Készült: 2024.04.26.07:28:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

284. ülésnap (2006.01.31.), 222. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:54


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a szót. A Szabad Demokraták Szövetsége határozottan és egyértelműen támogatja az előttünk fekvő törvénymódosítást. Tesszük ezt azért, mert egyértelműen a rászorult, rászorultabb családok javára vonatkozóan hoz néhány korrekciós intézkedést.

Előttem Sisák képviselő úr felidézte azt a mérgét, hogy de hiszen ebben az irányban fogalmazott meg módosító indítványokat decemberben. Én ugyanezt mondhatnám, csak úgy állok a kérdéshez, hogy szerintem nem az a fontos, ki és mikor fogalmazott meg ilyen tárgyú módosító indítványokat, sokkal fontosabb kérdés, hogy az a módosítás, ami előttünk van, tényleg kiknek a javát szolgálja, és mondjuk, még az a kérdés, hogyan illeszkedik azokhoz az elvekhez, amelyeket követendőnek és jónak tartunk. A Szabad Demokraták Szövetsége örömmel nyugtázza, hogy ebben a törvénymódosításban az a bizonyos rászorultság elvű logika, amit mindig is képviseltünk, rendes mértékben érvényesül.

Részben a jogosultsági küszöb felemelése olyan kérdés, amely nagyon indokolt volt, hiszen azáltal, hogy nominálisan jelentős mértékben megemelkedett a családi pótlék, nagyon sok családnál az egy főre jutó jövedelem is megemelkedett. Következésképpen, ha ott hagynánk a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre vonatkozó jogosultsági küszöböt, ahol volt - az öregségi nyugdíjminimum szintjén -, ez azzal a következménnyel járhatna, hogy jó néhány család átlépi a küszöböt, és elesik attól a támogatástól, noha szegény, hogy ingyenesen étkeztetést, illetve tankönyvet kapjon a gyermek számára. Nagyon indokolt és helyénvaló, hogy alapesetben ez a jogosultsági küszöb a jövőben nem az öregségi nyugdíjminimumon, hanem annak 110 százalékán lesz kifejezve, mérve, és hogy ehhez képest is 10 százalékkal magasabb, 120 százalék abban a körben, ahol régebben is emeltebb volt ez a jogosultsági küszöb, például azért, mert a gyermeküket egyedül nevelték, vagy mert fogyatékossággal élő, vagy tartósan beteg gyermeket neveltek.

Van a felsorolásban egy harmadik kör, melynek tagjai lehet, hogy szám szerint szintén nagyon kevesen vannak, de nagyon fontos, hogy őket támogatni és segíteni tudjuk. Azokra gondolok, ahol felsőoktatásban tanuló gyermek van, akik korábban rendszeres gyermekvédelmi támogatásra voltak jogosultak, és ezt a támogatást hallgatói jogviszonyban is meg lehetett kapni havonta, míg a családi pótlékot nem. Tehát azt gondolom, ezek a lépések, amelyek a törvénymódosításban most itt elfogadásra kerülhetnek, nagyon indokolt, jó irányba tett lépések.

A magam részéről százszázalékosan egyetértek azzal is, hogy azt a bizonyos pénzbeli támogatást, amelyet megígér a törvényjavaslat, megduplázzuk. Erről nagyon hosszú, maratoni vitákat folytattunk annak idején, amikor a családtámogatási rendszert átalakítottuk, eredetileg egy évenkénti egyszeri 5 ezer forintos támogatás volt a javaslatban, mégpedig azért, hogy senki ne kerüljön mínuszba az átrendezés következményeként. Ezt jó néhányan keveselltük, és való igaz, minden jó szándék ellenére maradt olyan családtípus, amelyik vesztett az átrendezéssel. Ezért nagyon indokolt, hogy a javaslat szerint ezek a családok évente nem egyszer, hanem kétszer fogják kapni ezt az 5 ezer forintos kiegészítést.

Nagyon nagy szükség van arra a változtatásra is, ami most itt a törvényben kiegészítő gyermekvédelmi támogatás címszó alatt jelenik meg. Ez az a kör, melynek tagjai korábban emelt összegű rendszeres gyermekvédelmi támogatást kaptak. Ez egy szűk kör, vélhetően nincsenek többen, mint háromezren olyan családok, amelyek gyámként vagy nagyszülőként nevelnek gyermeket a háztartásukban. Mindenképpen indokolt, hogy ezeknek a családoknak valamilyen plusztámogatást biztosítatni tudjunk. A javaslat úgy fogalmaz, hogy az öregségi nyugdíjminimum 22 százaléka lesz az a havi összeg, amelyet ők pluszként fognak kapni a megemelt családi pótlék mellett, és esetükben az évenkénti kétszeri pénzbeli támogatás ugyancsak jár, de az is megemelt összeggel, 5 ezer forint helyett 7,5-7,5 ezer forintot fognak tudni realizálni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bizonyára ismerik és komolyan veszik, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége a rászorultsági logikát tartja a leghelyesebb, legcélravezetőbb támogatási formának. Mi egyetértettünk a családtámogatási rendszer reformjával, hogy induljunk el abba az irányba, hogy egyformán fontos a kormány szemében a gyermek, de ezt a logikát a Szabad Demokraták Szövetsége azzal egészíti ki, hogy a hátrányos körülmények között élő gyermek esélyeinek a feljavításához oda pluszforrásokat kell biztosítani. S minthogy ez a törvénymódosítás ebben az irányban tesz hathatós lépéseket, még egyszer mondom, támogatjuk a javaslatot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai