban - az államilag finanszírozott első diploma megszerzésére irányuló képzések esetén a tandíjat eltörölte. Döntött a parlament arról is, hogy a kieső tandíjbevételeket az egyetemeknek, főiskoláknak költségvetésből pótolja.

Most, a felsőoktatási tanév kezdetén gondolhatnánk azt is, hogy minden rendben van. Ez korántsincs így. Több hallgató, több volt tanítványom megkeresett és jelezte, hogy az egyetemeken, főiskolákon a beiratkozáshoz bizonyos szolgáltatási díjak befizetését, megfizetését kérik. Külön probléma, hogy ezek a szolgáltatási díjak gyakran magasabbak, mint azok a tandíjak, amelyeket a parlament a döntésével eltörölt.

Mondanék két példát. A Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán szakoktól függően 30 és 50 ezer forint körüli az az összeg, amelyet a hallgatóktól szolgáltatási díjként kérnek, a hajdúböszörményi Pedagógiai Főiskolán pedig félévenként 30 ezer forintot kérnek szolgáltatási díjként a hallgatótól.

Külön bonyolítja a helyzetet, hogy teljesen átláthatatlanná vált az államilag finanszírozott egyetemeken a költségtérítéses képzések helyzete, és az ezekben a költségtérítéses képzésekben részt vevő hallgatók maguk között a költségtérítéseket tandíjaknak nevezik, és nem értik teljesen pontosan azt, hogy rájuk a parlament döntése miért nem vonatkozik.

Tisztelt Miniszter Úr! Sok száz hallgató, sok száz család nem érti azt, hogy ha a parlament hozott egy döntést arról, hogy tandíjat márpedig nem kell fizetni az államilag finanszírozott képzések esetén, akkor miért kell több tízezer forintos képzési díjat befizetniük a beiratkozáskor. Kérdéseim a következők lennének:

 

 

(14.30)

 

 

Mit tesz, illetve mit kíván tenni a minisztérium azért, hogy a főiskolák (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), egyetemek egységesen értelmezzék a parlament döntését, illetve mit tesz, mit kíván tenni a minisztérium azokkal az intézményekkel szemben, amelyek nem a parlament döntésének szellemében jártak el a tanév kezdetekor? (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Válaszra megadom a szót Pokorni Zoltán oktatási miniszter úrnak. Miniszter úr, öné a szó.

 

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ezeket az ügyeket az Oktatási Minisztérium is ismeri. Az ön kérdése az, hogy mit teszünk ezen a területen, mit tettünk ezen a területen. Szeretném sorra venni.

1. Először is a kormány időben, még a nyári szünet idején, a parlament döntését követően meghozta azt a kormányrendeletet, amelyben a részleteket, a jogi részleteket szabályozta.

2. Döntöttünk afelől, hogy a főiskolák, egyetemek egyetlenegy fillértől se essenek el azért, mert az államilag finanszírozott képzésben az első diploma a továbbiakban tandíjmentes. Ebben a évben ez 3,2 milliárd forintos kiadást jelent.

3. Szeptemberben a tanévkezdés előtt tájékoztató levelet írtunk valamennyi főiskolának és egyetemnek, hogyan értelmezzék a törvény által pontosan nem szabályozott kérdéseket.

4. A hozzánk forduló hallgatókat, így az ön által említett két iskola hallgatóit is tájékoztattuk, én levélben hívtam föl a főigazgató urak figyelmét arra, hogy eljárásuk nem felel meg a jogszabályoknak, és örömmel kell önt is tájékoztatnom arról, hogy a főigazgató urak intézkedtek: a mai nap már nem szedik ezt a pénzt, sőt a korábban beszedett összegeket visszafizetik. (Sasvári Szilárd: Helyes!)

5. Kértem a Rektori Konferencia és a Főigazgatói Konferencia elnökeit, hogy a maguk hálózatain, a maguk rendszerén belül is vizsgálják meg ezt a kérdést, és hívják fel a jogszabályellenes eljárásra az illető főiskolák, egyetemek vezetőinek figyelmét.

Erről tudom önt tájékoztatni, ez az, amit eddig megtettünk, és bízom benne, hogy ez elegendő ahhoz, hogy sikert érjünk el.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm a válaszát, miniszter úr. Viszontválaszra megadom a szót Révész Máriusz képviselő úrnak.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a választ, miniszter úr. Remélem, hogy azok a problémák, amelyeket felvetettem, ennek alapján már rendeződtek. Ugyanakkor látszik, hogy végleges megoldást csak az jelenthet, ha a hallgatói térítések és juttatások rendszerét a minisztérium belátható időn belül egy átlátható, világos rendszerbe foglalja össze.

Még egy kérésem lenne: a minisztérium teremtse meg a feltételeit annak, hogy ne csak a főiskolák és az egyetemek vezetői kapjanak tájékoztatást arról, hogy milyen jogcímen lehet hallgatóktól tandíjat szedni, hanem erről az egyetemek, főiskolák hallgatói is kapják meg a tájékoztatást.

Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszter urat. Kíván-e ezzel a jogával élni, miniszter úr? (Pokorni Zoltán: Igen.) Öné a szó.

 

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: Ez a rendelet, amelyről itt beszélünk, egy toldott-foldott rendelet. '95-ben a Bokros-csomag után a diákok itt tüntettek a Parlament előtt, ennek következtében több módosítást élt meg ez a rendelet; a Horn-kormány is igazított rajta, és ezt a rendeletet szabályoztuk mi is újra. Megérett az idő arra, hogy egy átfogó, új szabályozás szülessen a hallgatók térítési díjára és tandíjára vonatkozóan. Ezt a munkát elkezdtük, a hallgatói önkormányzatokkal közösen az egyeztetések megtörténtek.

A második: a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával együtt a minisztériumban egy úgynevezett zöld számot üzemeltetünk, hogy valamennyi hallgató, aki úgy érzi, hogy tőle jogtalanul szedtek összegeket, pénzeket, ide fordulhasson és itt tanácsot kérjen.

A harmadik: megfogadom az ön tanácsát, és előkészítünk egy olyan levelet, amelyben valamennyi diákot - államilag finanszírozott képzésben részt vevőt vagy önköltséges képzésben részt vevőt - tájékoztatunk személyesen az ő jogairól, illetve fizetési kötelezettségeiről.

Köszönöm a tanácsot és a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Juhász Ferenc úr, a Magyar Szocialista Párt képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő miniszternek: "A C-típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés valóban feddhetetlenséget biztosított-e az ellenőrzött személyek részére?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 




Felszólalások:   72-80   80-88   88-96      Ülésnap adatai