Készült: 2024.09.22.21:52:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.), 2. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Orbán Viktor azt mondta három évvel ezelőtt, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy a világ egyetemi rangsorainak első kétszáz helyén nincs magyar egyetem. Ezt rá egy évvel megismételte. Jelenleg a helyzet az, hogy a Szegedi Tudományegyetemet, a BME-t, az ELTE-t megelőzi a ljubljanai egyetem, a Jagelló Egyetem, a Károly Egyetem Prágából, illetve a belgrádi és a varsói egyetem a három összesített nagy nemzetközi rangsorban. Hogy az önök szavait használjam, felsőoktatásban régiós középmezőnyből az elmúlt nyolc év alatt sereghajtók lettünk, ez a kormányzati ígéret, amit miniszterelnök úr megfogalmazott, nemhogy nem teljesült, hanem az ellenkező irányba indultak el folyamatok, a magyar egyetemek egyre csökkennek a nemzetközi rangsorokban, és ez azért van, mert ez a Fidesz politikájának a lényege.

Az a helyzet, hogy önök mindent elkövetnek azért, hogy a felsőoktatás a duális képzéstől elkezdve, a szakiskolák támogatásáig arról szóljon, hogy az önök által preferált multinacionális vállalatoknak gyártsanak le munkaerőket, nem pedig a kiművelt emberfők sokaságát. Hogy Puzsér Róbertet idézzem: „Ezt a nemzetet Orbán Viktor gyártósor mellé rendelte, az oktatás elsorvasztása e rendelést szolgálja.” (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból, többek között: Ki az a Puzsér Róbert?) Nehéz lenne felsorolni, hogy milyen támadás érte a magyar oktatást önök alatt, de már a harmadik kétharmadot követően annyi támadás érte a magyar felsőoktatást, ami tíz évre is elég lenne. Önök mindig kineveznek egy ellenséget, legyenek azok a bankok vagy éppen a korábbi finanszírozói a Fidesznek, akivel folytatják ezt a pszichodrámacsoportba illő hisztériát, de az a helyzet, hogy az igazi ellenségük a felsőoktatás, az igazi ellenségük az, hogy Magyarországon magas hozzáadott értékkel munkaerő tudjon képződni, és ne csak a multinacionális vállalatoknak csináljanak munkaerőt.

Az a helyzet, hogy annyira nagyon sok pénzt vontak ki a felsőoktatásból, hogy pár napja kiderült, az ELTE három karán is megszorításokat rendelt el a kancellár. (Németh Szilárd István: Ez nem igaz!) Magyarország legnagyobb egyetemén, Budapest egyik központi egyetemén a kémia szakon, ahol a kémiatanárokat tanítják, nincs pénz a kísérletekre, a kísérleteket szóban kell elmondaniuk; ezt több tanár is elmondta, sőt ezért sztrájkolnak.

Én pontosan tudom, hogy államtitkár úr percek múlva fel fog állni, el fogja mondani, hogy mindig is Óceánia ellen viseltünk hadat, hogy nincsen tandíj, hogy minden rendben van, amúgy pedig kolbászból van a kerítés és szivárványokon pónilovak rohangálnak, de az a helyzet, hogy ezzel szemben a valóság az, hogy jelenleg olyan állapotban van a felsőoktatás, hogy a kémiatanároknak kémiakísérleteket nem tudnak Magyarországon mutatni. Erre kéne majd reagálnia államtitkár úrnak.

Biztosan azt is el fogja mondani államtitkár úr, hogy megemelték a felsőoktatásban dolgozók fizetését. Jelenleg a kezdő oktatók bére megalázóan alacsony, nem egy versenyképes pálya a felsőoktatásba elmenni oktatni, és ami ennél is szomorúbb, hogy az oktatást és kutatást támogató többi munkaerőnek semmilyen emelést nem hajtottak végre az elmúlt nyolc évben. Tehát mindenki, aki nem konkrét tanári foglalkozást végez egy egyetemen, az adminisztratív munkatársaktól egészen addig, akik mondjuk, az épülettel dolgoznak, semmilyen emelést nem kaptak.

Továbbmennék. Talán az egyik legnagyobb probléma, ami megnehezíti a tandíj mellett a felsőoktatás problémáját, az a kollégiumi férőhelyek számának nagyon-nagyon alacsony aránya. Hogy csak egy példát mondjak, a Debreceni Egyetemen jelenleg 4800 kollégiumi férőhely van, a hallgatói létszám 26 ezer fő. A kollégiumi férőhely átlagosan 12-35 ezer forintba kerül, körülbelül 20 ezer forint, és egy átlagos albérlet Debrecenben jelenleg 88 ezer forint, és minden évben több ezer forinttal emelkedik. Ez azt jelenti, hogy bárki, aki nem debreceni, és arra az egyetemre kíván járni, tulajdonképpen, ha nem tartozik bele abba a pár ezer szerencsésbe, akinek jut kollégiumi férőhely, nem tudja megoldani a lakhatását. Nincsen ma Magyarországon szülőknek 80-90 ezer forintjuk arra, hogy kifizessék a gyerek albérletét úgy, ha ehhez nem járul hozzá valamilyen módon, ráadásul a Debreceni Egyetem, ami Magyarországnak szintén egy nagyon fontos intézménye, tudna még kollégiumi férőhelyeket építeni, lenne rá kereslet, lenne rá lehetőség, ennek ellenére maguk semmit nem tettek azért, hogy nőjön a kollégiumi férőhelyek száma Magyarországon.

A CEU-ról még csak annyit szeretnék mondani, hogy azért nagyon érdekes a CEU, mert amit először idéztem miniszterelnök úrtól, hogy a top 200-ba kerüljön be magyar egyetem  volt ilyen magyar egyetem, a CEU ilyen magyar egyetem volt, ami például a közgazdasági rangsorban bekerült a top 200-ba; amúgy az önök által magánosított Közgáznál mindig is magasabb helyezést ért el.

Továbbmegyek. A Közép-európai Egyetem, ahol engem Illés Zoltán korábbi államtitkár úr tanított környezetvédelem szakon, és két diplomát kaptam, ami akkor még nem okozott a korábbi államtitkáruknak problémát, minden rangsorban megelőzi a magyar egyetemeket.

Szerdán tüntetni fogunk azért, hogy állítsák le a felsőoktatással szembeni hadjáratukat, és azért, hogy végre Orbán Viktor ígéretének megfelelően színvonalas legyen a magyar felsőoktatás. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai