Készült: 2024.09.25.21:03:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2000.11.10.), 338. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:  Előző  338  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A módosító indítványok közül három csoportot választottam ki, amelyekről mindenképpen szeretnék néhány gondolatot megosztani képviselőtársaimmal.

Az egyik ilyen csoport azokra a módosító indítványokra vonatkozik, amelyek a Gazdasági Minisztérium fejezetén belül a turisztikai célelőirányzat összegét kívánják csökkenteni. Azt gondolom, ez nagyon veszélyes dolog, hiszen egyik módosító indítvány sem olyan jellegű, amely egy esetleges címkézéssel vagy nevesítéssel, de olyan célokat támogatna, amely szorosan az idegenforgalomhoz, az idegenforgalom fejlesztéséhez tartozna. Különböző nagyságrendek mutatkoznak, a 369-estől egészen a 371. számú ajánlásig, ennek a célelőirányzatnak a csökkentésére. Úgy gondolom, egyik se olyan jellegű, amelyet a parlament támogathatna.

Nem akarok hosszú elemzésbe bocsátkozni, de nyilván minden képviselőtársam ismeri azokat az adatokat, amelyek az idegenforgalom eredményeiről szólnak. Sokszor, sokan, sok helyütt elmondtuk már azt, hogy itt a gazdaság olyan dinamikusan fejlődő ágazatáról van szó, amely a bruttó hazai össztermék több mint 10 százalékát adja, s közel 300 ezer embert foglalkoztat. Ha csak a mostani fejlesztéseket nézzük, amelyek jelen pillanatban már folynak, akkor látható, hogy a szállodaépítési beruházásoknál 600 millió dollár, tehát 180 milliárd forint az, amely a külföldi és a hazai tőke megmozgatásával az idegenforgalmi szektorba irányul.

Azt hiszem, ezt a folyamatot semmiképpen se szabadna megtörnünk, megzavarnunk, inkább tovább kellene erősíteni, és további segítséget kellene nyújtani ahhoz, hogy az idegenforgalom több területére, tehát az egészségturizmusra, a lovasturizmusra, a konferenciaturizmusra, de mondhatnám éppen a kulturális vagy az ifjúsági turizmus területét, tehát mind több területre, a központi költségvetés támogatásai révén, a lehető legnagyobb mértékű magántőkét tudjuk megnyerni.

 

 

(17.50)

 

Ha a számokat megnézik, tisztelt képviselőtársaim, jól látszik, hogy óriási ugrás történt az előző évekhez képest, hiszen a költségvetésben a turisztikai célelőirányzat összege - amely 2000-ben, tehát az idei évben még csak 8 milliárd forint volt - a következő évben 25, majd 2001-ben 28 milliárd forintra növekszik.

Tehát az a cél, amit a kormány ezzel a kiemelt támogatással kíván megvalósítani, hogy az idegenforgalomnak azt a multiplikátor hatását, amelynek köszönhetően minden állami támogatásként folyósított forint legalább 8-9, a privát szférából származó forintot tud mozgósítani a beruházásokhoz, ez ne törjön meg, hanem haladjon tovább.

Ha az idei mutatókat megnézzük az első háromnegyed év értékelését tekintve, akkor jól látható, hogy már az első kilenc hónapban 1,7 milliárd dollár volt az idegenforgalmi terület bevétele, ami - mondanom sem kell - nagyon fontos ahhoz, hogy a külkereskedelmi mérleg egyensúlyban maradhasson. Ugyanilyen fontos számadat lehet az is, ami a Magyarországra beutazó vendégek számát jelenti, hiszen az első kilenc hónapban már 20 millió fölé emelkedett a hozzánk beutazó vendégek száma. Tehát én azt gondolom, hogy ebből a három módosító indítványból egyet sem szerencsés a parlamentnek támogatnia.

A következő csoport, amely szintén a gazdaság területét érintő módosító indítvány, és azon belül is kiemelten az idegenforgalmat érinti, ez a 383. számú ajánlásban Katona Béla képviselőtársam módosító indítványa. Katona Béla ebben az indítványban azt javasolja, hogy a turisztikai hozzájárulást, amelynek tervezett összege 2001-ben 4 milliárd 475 millió forint, 2002-ben pedig 4 milliárd 650 millió forint, tehát egy nagyon komoly bevétele a Gazdasági Minisztérium célelőirányzatának, ezeket az összegeket szeretné a képviselő úr a módosító indítványával eltörölni.

Már a bizottsági vitában is felmerült az az anomália, amely az idegenforgalmi bizottság elnökének korábbi időszakra vonatkozó álláspontja és a jelenlegi módosító indítvánnyal kapcsolatos álláspontja között van, tekintettel arra, hogy a turisztikai hozzájárulás mértékéhez kívánta igazítani korábban a képviselő úr a központi költségvetési támogatás összegét. Tehát egy olyan javaslattal élt korábban, miszerint garantálja azt egy kormányrendelet, hogy a vállalkozóktól beszedett mindenkori turisztikai hozzájárulás mértékének megfelelő összeggel támogatja a minden éves költségvetésben a kormány a turisztikai célelőirányzatot és ezen keresztül az idegenforgalmi beruházásokat.

Ehhez képest ez a módosító indítvány most közel 4,5 milliárd forinttal csökkentené azt, tehát az az eredmény, amit sikerült a költségvetésben elérni, vagy sikerülhetne elérnie a költségvetésnek azzal, hogy háromszorosára nő a turisztikai beruházások támogatási összege, ez most jelentősen, mintegy egyötöddel csökkenne e módosító indítvány kapcsán. Tehát én semmiképpen sem tartanám szerencsésnek, hogyha ez a módosító indítvány támogatást nyerne a parlamentben.

Két olyan módosító indítványról szeretnék még szólni, amelyek konkrétan érintik Dél-Magyarországot és ezáltal Baranya megyét is, a választókerületemet. Ezek pedig a 6-os út további tervezési költségeinek a növelését jelentenék. Én mindkét módosító indítvánnyal mélységesen egyetértek. Azt gondolom, hogy növelni kell a költségvetésben azt a jelenleg 50 millió forintnyi összeget, amely a nyomvonal-kijelölési munkák lezárására, illetve a határmetszéspont kijelölésére adna lehetőséget a következő évben. Véleményem szerint mindenképpen el kell érni azt, hogy a tervezési és előkészítési folyamat mielőbb lezáruljon, hogy a konkrét kivitelezési, beruházási munkák megindulhassanak.

A képviselőtársaim biztosan ismerik Baranya megye déli részének és az ormánsági résznek a nehéz helyzetét. Azt gondolom, hogy a 6-os út megépítése mindenképpen egy olyan jelentős infrastrukturális háttérnövekedést biztosít, amely az e területre betelepülni vágyó vagy készülő vállalkozások döntését mindenképpen megerősítheti, és így elősegíti azt, hogy ebben az igen hátrányos helyzetű régióban is egyre több munkahelyteremtő beruházás következzen be.

Azt szeretném még indoklásként felhozni a két módosító javaslat támogatása mellett, hogy a közelmúltban járt hazánkban a horvát miniszterelnök és társaságában a horvát közlekedési miniszter, aki tájékoztatott bennünket arról, hogy most már a horvát és a bosnyák kormány közösen tervezi felgyorsítani azt a munkafolyamatot, amely az európai 5/C korridor teljes hosszának a megépülését jelentheti, amelynek része Magyarországon a 6-os út gyorsforgalmi úttá vagy autópályává történő fejlesztése. Tehát látszik az, hogy ebben a fejlesztésben érintett déli szomszédaink igen nagy jelentőséget tulajdonítanak e fejlesztések támogatásának, és nem szabadna Magyarországnak lemaradnia és kimaradnia ebből a folyamatból, illetve mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy ennek a lehető legnagyobb mértékű támogatást megadjuk.

Mi magunk Hargitai János képviselőtársammal egyébként szintén beadtunk egy módosító indítványt, azonban e két módosító indítvány és a miénk között az a különbség, hogy mi egy fejezeten belüli átcsoportosítással kívánjuk elérni ezt, tehát mi is ugyanúgy a jelenleg rendelkezésre álló 50 millió forint jelentős növelését szeretnénk elérni.

Összességében tehát azt mondhatom el, hogy ezen az infrastrukturális területen történő változtatás a későbbiekben mindenképpen jelentősen befolyásolná e térség gazdasági életét.

Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Köszönöm szépen a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  338  Következő    Ülésnap adatai