Készült: 2024.09.23.16:47:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2011.03.23.), 142. felszólalás
Felszólaló Örvendi László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÖRVENDI LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásomat a Hajdú-Bihar megyei gazdák véleménye alapján állítottam össze.

A gazdák nagy várakozással figyelik a diktatúrában született alkotmány eltörlését, amelynek alapján megnyomorította és földönfutóvá tette a kommunista rendszer a kis- és középparasztságot. Egy demokratikus alaptörvény megalkotása szükségszerű. Mindaz, amiért a Magosz vezetésével a gazdák küzdöttek, harcoltak több országos akcióban, mint például a 2005. évi tavaszi budapesti traktoros tiltakozás alkalmával is, itt tükröződik vissza, Magyarország Alaptörvényében.

Egyetértünk az állam nevének megváltozatásával: Magyarország. Ez a helyes, mert a "köztársaság" jelző még sok meghurcolt, tönkretett gazda és leszármazottai fülében népköztársaságként cseng, amelynek nevében kirabolták őket.

A 2. cikk a mezőgazdaság alapértéke is. Idézem: "Magyarország gazdasága az értékteremtő munkán és a vállalkozás szabadságán alapszik." Spekulációval nem lehet gazdálkodni, új értéket teremteni. A gazdák nem a spekuláció, hanem a termelés talaján állnak, új értéket állítanak elő. A (2) bekezdésben a következő olvasható: "Magyarország biztosítja a tisztességes gazdasági verseny feltételeit, fellép az erőfölénnyel való visszaéléssel szemben, és védi a fogyasztók jogait." Nagy szükség van erre a passzusra, mert különösen az elmúlt időszakban a vállalkozás szabadságát a szabadosság váltotta fel, és gazdáinkat is meg kell védeni az erőfölénnyel visszaélő multikkal szemben. Például legutóbb is a vis maior törvény betartásának a megkövetelésével. A fogyasztók jogait, mint az egészséges élelmiszer fogyasztásának joga, meg kell védeni, szigorú és elrettentő elmarasztalással az ellenük vétőkkel szemben.

Az O. cikkben rögzítettek a magyar mezőgazdaság zászlajának felirata is lehetne: "Magyarország védi és fenntartja az egészséges környezetet." Ez a célunk, ezért harcolunk már évek óta a GMO ellen. Magyarország tiszta, természetes alapon termelő, egészséges élelmiszert előállító mezőgazdasággal rendelkezzen. A (2) bekezdésben a következő olvasható ugyanebben a cikkben: "A természeti erőforrások, különösen a termőföld és az ivóvízkészlet, valamint a biológiai sokféleség és a kulturális értékek a nemzet közös örökségét képezik, amelynek a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelessége." Az itt felsorolt értékek megőrzésében már eddig is sokat tett a vidék. A vidéken belül a parasztságnak van nagy szerepe és felelőssége, amelyet tudatosan vállal. A termőföld védelméért, a magyar magánszemély, a helybéli gazdálkodó, gazda tulajdonlásának megteremtéséért és megtartásáért mindent meg kell tenni.

(16.40)

Ez kapcsolódik a XII. cikkhez, amely a tulajdon szentségét rögzíti, és fontos kinyilatkozás az is, amely így hangzik: a tulajdon társadalmi felelősséggel jár. Ez a mondat rögzíti, hogy a tulajdonosnak felelőssége van a társadalom felé is, amelyről sokan elfeledkeznek. A társadalmi felelősség mellett fontos a család felelőssége is, amelyet a parasztcsaládok már generációkon át gyakorolnak. Azt mondja az alaptörvényünknek ez a cikkelye: a nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni. A parasztcsaládokban az öregszülők megbecsült tagjai a családnak, és ha szükséges, támogatják és segítik őket. Ezt kell elérni az egész társdalomban.

A gazdaember a választásokat fontos, felelősségteljes aktusnak tartja, amelyhez felelősségének teljes tudatában lévő felnőtt állampolgárok kellenek. A választójog felelős, nagykorú állampolgárok privilégiuma. A jövő generációja iránti felelősség megítélésünk szerint nem a szavazati jog bővítésének, hanem a gyermeknevelés költségeinek adózatlan jövedelemből történő garantálása, amelyet rögzíteni lehetne az alaptörvényben is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai