Készült: 2024.09.21.05:38:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2009.10.12.), 205. felszólalás
Felszólaló Podolák György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PODOLÁK GYÖRGY, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági és informatikai bizottság 2009. október 7-én tárgyalta a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló törvény módosítását, és azt a bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta.

A bizottsági ülésen elhangzott, hogy a törvényjavaslat előkészítését hosszú és alapos szakmai egyeztetés előzte meg, amelynek eredményeképpen olyan törvényjavaslat kerül az Országgyűlés elé, amelyet mind a szakma, mind a kormány, mind a civil szervezetek támogatni tudnak. Nehéz volt ezeket az egyeztetéseket végigvezérelni, hiszen ez több mint másfél évig tartott, olyan érdekek konfrontációját kellett kikerülni, és kellett megtalálni az összhangot, amely nehéz volt minden szakmai terület részére, de elértünk egy olyan érdekazonosságot, egy érdekminimumot, amelynek mentén ezeket az elveket meg lehetett fogalmazni.

A gazdasági bizottság a törvényjavaslatot rendkívül pozitívan fogadta, hiszen az egyik alapelv az volt, hogy a vállalkozások adminisztrációs költsége - nemcsak a költsége, hanem a ráfordítási idő is - jelentős mértékben csökkent. Az, hogy a költségcsökkenés eléri a 6-7 milliárd forintot, a kereskedők számára, az ellenőrzés számára is rendkívül fontos, és jelentős könnyítéseket tartalmaz. Nem mindegy, hogy 160 ezer kereskedőnek kell-e ezzel a kérdéssel foglalkozni, vagy pedig van egy érdek-képviseleti szervük, amely képes ezt lekoordinálni, és az összes ezzel kapcsolatos kérdést megoldani, ezt végig tudják vinni.

Úgy gondolom, az, hogy az állam ellenőrző szerepe is egyszerűbbé, közérthetőbbé, tisztábbá válhat, és kevesebb pontra orientálással felgyorsulhat, mindenféleképpen erénye ennek a törvényjavaslatnak. Mellette természetesen az, hogy a bevallás is egyszerűsítésre kerül, mindenféleképpen a kereskedőknek egy lehetőséget nyújt. Az, hogy ez a koordináló szervezet megfogalmazásra került, talán - és reményeink szerint - esélyt ad arra, hogy az áruházláncokkal szembeni beszállítói érdekképviseletet is, mivel nagyságrendekről van szó, a jövőben megfelelő szinten koordinálja.

A legfontosabb volt az elvek mellett a gazdasági bizottság számára, hogy megszűnik a tavaly megfogalmazottaknak megfelelően a darabalapú fizetési kötelezettség, és egységesen tömegalapúvá válik. Ezt igazán a kereskedők tudják megmondani, hogy mit jelent, és a gyártók részéről is egyszerűsíti. Nyilvánvalóan a mezőgazdasági termelő szervezeteknek is lehetősége nyílik a kötelezettségek átvállalására a kisebb kötelezettektől.

Mindezekkel ugyanakkor olyan megoldásokat lehet elérni, ami környezetvédelmi szempontból sem jelent visszalépést. A gazdasági bizottság ülésén megfogalmazott hozzászólások lényege gyakorlatilag egybehangzó volt az ellenzéki és kormánypárti képviselők részéről, a szabályozással szinte mindenki ebben a formában egyetértett, amelyben úgy látják, hogy a kereskedelmi ágazatoknak jelentős a tehercsökkenés, ugyanakkor annak az elvnek is meg tudtunk felelni, hogy a költségvetés bevételi oldala ezen az ágon nem csökken, egyszerűbbé és biztonságosabbá válik a bevételi cél teljesülése.

Összegezve: a gazdasági bizottság tisztelettel ajánlja az Országgyűlésnek a törvényjavaslat elfogadását és törvénnyé változtatását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  205  Következő    Ülésnap adatai