Készült: 2024.09.18.23:12:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.), 235. felszólalás
Felszólaló Gréczy Zsolt (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Sok negatív rekordot döntött már meg az Orbán-kormány: soha ilyen gyenge nem volt a forint, soha ilyen magas nem volt a benzinár, és még sorolhatnám. A csúcsdöntés abban is zajlik, hogy soha nem látott mennyiségű miniszteri biztos és miniszterelnöki megbízott kap feladatot, kiszervezve ezáltal pénzosztó pozíciókat és feladatokat a kormányzati struktúrából.A rendszerváltás utáni kormányok általában 10 körüli biztost alkalmaztak, a harmadik Orbán-kormány idejére a kormánybiztosok száma 12-re emelkedett, az előző ciklusban pedig már 91-en voltak. A jelenlegi kabinet biztosi és megbízotti hálózata még nem végleges, de már így is van 5 miniszterelnöki biztos, 15 miniszterelnöki megbízott és 10 kormánybiztos. Első látásra, hogy csak a legfrissebb kinevezettekről beszéljünk, nem nagyon látjuk, hogy miért van szükség önállóan a székelyföldi jégpályák kapcsán külön felelősre, és az sem világos, hogy mit csinál a román kormány, ha mindent az anyaországi magyarok fizetnek a román kormány helyett. Nem tudjuk azt sem ezek után, hogy lesz-e például Kárpátalján külön tekepályákra biztos. Még mielőtt jön a hazaárulás vádja: természetesen kell és fontos is Székelyföldön jégpályákat építeni, de ezt akkor lenne érdemes megtenni, ha már van gumikesztyű, mondjuk, idehaza a járványügynél, vagy van fénymásoló az egyetemeken, de például az sincs.

Egyébként egy másik miniszteri biztos pedig a hungarológia területén került kinevezésre. Ennek is lett miniszteri biztosa. Én egyébként végzett bölcsészként, sőt magyar szakon végzett bölcsészként rendkívül fontosnak tartom a hungarológiát. Az a baj, hogy egy politikailag elszigetelődő, a magyarországi egyetemeket éppen lepusztító ország igen kis hatékonysággal fogja tudni megmagyarázni a világnak, hogy miért tanítsák egy olyan ország nyelvét, ahol éppen leépítik a demokráciát. Egyébként időnként látva a szélsőséges megjelenéseket a kormány tevékenységében, ez inkább hungarizmus, mint hungarológia.

A legtréfásabb az űrkutatási biztos kinevezése egy olyan országban, ahol 3 millió koldus él, és eddig 600 ezren hagyták el az országot az elmúlt nyolc évben. Különösen szomorú, hogy még ebben is a migrációt látja az a hölgy, akit kineveztek űrkutatási biztosnak. Űrkutatási biztos egy olyan országban, amelynek a költségvetése is  hogy úgy mondjam  bizonytalan lábakon áll, hiszen a hiány éppen nagyjából a tervezett 120 százaléka környékén stagnál hónapok óta. Így azt tudjuk mondani erre, hogy ez körülbelül olyan, mint a magyar narancs, hogy nem hitték az ellenségeink, hogy lesz űrkutatási biztosunk, de mi megcsináltuk, és most nem is lennénk a helyükben, merthogy ezt is meg tudtuk valósítani. Igaz, hogy egyelőre se pénzünk, se technológiánk, se igazi szakemberünk nincs hozzá.

Összességében azt kell elmondanom, hogy Magyarország jelenleg az Orbán-csomag alatt roskadozik, és eközben látványdöntések születnek. Pedig Magyarországon az emberek jó része, azt gondolom, arra vár, hogy ne haljon meg több mint 400 magyar kórházi fertőzésben egyetlen év alatt, meg azt szeretnénk, ha mondjuk, lenne fénymásoló vagy működne az egyetemeken, ha nem azt kellene a hétvégén olvasnunk, hogy biológiai kísérletek maradnak el a társadalomtudományi karon, mert arra sincs pénz. Tehát sok szempontból az ország kivéreztetése zajlik. Ezért azonban elsősorban az Orbán-kormánynak bocsánatot kellene kérnie, és utána pedig úgy dolgozni, hogy annak valóban legyen valami haszna is a magyar társadalom számára. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai