Készült: 2024.09.26.11:28:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 102. felszólalás
Felszólaló Novák Katalin (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön arról tett fel egy kérdést, hogy miért ugrasztunk bárkit egymással szembe. Én megfordítanám ezt a kérdést: ki az, aki ma magyart magyarral szembeugraszt? (Moraj az ellenzéki pártok padsoraiból.) Ki az, aki ma magyart magyarral itt szembeugrasztott a mai ülésen? (Taps és közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból, köztük: Úgy van!  Gréczy Zsolt a kormányzó pártok padsorai felé mutatva: Ti!  Közbeszólások az ellenzéki pártok padsoraiból.)

Önöknek kellene szégyellniük magukat, tisztelt képviselő úr, és képviselőtársának, Vadai Ágnesnek, aki a határon túli magyarokat nem tekinti a magyarság részének; aki ma is kimondta azt, hogy a határon túli magyarok valójában nem magyarok, ők nem érdemelnek támogatást (Közbeszólások az ellenzéki pártok padsoraiból, köztük Arató Gergely: Az interpellációra válaszolj!  Hazudsz!  Az elnök csenget.), és őket fordítja szembe, határainkon kívül élő magyarokat fordít szembe határainkon belül élő magyarokkal. (Gréczy Zsolt: Nem mondott ilyet!  Dr. Vadai Ágnes: A magyarországi magyarokkal mi lesz? Arra válaszolj, hogy kaptak-e…  Az elnök csenget.) Önök szégyelljék magukat, képviselő úr, és az egész DK frakciója! (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.  Közbeszólás ugyanonnan: Úgy van!  Dr. Vadai Ágnes: Kaptak-e a határon túli magyarok…  Balla György dr. Vadai Ágnesnek: Nem piacon vagyunk, képviselő asszony!)

De ne térjünk el a mai témánktól se, képviselő úr! Képviselő úr, emlékeztetném önt arra, hogy ha ápolási díjról beszélünk, itt olyan emberekről van szó, akik rendkívül nehéz helyzetben vannak, hiszen családtagjaikról, önellátásra képtelen családtagjaikról gondoskodnak. Én is azt gondolom, hogy ezek az emberek megbecsülésre érdemesek és méltók. (Varju László: Akkor miért nem teszik?)

Ön három évig volt államtitkár, ez idő alatt egy fillérrel sem emelkedett az ápolási díj összege, egyik kategóriában sem. (Moraj és közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból, köztük: Úgy van!) Tehát kérdem én, hogy amikor cselekedni van lehetőségük (Az elnök ismét csenget.), miért nem cselekszenek (Dr. Vadai Ágnes: 2018 van!), miért akkor kérik ezt számon, amikor nincs erre módjuk.

De emlékeztessünk arra, hogy mi történt ehhez képest! Míg 2005-től 2010-ig 15 százalékkal emelkedett a mindenkori ápolási díj összege, 2010-től a mostani döntéssel együtt 270 százalékkal emelkedik ugyanez az összeg. (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Megérted ezt a számot, öreg?) Az ellátás 2011. január 1-jétől szakadt el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegétől, ezóta határozzuk meg évről évre költségvetési törvényben ezt az összeget. Egészségügyi szolgáltatásra is jogosult az, aki az ápolási díjat kapja, illetve a nyugdíjkorhatár elérésével nyugdíjra is jogosulttá teszi ez az időszak. Sőt, bevezettük a tartós ápolást végzők időskori támogatását is, havi 50 ezer forintban.

De milyen döntést hoztunk most ezekre az emberekre tekintettel, akik valóban nagyon nehéz helyzetben vannak? Azok, akik nem a gyermekeiket ápolják, 30 százalékos emelésben részesülnek, több lépésben. Rögtön először 15 százalékkal emeljük az ő ápolási díjukat, ami eleve magasabb annál, mint amit önök valaha adtak ezeknek az embereknek. Akik pedig az önellátásra képtelen gyermekeikről gondoskodnak otthon, ők ápolják ezeket a gyermekeiket, megemeltük rögtön egy lépésben 100 ezer forintra az ő ápolási díjukat, és majd fel fogjuk emelni az ápolási díjukat egészen a minimálbér összegéig. (Gréczy Zsolt közbeszól.)

És rögtön még egy különbségtétel, képviselő úr; eddig különbséget tettünk beteg és beteg gyermeket ápoló szülők között. Nem tudom, ki képes és jogosult megmondani azt, hogy melyik gyermeket nehezebb ápolni: aki szellemileg súlyosan sérült, de fizikailag ép, vagy aki fizikailag súlyosan sérült, de szellemileg ép? Eddig ilyen különbségtétel működött. Mi ezt is megszüntettük, minden szülő egységesen a legmagasabb összegű ápolási díjra lesz jogosult, illetve ahhoz képest akár háromszor akkora összegre is és az akkori minimálbérre, hiszen egységesen fognak 100 ezer forintot kapni január 1-jétől, amit egyébként az érintettek üdvözöltek.

És igen, nagyon nehéz azoknak is, akik nem a gyermekeikről gondoskodnak. És nagyon nehéz azoknak is, akik úgy gondoskodnak a szüleikről, nagyszüleikről, akár dédszüleikről, hogy közben dolgoznak is, munkába mennek és éjszakánként gondoskodnak a szüleikről. Azoknak is nehéz, akik ezért ápolási díjat kapnak, és talán még nehezebb azoknak, akiket váratlanul ér egy olyan helyzet, hogy a gyermekük betegen születik. Ezeknek a szülőknek is nagyon sokat fog segíteni a gyermekek otthongondozási díjának a bevezetése.

Képviselő úr, én azt szeretném javasolni önnek, hogy ne pólókat viseljen, hanem amikor majd (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) szavazásra kerül a sor, akkor szavazzanak igennel a gyermekek otthongondozási díjára. Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.  Közbeszólások ugyanonnan: Úgy van!)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai