Készült: 2024.09.22.09:15:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

318. ülésnap (2013.10.29.), 230. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:39


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az előző vitához már nem kapcsolódva, egy teljesen más területről szeretnék beszélni, ez pedig elsősorban a szociális terület, a szociális ágazat kiadásai és az ezzel kapcsolatos különböző észrevételek.

Mint tudjuk jól, az előttünk lévő költségvetés 17 000 milliárd forintnyi összeget tartalmaz, ekkora kiadással számol a költségvetés, és ebből óriási, hatalmas szeletet tesz ki a szociális kiadások területe, ezért nyilván ezzel fontos foglalkozni. Durván 3000 milliárd forint az, ami a Nyugdíj-biztosítási Alap költségeit jelenti, 2000 milliárd forint durván az Egészségbiztosítási Alap költségvetési tétele, és 2000 milliárd a szociális és egyéb családügyi támogatások kiadásai. Tehát látható, hogy az egyik legnagyobb szeletről van szó, amivel foglalkozni kell.

Nos, mit lehet elmondani alapvetően Magyarországon most a szociális és családügyi kiadásokról, ezeknek a mértékéről, illetve hogyan is néz ki? Alapvetően azt lehet talán elmondani, hogy egyrészt rendkívül kevés a mostani, jelenlegi gazdasági helyzetben és a mostani szűkölködő helyzetben, nagyon sok családon nem tudunk segíteni vagy nem tud segíteni a kormányzat megfelelő mértékben.

Másrészt el lehet mondani, hogy pazarló, hiszen rengeteg visszaélés van ezen a területen, amely visszaélések megszüntetésével azok a családok viszont, amelyek megérdemelnék a különböző szociális támogatásokat, megkaphatnák ezeket a támogatásokat, vagy nagyobb összegű támogatásokat kaphatnának.

Harmadrészt pedig el kell mondani, hogy olyanoknak is jár szociális támogatás vagy különböző, akár családtámogatás is, akik ezt nem érdemlik meg. Nem érdemlik meg, mert az elmúlt két évtizedben gyakorlatilag arra rendezkedtek be sokan - sok ilyen család van -, hogy a szociális ellátórendszeren élősködjenek, és a magyar adófizetők pénzén tengessék vagy éppen ne is tengessék, hanem viszonylag jólétben éljék meg akár a mindennapjaikat, ami megint csak elszomorító, hogy ezen a területen nem történt még semmilyen változás az elmúlt időszakban.

Nézzük először, hogy mi is az, hogy kevés a szociális területre fordított támogatások összege! Talán a legjobb példával ott lehet előállni, hogy a családtámogatások összege gyakorlatilag 2008 óta - 2008 óta, lassan ez a hatodik költségvetési év lesz - nem emelkedett, a családi pótlék, a gyermeknevelési díj, a gyermekápolási táppénz, és még lehetne sorolni ezeket az összegeket, mind-mind ugyanazon az összegen vannak befagyasztva. Mi úgy gondoljuk, hogy ez tarthatatlan. Például a családi pótlék kérdésköre is fontos, hogy újratárgyalásra kerüljön, és nyilván más költségvetési tétel szerepeljen ezen a területen. Egyrészt nyilván fontosabb, hogy magasabb összegű támogatást kapjanak ezek a családok, viszont azt is látni kell, el kell gondolkodni azon, hogy felmenő rendszerben három gyermekig járjon Magyarországon a családi pótlék, majd ezután természetesen már a családi adókedvezmény lépne életbe, illetve más esetleges kiegészítések léphetnének életbe.

Az nyilvánvalóan nem tartható - mint egyébként itt egy független képviselő már elmondta -, hogy a családi pótlékot kell mindenképpen emelni nyakló nélkül, mindenkinek járjon természetesen, éljen meg ebből továbbra is a család, és esetleg adott esetben hajigálja be nyerőgépbe. Most már ugyan nehezen, bár újból elkezdődnek a nyerőgépek Magyarországon, tíz helyen, tehát újból lesz rá lehetőség, vagy éppen ha a határon átmennek, akkor van rá lehetőség, hogy behajigálják a családi pótlék pénzeit egyes családfők, hogy így nevezzem őket.

Tehát nyilvánvalóan az nem megoldás, amit egy független képviselő itt elmondott, hogy szűnjön meg a családi adókedvezmény Magyarországon, és helyette csak családi pótlék legyen. Ezt nem lehet elképzelni, viszont azt igen, hogy az egy-két-három gyermeket nevelők esetében komoly mértékben megemelkedjen ez a juttatás, míg ha utána valaki négy-öt-hat gyermeket szeretne nevelni, megtehesse természetesen, semmi akadálya nincs, csak éppen munka is kell hozzá, valakinek dolgoznia is kell hozzá. Az megint más kérdés, ha valaki munkanélküli lesz, akkor ugyebár megint csak más juttatásokat kell kapni, de most ebbe talán nem megyek bele. Tehát ezen keresztül nagyon jól látható, hogy milyen kevés az a pénz.

A pazarló részre pedig mindenképp el szeretném mondani, hogy talán most sem újdonság, most is látható ilyen nem egy településen - vannak itt polgármesterek velem szemben, akik kistelepüléseken laknak -, hogy néha bizony igen szép autócsodákkal jelennek meg a szociális segélyeket meg a különböző családtámogatásokat felvenni bizonyos személyek. Ez továbbra sem szűnt meg Magyarországon, tehát bizony kíváncsiak lennénk, hogy mikor indítanak komoly vagyonosodási vizsgálatokat azokban az esetekben, amikor hatalmas limuzinokkal tartanak, mondjuk, lagzikat bizonyos családok, flancolnak jól láthatóan, milliókat raknak ki az asztalra és kirakják a Facebookra, és hadd ne soroljam ezt a társadalmi jelenséget. Mi azt tapasztaljuk, hogy bizony-bizony, itt nem nagyon indulnak eljárások azzal kapcsolatban, hogy honnan is van ez a hatalmas pénzösszeg, miközben, mint mondtam, ezek a családok - még akkor is, ha csak egy-két ezer vagy tíz-húsz ezer, de sokszor azért százezres nagyságrendű pénzről van szó - felveszik ezeket a szociális támogatásokat és családtámogatási összegeket.

Az, hogy a pazarlás megszűnjön, arra természetesen a Jobbik már tett le javaslatot, méghozzá a szociális kártya javaslatát, amelyet sajnos az elmúlt négy év folyamán nem fogadott be a kormányzat, bár annak örülünk, hogy azért kezdi egységesíteni a szociális ellátórendszeren belüli különböző kiadásokat, és valószínűleg ez már egységesebb rendszerben lesz látható, és minden egyes családról pontosan lehet majd tudni, hogy különböző önkormányzati és állami segélyeket, támogatásokat milyen mértékben vesz igénybe. Igazából ez a szociális kártyának az egyik előfeltétele, hogy láthassuk azt, hogy milyen kiadások is szerepelnek pontosan egy család életében. Szeretnénk, ha ez megvalósulna az elkövetkező időszakban.

A másik ugyebár az, amiről részben már most is beszéltem, hogy olyan családoknak is jár támogatás, akik ezt nem érdemlik meg vagy olyan személyeknek is. Ezzel kapcsolatban már számos javaslatot benyújtott a Jobbik, hogy ez megszűnjön, én csak egyet-kettőt szeretnék elmondani. Ilyen például a lakókörnyezetnek a rendbetétele, amelyet önök beemeltek hál' istennek, az önkormányzati törvénybe, de csak oly módon, hogy egy önkormányzat rendeletben ezt szabályozhatja.

Na most, a legnagyobb baj ezzel az, amit már elmondtunk, hogy pont azok az önkormányzatok nem merik alkalmazni ezt a rendeletet, amelyeknél a legnagyobb szükség lenne erre a rendeletre, mert félnek egyszerűen a jegyzők, a polgármesterek, a hivatalnokok attól, hogy számon kérjék azokat a családokat, akik éjjel-nappal szotyoláznak és ülnek a házuk előtt, miközben óriási gaz veri fel a kertjüket, és egyetlenegy palántát nem képesek elültetni. Ezért fontos, hogy ez állami szinten legyen megkövetelve, hogy ha valaki családtámogatásokat és szociális segélyeket kíván felvenni bármilyen címszó alatt, akkor a minimum az Magyarországon, hogy a kertjét tartsa rendben - ha egészséges emberről van szó -, és ne kétméteres gaz nőjön benne, vagy éppen ne a különböző szeméthalmok növekedjenek ezen a területen.

Nos, azért hosszasan lehetne sorolni ezeket az anomáliákat, és ezt azért kell a költségvetés tekintetében elmondani, mert mi ezeket az összegeket bizonyos tekintetben valahol szeretnénk megfaragni, illetve nem megfaragni, hanem követelményekhez kötni. Követelményekhez kötni, aminek révén - ha lehetséges - bizony olyanok ne jussanak támogatáshoz, akik ezt egyáltalán nem érdemlik meg; például börtönben ülő személyek kapják a szociális támogatásokat - csak mondtam még egy érdekes példát. Viszont azokat a családokat, akik becsülettel nevelik egy-két-három gyermeküket, ugyanakkor segélyre szorulnak, miközben dolgozik mind a két szülő - mert sajnos ez ma főleg a vidéki Magyarországon mindennapos dolog -, tudjuk támogatni abból a pénzből, amelyet érdemtelenek kapnak folyamatosan a szociális ellátórendszerből.

(17.20)

Én azt kérem, húsz módosító javaslatot adtunk be ebben a témakörben a parlamentbe, hogy ezek közül fontolják meg, melyik az, amely támogatható, és támogassák, hogy egy jobb, élhetőbb környezetben tudjunk majd élni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai