Készült: 2024.09.21.10:11:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 316. felszólalás
Felszólaló Csizi Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZI PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A vita nyolcadik órájában rájöttem, hogy mi az oka az ellenzék és a kormánypártok közötti már-már antagonisztikus ellentétnek, hiszen bevallom őszintén, amíg hallgattam a jobbikos meg az LMP-s hozzászólásokat, amelyek arról szóltak, hogy miért költjük ilyen gyorsan ezeket a fejlesztési forrásokat, nem értettem, hogy miért jó az, hogy ez a több ezer milliárd forint, ami jár Magyarországnak, az Brüsszel vagy a kormány bankszámláján landoljon, és ott álljon éveken keresztül, annak ellenére, hogy egyébként abból a helyi vállalkozásokat, a helyi önkormányzatokat, a helyi civil szervezeteket, egyszóval a helyi gazdaságot lehetne fejleszteni.

A helyi országgyűlési képviselők jól tudják, célunk, hogy minél hamarabb elköltsük az uniós forrásokat. Pécs országgyűlési képviselőjeként hetente hallom a pécsi vállalkozóktól azt, hogy mikor jönnek már az uniós pénzek, hiszen ők nagyon jól tudják, hogy ezek a pénzek náluk fognak landolni.

(21.40)

A szocialista városvezetés idején, az uniós pénzek elköltésénél 39 százalékban nyertek a helyi vállalkozások. Most ez a szám már közel 60 százalékos, és a célunk az, hogy még legalább 10-15 százalékkal emeljük a helyi kis- és közepes vállalkozások részvételét az uniós programokban, projektekben, legyenek a nyertesei az adott programnak, vagy pedig legyenek a kivitelezői például annak az önkormányzati beruházásnak, amit már 30 éve várnak a pécsiek; a legnagyobb lakótelep rendelőintézetének felújítására gondolok.

Én nem abban hiszek egyébként a szocialista képviselőkkel ellentétben ‑ akik már hat óra óta otthonról nézik a vitát, és nem tisztelik meg a képviselőket, hogy meghallgassák a válaszainkat ‑, hogy Bécsben nyissunk cukrászdát, én abban hiszek, hogy az uniós pénzeket el kell költeni Pécsett a pécsi vállalkozók érdekében.

Hadházy képviselő úr, az Ákos, az LMP-s, azt mondta, hogy elpufogtatott támogatásokat lát. Én pedig olyan programokat, ahogy említettem már, olyan pályázatokat látok, amelyek három évtizedes probléma megoldását mutatják, amelyeket a választópolgárok kérnek tőlünk. Egyfelől a választópolgárok, a vállalkozók azt kérik, hogy pörgessük ki az uniós pénzeket, hogy minél hamarabb a gazdaságban legyenek, másfelől pedig elvárják tőlünk ígéreteink betartását, elvárják tőlünk a helyi programok megvalósulását a választópolgáraink. Tehát a kettőnk közötti ellentét az, ez az elmúlt nyolc óra termése, hogy önök budapesti pártközpontok kommunikációs boszorkánykonyháinak a termékeit pufogtatják el, mi pedig a nekünk megfogalmazott kéréseket próbáljuk megvalósítani európai uniós forrásokból. Ha ez így marad továbbra is, akkor ez az antagonisztikus ellentét még jó pár cikluson keresztül így lesz: mi egyéni képviselőként képviseljük az embereket, önök pedig képviselik a kommunikációs boszorkánykonyháik különböző, önök által állandóan megnevezni nem kívánt háttérvállalkozóit.

És akkor gyorsan nézzük meg, hogy mi a változás az elmúlt esztendőhöz képest! Az egyik legfontosabb és nagyon nagy eredmény, köszönettel kell hogy tartozzunk a kormány irányába, hogy már nem regionális vagy országos kiírások vannak, és abba kell beleszuszakolni valahogy a helyi emberek problémáinak megoldását, hanem a TOP, a területi operatív programok a helyi problémákra, a helyi fejlesztésekre adnak választ és adnak forrást. Ma már nem pályázniuk kell a nagy önkormányzatoknak, mint Pécs önkormányzatának, hanem az előre megítélt támogatási keretet kell lehívni.

Van egy másik nagyon fontos szempont, amiről még nem volt szó: az előző pályázati ciklusban az önkormányzatoknak önerőt kellett fizetniük annak érdekében, hogy az adott helyi problémát európai uniós forrásból valósítsák meg. Az 50 százalékos önerő nagyon nagy mérték volt egy önkormányzat számára, egy önkormányzati vezetőnek el kellett azt döntenie, hogy vagy részt vesz egy nagy fejlesztésben, ami egyébként történelmi lehetőséget kínál, vagy eladósítja a települését. Olyan volt az előző pályázati rendszer, mint Mátyás király és a gazdag urak története, hogy hoztak is támogatást meg nem is, hoztak is pénzt meg nem is, mert hoztak 50 százalék támogatást uniós pénzből, de mellé kellett rakni a külföldi hitelezők által, a külföldi bankok által nyújtott banki forrásokat, és eladósodtak az önkormányzatok. Ez is nagy változás az előzőekhez képest, hogy ma egyfelől 100 százalékos támogatásokról beszélhetünk, másfelől pedig, ami nagyon fontos, előlegben az adott önkormányzat a teljes programhoz szükséges pénzösszeget megkapja. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai