Készült: 2024.09.19.18:02:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetsége liberális párt támogatja azt az álláspontot, amelyet a kormány és a miniszterelnök úr kifejtett a hét végén, és azt is, ami itt elhangzott. De engedjék meg, hogy azzal kapcsolatban, amit az Európai Unióban tapasztalunk, egy új mozaikszót javasoljak használatba venni, ez pedig a PEP, páneurópai populizmus, amelyet tapasztalhattunk már a holland és a francia népszavazás során; sajnálattal látom, hogy elérte az Egyesült Királyságot is.

Tisztában vagyunk azzal, hogy az Európai Unió nemzetállamok szövetsége, ezért az Európai Unió kormányai elsősorban saját választóiknak tartoznak felelősséggel, arra a költségvetésre figyelnek, saját polgáraik adóira figyelnek leginkább. Ugyanakkor mégis úgy látom, hogy az Európai Unió egyes vezetői egyre inkább elfeledkezni látszanak egy nagy közös európai projektről.

Amennyiben képviselőtársaim figyelemmel kísérik az európai vitákat, egy érdekes dolgot láthatunk: mintha az európai költségvetési viták pont a fordítottjai lennének annak, mint amit a nemzeti parlamentben folytatunk. Itt a nemzeti parlamentben, amikor a költségvetésről beszélünk, minden frakció, a liberálisokat kivéve, csak arról beszél, hogy lehetne még több pénzt kivenni a költségvetésből. Arról azonban kevesen szólnak, hogy kérem szépen, ez az adófizetők pénze, ezt be is kell szedni valahogyan.

Az Európai Unióban ez pontosan ennek a fordítottja. Nem beszél senki se a közös európai projektekről; nem beszél arról senki, hogy ezek a pénzek hogyan hasznosulnak; mindenki csak arról beszél, hogy ez mennyibe kerül a befizető tagállamoknak. A nagy befizetők, Franciaország, az Egyesült Királyság, Németország, úgy látszik, elfelejtik, hogy mennyit segített nekik az, amikor Spanyolország, Portugália, Írország, Görögország gazdasági talpraállításához hozzájárultak.

(13.30)

Tudnunk kell tehát, tisztelt Országgyűlés, hogy az a költségvetési vita, ez a kohéziós alap, amelyet most meg kíván Tony Blair vonni tőlünk, nem holmi segélyezés, ez nem egyszerűen egy befizetés, hanem arról van szó, hogy milyen közös európai projekteket akar az Európai Unió megfinanszírozni, ami nemcsak nekünk, Magyarországnak vagy a most belépett országoknak, hanem mind a 25 tagállamnak a javát szolgálja. Mert ha Magyarországon autópályák épülnek, és ezzel kapcsolatban Magyarországon az üzleti világ fellendül, az nemcsak a magyaroknak, hanem a briteknek is, a németeknek is, a hollandoknak is jó.

Szeretném a figyelmükbe ajánlani azt az egészen egyszerű gondolatot, hogy jelentkezzék az az európai uniós vezető, állam- vagy kormányfő, tegye föl a kezét, aki úgy gondolja, hogy saját országa sikeresebb, eredményesebb lehet akkor, ha az Európai Unió egésze nem sikeres és nem eredményes. Garantálom önöknek, hogy egyetlenegy ilyen ország nem fog jelentkezni.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarország jól teszi, hogyha kőkeményen föllép saját érdekei mellett, mint ahogy azt a kormány a hét végén tette, és mint hallottuk, tenni szándékozik. Ugyanakkor rendkívül fontos fölhívni a figyelmet arra, hogy azok az érdekek, amelyekért itt föllépünk, amelyekért küzdünk, nemcsak magyar érdekek, hanem összeurópai érdekek is, és Magyarországnak mint az Európai Unió elkötelezett országának felelősséget kell vállalni az Európai Unió egészéért, mint ahogy ezt fordítva is elvárjuk tőlük.

Hadd mondjak egy példát: a terrorizmus elleni fellépés az egyik legfontosabb kihívása a demokratikus világnak. Én például javasolnám azt, hogy a magyar kormány javasolja a terrorizmus elleni harc összehangolására fordított keretek felemelését. Magyarország kész lesz vállalni az ebből rá háruló terheket, holott ennek a közvetlen kedvezményezettje nem Magyarország lesz. Ez egy példa lehet arra, hogy Magyarország hogyan visel felelősséget össz-Európáért. Ha ez megtesszük, akkor több erkölcsi alapunk is lesz arra, hogy a Magyarországnak járó jussért olyan határozottan fellépjünk, ahogy ezt megtettük.

Tisztelt Országgyűlés! Egy szomorú dolgot is lehetett tapasztalni az elmúlt hét végén: úgy tűnik, hogy a visegrádi négyek együttműködése mintha döcögne. Úgy tűnik számomra, hogy az Európai Unió kész arra, hogy leszalámizzon egyes országokat; Szlovákia már kifarolt, nem lehet tudni, hogy mások hogy fognak kifarolni. Márpedig tudnunk kell, hogy önmagunkban kevesek vagyunk, hogyha együtt lépünk föl, akkor (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) sokkal sikeresebbek lehetünk. Ezért remélem, hogy a magyar kormánynak a V4 soros elnökeként sikerül elérnie, hogy együtt lépjünk föl a közös érdekeinkért.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai