Készült: 2024.09.25.20:07:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2005.02.28.), 380. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 9:42


Felszólalások:  Előző  380  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN, a kulturális és sajtóbizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A Rádió kuratóriumának beszámolójával ellentétben a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának beszámolója során a bizottsági szavazatok többé-kevésbé a kormánypárti-ellenzéki megoszlásnak megfelelően alakultak. Én ennek megfelelően kívánom ismertetni a bizottság véleményét.

Amint elnök úr is utalt rá, a kuratórium elnöksége 2003 márciusában alakult meg. A bizottság, illetve a bizottsági többség elfogadta és helyesnek tartotta elnök úrnak és a beszámolónak azt a fordulatát, hogy 2003 a fordulat éve volt a Televízió életében.

Ismeretes mindannyiunk előtt, hogy a médiatörvény rendelkezései értelmében a közszolgálati műsorszolgáltatók gazdasági társaság, jelesül részvénytársaság formájában működnek. Ezt mondja a törvény, valójában azonban a társaságok, a műsorszolgáltatók működése sokkal inkább tekinthető költségvetési szerv működésének, mint gazdasági társaságénak. Ennek az oka rendkívül egyszerű. A tulajdonosi jogokat gyakorló kuratórium nem volt rákényszerülve igazi tulajdonosi viselkedésre, tekintettel arra, hogy soha egyetlen politikai berendezkedés, kurzus sem engedhette meg magának, hogy engedje a rosszul működő gazdasági társaságokra törvényszerűen leselkedő veszélyt, a csődöt a Magyar Televízió esetében érvényesülni. Ez volt az oka annak, hogy a Magyar Televízió Részvénytársaság bár formailag részvénytársaságként működött, veszteséget veszteségre halmozott, ugyanakkor képtelen volt nemcsak kilábalni ebből, de akár érdekeltséget is mutatni arra nézve, hogy ebből a körforgásból kikerüljön. Erre nézve úgy ítélem meg - és a bizottság többsége is úgy ítélte meg -, hogy valóban fordulat állt be a 2003-as esztendőben.

Az újonnan megalakult kuratóriumi elnökség gazdasági társaság vezetéséhez méltó módon úgy látta, hogy meg kell teremteni az ésszerű gazdálkodás és a hatékony munka alapjait a Magyar Televízió Részvénytársaságnál, és egy neuralgikus ponton kezdte meg ennek megvalósítását, jelesül a szerződéskötések fokozottabb ellenőrzésénél. Ezek közül is kiemelkedő jelentőséget tulajdonított a filmvásárlási és a beszállítói szerződések ellenőrzésének, és a filmszerződéseket értékhatárra való tekintet nélkül, a beszállítói szerződéseket pedig 50 milliós értékhatártól kezdve - hogy úgy mondjam - saját hatáskörébe vonta, vagyis előzetes engedélyezéshez kötötte.

(23.20)

Mindez jelentős költségmegtakarítást eredményezett a Magyar Televízió működésében. Ezen túlmenően, amikor a rendszer működni kezdett, az elnökség kiterjesztette az egész évre, előírta az elszámolások utólagos ellenőrzését is a Magyar Televízió esetében. Így került sor az első érdemi felelősségre vonásra is, vagyis arra, hogy a Magyar Televízió egyik elnöke olyan módon volt köteles helytállni a Televízió működéséért a tulajdonosi jogokat gyakorló kuratóriummal szemben, ahogyan helyt kell állnia egy részvénytársaság vezérigazgatójának a részvénytársaság közgyűlése előtt.

A reklámszerződések vizsgálatával kapcsolatos tapasztalatok során az elnökség vizsgálatot indított, majd ennek nyomán kezdeményezte a Televízió elnökének felmentését. Ezt a kuratórium akkor még nem fogadta el, egy következő körben, amikor újabb szabálytalanságokra, visszaélésgyanús esetekre derült fény, akkor viszont egy újabb kezdeményezés nyomán az elnök úr lemondott. Sor került tehát a Magyar Televízió életében - még egyszer mondom - az első olyan esetre, amikor a Magyar Televízió egyszemélyi felelős vezetője azt a fajta felelősséget volt köteles viselni a tulajdonosi jogokat gyakorló kuratórium előtt, amelyet a gazdasági társaság vezetője, ügyvezetője a társaság közgyűlése, illetőleg tagsága előtt.

Tisztelt Ház! Ezen túlmenően szólni kell néhány szót a Magyar Televízió jelenlegi gazdálkodásáról, szólni kell már csak azért is, mert Homa képviselőtársunk a közszolgálati műsorszolgáltatók alaptőke-emelésére vonatkozó összeg elosztásában méltánytalanságot fedezett fel az elmúlt esztendőben. (Halász János: Igaza van.) Szerintem nincs igaza, tisztelt képviselőtársam.

A helyzet ugyanis a következő: a Magyar Televízió továbbra is rendkívül szűkös keretből gazdálkodik, legalábbis ahhoz a technikai állapothoz mérten, amiben a Magyar Televízió pillanatnyilag leledzik. Ha az igazán korszerűnek nem mondható Duna Televízióval hasonlítjuk össze, ehhez képest is technikailag 15-20 éves lemaradásban van a Magyar Televízió Részvénytársaság. Ezt a 15-20 éves lemaradást csak négy-ötszörös létszámmal képes ellensúlyozni, ennek megfelelő költségkihatásokkal is, ami természetesen egyáltalán nem látszik, és meg kell jegyeznem, helyes is, hogy nem látszik a Magyar Televízió finanszírozásában. Nem lehet négy-ötszörös költséggel működtetni a Magyar Televíziót a lehetőségekhez képest, ezzel szemben sokkal inkább a technikai korszerűsítésre kellene összpontosítani. Arra kellene összpontosítani, hogy a Magyar Televízió egy korszerű televízió technikai színvonalán működve jelentős költségmegtakarítással, költséghatékonysággal, egészen pontosan a jelenlegi kiadásokat sokkal inkább a műsor minőségére, mintsem a technikai működés fenntartására legyen lehetősége fordítani...

Ennek megfelelően úgy véljük, hogy a Magyar Televízió évek óta húzódó, évek óta meg-megújuló finanszírozási gondjait nem is fogja megoldani más, csak az, ha a Magyar Televízió a tervezett új székházat és benne az ennek megfelelő technikai színvonalat képviselő berendezéseket, felszerelést megkapja, ezzel a Magyar Televízió létszáma jelentősen csökkenthető, és a Magyar Televízió számára biztosított, ha formailag nem is költségvetési, de mindenképpen közpénzek sokkal inkább a Magyar Televízió műsorának minőségére, mintsem a Magyar Televízió technikai működtetésére lesznek fordíthatóak.

A bizottság ennek megfelelően a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi beszámolóját az Országgyűlésnek tudomásulvételre ajánlja. Azt javasolja, hogy az Országgyűlés vegye tudomásul ezt a beszámolót, szólítsa fel a kuratóriumot a gazdálkodás további következetes racionalizálására, és folytassa azt a munkát, amelynek során a Magyar Televízió a XXI. század körülményeihez, a XXI. század technikájához méltó körülmények közé kerülhet, és ezzel az évek óta akut, megoldatlan finanszírozási gondjai végre megoldhatóak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  380  Következő    Ülésnap adatai