Készült: 2024.09.23.01:24:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2009.05.25.), 166. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Zsolt (Veszprém) (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ZSOLT (Fidesz, Veszprém megye, 6. vk.): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Lassan a végéhez közeledik az a beruházás, amely alapján hosszú tortúra után elkészül a 8-as főút Márkó települést elkerülő szakasza. Ez az a beruházás, amelynek átadását 2002 óta minden hivatalban lévő volt szakminiszter legalább egyszer megígérte. Bár most sem szabad könnyelmű kijelentéseket tenni, mert a legutolsó ígéret szerint 2008 novemberében lett volna a műszaki átadás, amely időpontot módosítani kellett 2009. május 31-ére.

Azt már tudjuk, hogy az újabb csúszást a régészeti feltárások elhúzódása, illetve a kivitelezés során keletkezett problémák okozták. Nemrég magam is a településen élők társaságában helyszíni bejáráson vettem részt. Az ott tapasztaltak alapján a következő kérdésekre szeretnék választ kapni.

A közel 5 milliárd forintra tervezett beruházásnak mekkora lesz a végösszege? Milyen pótmunkákat engedélyeztek, mi alapján, ki fizeti ezeket a pótmunkákat? Mennyivel növekedett a beruházás összege a tavaly ősszel történt kivitelezési hiba miatt? Ki viseli ezeket a többletköltségeket? Igaz-e, hogy számos vitás, elsősorban pénzügyi kérdés van a lebonyolító NIF Zrt. és a kivitelező konzorcium között?

A helyszíni bejárás során megdöbbenve tapasztaltam, hogy egyetlen környezetvédelmi célú beruházás sem valósult meg az elkerülő szakasz megépítése során. Sem a márkói völgyhíd esetében, sem a bándi elkerülő szakasznál. Korábban is elmondtam már, annak ellenére, hogy a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség a beruházás megkezdése előtt kiadott határozatában azt írta elő, hogy "a zajvédő létesítményeket az útépítéssel egy időben meg kell valósítani", a pár hónappal később készült szakhatósági állásfoglalás már a zajterhelési érték utólagos műszeres mérését tette kötelezővé.

Tisztelt Államtitkár Úr! Miért nem számítanak az emberek egy ilyen beruházás megvalósítása során? Miért törekszik félmegoldásra a kormány? Egy most már több mint 5 milliárd forint értékű beruházás esetében miért nem fontos a helyben lakók nyugalma, zajtól való védelme? Miért nem fontos a kormánynak, hogy a helyben élők is sikerként éljék meg a beruházást, és ne a megemelkedett zajszint miatt bosszankodjanak?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai