Készült: 2024.09.20.16:33:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2005.02.28.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Köszönöm Kis Zoltán képviselő úrnak, hogy néhány nagyon fontos kérdést fölvetett, s úgy gondolom, hogy a mostani vitákban igazán konszenzusra kell jutnunk azokban a kérdésekben, amelyek a mezőgazdaság, a vidék arányos fejlesztése érdekében szükségesek. Magyarországnak az európai uniós csatlakozással át kellett venni egy olyan támogatási szisztémát, amely gyökeresen különbözik a korábbi időszakétól. Ennek vannak nyertesei, és vannak sajnos vesztesei. Ahhoz, hogy Magyarországon az agráriumban a fő ágazatok közötti arányok ne boruljanak fel, a mozgásterünkön belül bizonyos forrásátcsoportosításokat kell végrehajtani. Szükséges, hogy a területalapú támogatások helyett az állattenyésztők környezetkímélő gazdálkodását, állatjóléti feltételeinek megteremtését segíteni tudjuk. Erre a koppenhágai megállapodás lehetőséget nyújt, hiszen átlagosan 20 százalékban az egyébként pályázati úton elnyerhető pénzeket direktben fölhasználhatjuk az agrárium fejlesztése érdekében.

A helyzet pikantériája az, hogy miközben ezt az átcsoportosítást a kormány jóváhagyta, a társadalmi-szakmai bizottság többsége megszavazta, van Magyarországon egy olyan szervezet, amelyet Magyar Gazdaköröknek jeleznek, és van egy olyan egyetemi tanár, akit Ángyán Józsefnek neveznek, aki a kormányt följelentette a brüsszeli bizottságnál, hogy ilyen kezdeményezéssel él, amely a koppenhágai megállapodásban rögzített. Nyilvánvaló, ezért nekik kell a tükörbe nézni. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.)

Természetesen úgy gondolom, hogy az elmúlt időszakban egy aktuális témává vált a Magyarországra jutó élelmiszer, az élelmiszerimport és az élelmiszer-egészségügy kérdése. A gazdák is követelik, hogy védjük meg az országot az import élelmiszerektől. Nos, e vonatkozásban tudni kell, hogy az európai uniós tagországok között nincsen az áruk között határ. Tehát Magyarország nem vizsgálhatja az európai uniós közös határok mentén, hogy az Unióból milyen terméket hoznak be, minden egyes gyártó felelős az Unió területén azért az élelmiszerért, amit előállít, és minden egyes európai uniós tagország felelős azért a termékért (Zaj. - Az elnök csenget.), amelyet harmadik országból hoznak be Magyarországra. Ha önök különféle vizsgálatok kapcsán találkoznak olyan élelmiszerekkel - illetve olyan felvetésekkel -, amelyek az ellenőrzések következtében szükségszerűen visszagyűjtésre kerülnek, lekerülnek az áruházak polcairól, akkor, úgy gondolom, azt kell megállapítaniuk, hogy ez az ellenőrzési rendszer jól működik. Azért vannak élelmiszer-ellenőrző hatóságok Magyarországon, hogy szúrópróbaszerűen kiszűrjék a piacokon, a boltokban azokat az élelmiszereket, amelyek károsak, és ezzel megakadályozzák, hogy a szervezetünkbe káros anyagok kerüljenek.

Még egy kérdést szeretnék fölvetni, ez a búzaintervenció kérdése. Úgy gondolom, hogy azok a számok, amelyek jelenleg e tekintetben vannak, ékesen bizonyítják, hogy a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a raktárkapacitást lehetőségei szerint a gazdáktól átvegye. A bérbe vett raktárterületek nagysága meghaladja már a 2 millió tonnát. Tehát nyilvánvalóan az ebben tárolt készletek, illetve a feltölthető készletek révén ennyit már át tudunk venni a gazdálkodóktól. Az átvett készletek nagysága a 700 ezer tonnát meghaladja, nyilván a kettő érték között az a minőség-ellenőrzési folyamat zajlik, amely szükséges ahhoz, hogy akár két év múlva is, amikor kitárolásra kerül, az Európai Unió kifizesse ezeket a készleteket.

De ahhoz, tisztelt képviselő úr, hogy ha Magyarországon az átlagosnál nagyobb mértékű gabonatermés terem, és hogy a jövedelem a gazdák zsebébe jusson, ne pedig azok zsebébe, akik a raktárakat bérlik, illetve a raktárak fölött rendelkeznek, és meg tudják vásárolni ezt a gabonát, igenis Magyarországon raktárépítési programra van szükség, mert így tudunk a gazdálkodók számára fölajánlani olyan lehetőségeket, amelyek révén az intervenciós ár jövedelemtartalma az ő zsebükben marad.

Tehát, kérem, hogy támogassák ezt a programot. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai