Készült: 2024.04.26.05:19:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2017.03.27.), 314. felszólalás
Felszólaló Szabó Zsolt (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:26


Felszólalások:  Előző  314  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ha szabad, akkor néhány olyan gondolatról beszélnék, ami a mai szakmai témát érinti mindenképpen. Az egyik, ami nagyon fontos mindannyiunk számára, a lakosságot érintő energetikai beruházások, az „Otthon melege” program és ehhez kapcsolódóan a kormány által támogatott és kiírt pályázatok.

Beszéljünk arról a tág rétegről, amelyik minden igényt kielégít. Itt érintett a GINOP-program, hiszen épp jelen pillanatban van folyamatban egy visszatérítendő teljes, komplett energetikai felújítási programcsomag, és emellett van egy másik programcsomag, „Otthon melege” program címén szintén támogatjuk a lakossági energiamegtakarítást mind eszközöket illetően, mind pedig épületeket illetően. A harmadik, amit ne felejtsünk el szintén: óriási mértékű lakás- és ingatlanépítés indult be az országban ennek hatására, ez maga a CSOK, ami egy új ingatlanberuházási programcsomag.

Itt egy dologra szeretném a figyelmet felhívni: minden rétegnek minden formájú fejlesztésre, van mód arra, hogy építsen, és lehetőség, hogy pályázzon és pénzt szerezzen hozzá. 4,2 millió ingatlanunk van, ennek mintegy 70 százaléka energetikailag alulvezérelt, ha szabad így fogalmazni, azonban nincs az a pénzeszköz, amely száz százalék intenzitás mellett valamennyi ingatlanra elég lenne. Mi nagyon örülünk, hogy közel 200 ezer családnak már így közvetlenül tudunk segíteni, és a tevékenységében előre tudunk lépni.

A másik, amit a kormány nagyon fontosnak tart, hogy a pályázatok felhasználása jövőkép szempontjából kiemelkedő legyen. Utalok itt a derogációs kötelezettségünkre a csatorna- és ivóvízpályázatok szempontjából, az árvízi védekezésre. Mindannyian emlékszünk a tiszai árvízre és a legutolsó, nagy energiát lekötő dunai árvíz kérdésére, ahol tisztességgel helytálltunk. Most pénzügyileg is segítjük azoknak a gátaknak a megépítését, ami tulajdonképpen a klímához kötötten okoz a környezetünkben változást.

A harmadik, ami nagyon fontos: nem mindegy, milyen közintézményekbe, milyen körülmények között járnak a gyermekeink, milyen intézmények milyen energiafelhasználással működnek például az egészségügyben, milyen gépekkel vannak ezek az intézmények fölszerelve, milyen kormányhivatalban intézzük az ügyeinket, és milyen idősek otthonát tartunk fönn. Amit szeretnék kiemelni, hogy mindez egy olyan programcsomag, amiből már 1210 milliárd forintot kiírtunk, tehát 104 százalékon állunk jelen pillanatban. Ez az úgynevezett KEHOP-prog­ram­csomag, és a lakosságot teljeskörűen érinti. Minden olyan pályázatot támogatnunk kell, amely mindenki számára elérhető és nem egyedi igényeket hoz elő.

Sajnálom, hogy képviselőtársam itt a hatvani kastély témáját hozta elő. Nekünk, hatvaniaknak, akik 30 évvel ezelőtt oda téglajegyet vettek a saját pénzünkön, hogy ez megépüljön, megújuljon, nagyon nagy öröm, hogy 30 év után meg tudott újulni, és nagyon büszkék vagyunk rá. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  314  Következő    Ülésnap adatai