Készült: 2024.09.19.16:19:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 124. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila
Beosztás gyermek-, ifjúsági és sport minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA gyermek-, ifjúsági és sportminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt azért fontos hangsúlyozni, hogy az Európai Uniónak a drog nem közösségi politikája. Ez azért nagyon fontos, mert nincs olyan jogszabálya, nincs olyan szabályozása az Európai Uniónak, amely Magyarországra nézve kötelező volna. Az Európai Unió irányelveket, célokat fogalmaz meg, és ezen célok elérését a tagállamokra bízza, tehát tagállami szinten kezelik ezt a kérdést. Ez arra is vonatkozik, hogy milyen büntető törvénykönyvbeli szabályozásokat alkalmaznak a különböző országok. Szeretném képviselő úr figyelmébe ajánlani, hogy nagyon színes az a kép, amit az Európai Unióban a büntetőjog területén alkalmaznak az egyes tagállamok.

2003. március 1-jétől érvényes az új büntető törvénykönyv, amelyből kikerült a fogyasztó, az elkövetési magatartások között már nem szerepel. Ezen túl életbe lépett az elterelés intézménye, amely pontosan azt a célt szolgálja, amit elvi síkon képviselő úr is feszeget, hogy a fogyasztót ne kriminalizáljuk, azaz ne rögtön büntetőjogi következmények legyenek, hanem inkább a medikalizáció, a gyógyítás irányából közelítsünk hozzá. Ez egyébként megfelel a társadalmi elvárásoknak is, hiszen egy nem régi jelentésből kiderült, hogy a társadalom betegként tekint a drogfogyasztókra.

Azon az ISB-ülésen, nyílt napon, amelyen képviselő úr is részt vett, az is elhangzott, hogy a kábítószer-probléma kezelése kulturális kérdés is, csakúgy, mint az alkohol; vannak országok, ahol meg lehet inni egy vagy két pohár bort és még lehet autóba ülni, és vannak olyan országok, ahol egy csepp alkoholt sem lehet fogyasztani vezetés előtt, mert tiltják a törvények. Ilyen például Magyarország, az előbbire pedig Franciaország lehet példa. Azt gondolom, nem helyes azt az érzetet kelteni, hogy az Európai Unió összes tagállama már abba az irányba halad, amit képviselő úr mondott, és hogy ilyen egységesen kezelik ezt a kérdést. Ennél sokkal több vita és dilemma van ezen a területen. Amire képviselő úr utalt, az pusztán egy koncepció, amely koncepcióról most már, hála istennek, Magyarország mint EU-tagország is elmondhatja a véleményét, és hozzájárulhat ennek a koncepciónak a kidolgozásához.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai