Készült: 2024.09.19.15:20:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2008.09.22.), 172. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Csaba (MSZP)
Beosztás nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR CSABA nemzeti fejlesztési és gazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! Köszönöm szépen a kérdését, hiszen valóban egy mindenkit érintő, napi problémát jelentő kérdésről van szó, s valamennyiünk közös érdeke, hogy ilyen tragédia a jövőben ne fordulhasson elő.

Ahogyan a képviselő úr is utalt rá, a magyar törvények, alapvetően a polgári törvénykönyv, illetve az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény rendelkezik erről a kérdésről; a képviselő úr helyesen utal rá, hogy meglehetősen szűkszavúan. Ez a szűkszavú szabályozás azonban egy szempontból mindenképpen világos, ez pedig az, hogy a tulajdonos felelőssége az elsőrendű, a tulajdonosnak sem a polgári jogi, sem pedig az egyéb jogi felelőssége ebben az ügyben nem kerülhető meg. Mindenkinek tudomásul kell tehát vennie, hogy azzal, hogy ha egy épület elkészült, az épület a használatbavételi engedélyt megkapta, azzal az épülettel kapcsolatos feladatok még nem szűnnek meg, a fenntartással, a karbantartással, az üzemeltetéssel kapcsolatban a későbbiekben is további feladatok vannak. Ha pedig a tulajdonos ehhez nem rendelkezik a szükséges szakértelemmel - a képviselő úr is utalt rá -, építésügyi műszaki szakértő igénybevételére is lehetőség nyílik majd.

2007-ben az ilyen építésügyi szabályozási részletek kicsit módosításra kerültek. Talán a képviselő úr is emlékszik rá, hogy egyrészt bevezetésre került a tömegtartózkodásra alkalmas épületek, például a társasházak, a lakóparki épületek esetében a szervizkönyv vezetésének a kötelezettsége, vagy pontos meghatározásra került a tulajdonos karbantartási kötelezettsége is. Az ilyen ügyekben az építésügyi hatóságnak, illetve az építésfelügyeleti hatóságnak eljárási lehetősége és kötelezettsége van, nekik kell ellenőrizniük, hogy a tulajdonos eleget tesz-e a törvényben foglalt kötelezettségének, és ha ezt nem teszi meg, akkor lehetősége, kötelezettsége az építésfelügyeletnek, hogy építésfelügyeleti bírságot szabjon ki.

Ahhoz tehát, hogy meg tudjuk előzni, hogy ilyen dolgok még egyszer megtörténhessenek, alapvetően három dologban kell kicsit jobban teljesíteni. Egyrészt az ellenőrzések számának a növelésében, másrészt a kötelezések végrehajtásának a kikényszerítésében, hiszen nem elegendő kötelezni, hanem csinálják meg, rá is kell venni erre a tulajdonosokat. Harmadrészt, ahogyan erre a képviselő úr is nagyon helyesen utalt, a jogszabályalkotáskor a jövőben figyelembe kell majd venni az esetleges ilyen irányú kockázatok mérlegelését is. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai