Készült: 2024.09.19.22:31:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2009.10.12.), 28. felszólalás
Felszólaló Molnár Albert (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:24


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miközben a világ országai, így Magyarország tekintetében a magyar kormány az 1930-as évek gazdasági világválságához mérhető recesszió következményeinek tompításán, hatásainak semlegesítésén fáradoznak, addig, úgy tűnik, vannak olyan kisközösségi vezetők, akik a "minél rosszabb, annál jobb" elvet vallják, mások hátán kívánnak előrejutni; akik vizet prédikálnak, azaz a takarékosságról harsognak, néha tüntetgetnek. Ha valami jó történik, ha fejlesztés van, ha valamit át kell adni, nem baj, ha az állami pénzből épült, azt saját eredménynek betudni, ami pedig rossz, az mind-mind a kormányzat. (Folyamatos zaj az ellenzéki oldalon.) Közben oly mértékben adósítják el az általuk vezetett közösséget, hogy az összességében már a Magyar Köztársaság, vagyis közös céljaink megvalósítását is veszélyezteti. Interpellációm célja, hogy felhívjam a figyelmet egy álságos, hazug jelenségre, amely semmibe veszi a törvénytisztelő többség erőfeszítéseit, aláássa a nagy verejtékkel megszerzett, törékeny egyensúlyt.

Érdekes számokat látunk, ha megvizsgáljuk az önkormányzatok hitelfelvételi és kötvénykibocsátási gyakorlatát. Meglepődünk akkor is, ha azt látjuk, hogy a kötvénykibocsátók bizony néha pazarlóan bánnak a közpénzzel. 2006-ban 27,1 milliárd forint volt a kötvényállomány, 2009 első félév végére ez 458 milliárd forintot tett ki. Mindez úgy következett be, hogy reálértéken az önkormányzati hitelfelvétel alig nőtt. A betétállomány 2006-ban 242 milliárd, ez 2009-re kétszeresére nőtt.

Még érdekesebb, ha azt vizsgáljuk, hogy milyen a kötvénykibocsátás dinamikája. 2006-ban 27 milliárd volt, 2007-ben majdnem a tízszerese, 209 milliárd. Mintha ez egy varázsütésre történt volna; az az érzésünk, hogy valaki kiadta a parancsot: el kell adósítani az önkormányzatokat, hiszen minél rosszabb, annál jobb (Domokos László: Veres János!) - ezzel is ronthatunk az ország, a kormány megítélésén.

Hogyan spórolhatnak ott, hogyan beszélhetnek az emberekkel való szolidaritásról, amikor a különböző médiákban nagyon is furcsa híreket olvasunk? Ezt olvasom az egyik médiában: "Narancsszínű pénzszivattyú" (Közbeszólások a Fidesz és a KDNP soraiból, többek között: Ez miről beszél?) "A Fejér megyei közgyűlés fideszes önkormányzata megalakulásakor 2,1 milliárd, jelenleg 8 milliárd adósságállományt tudhat magáénak. Ebbe belefért az is, hogy 12 hónapon keresztül légügyi tanácsadót fizettek, havi 300 ezer forintért, kiszervezték a fűtés-melegvíz szolgáltatást, 'mindössze' 25 évre." A 25 éves bérleti díj, amelyet a Fejér megyei önkormányzat kapott, 250 millió forint - egy összegben megkapott -, ebből rögtön levonták az esedékes hőszolgáltatási díjat, így 108 milliót kapott az önkormányzat. Ezért 25 év alatt mintegy 54 milliárd forintot fog kifizetni.

Kérdezem államtitkár urat, milyen kockázatokat rejt az országra az egyes önkormányzatok hitel- és kötvénykibocsátási politikája. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai