Készült: 2024.09.20.18:11:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (1999.12.01.), 381. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  381  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A siklósi kórház 1894 óta tartó történetének talán legkritikusabb éveit éli. Nem azért, mert az eltelt időszak alatt nem voltak nehéz periódusok. Néhány éve folyamatosan a létéért küzd. Közel egy évtizede létbizonytalanságban dolgozik ápoló és orvos, de létbizonytalanságban él az egész térség.

(18.30)

Számos esetben röppentek föl a kórház megszűnéséről szóló hírek. Siklós város kórháza jelenleg négy osztállyal működik. Ellátási felelőssége 50 település, köztük két város több mint 40 000 polgárára terjed ki. A háziorvosi jelentések szerint az átlagos gondozott szám a praxislétszám 25-30 százalékát meghaladja. Mindezt tetézi a lakosság nagy hányadának alacsony egészségi kultúrája. Területünkön kiemelt jelentőségű a daganatos gondozottak száma, amely eléri a háziorvosi gondozottak 4 százalékát. Az adatokból kiderül, hogy a lakosság egynegyede dohányzó, a vizsgáltak 43,3 százaléka túlsúlyos, a családok csaknem egyharmadában fordul elő hipertónia betegség, egyötödében pedig már az említett daganatos megbetegedés.

A 19/1996-os, majd a 21/1998-as miniszteri rendelet, az idevonatkozó része az egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmények működési kereteit szakmai minimumfeltételhez kötötte. A siklósi kórház ezeknek a minimumfeltételeknek nem felel meg.

Siklós város önkormányzata mint a kórház tulajdonosa már 1997-ben címzett támogatási igényt nyújtott be azért, hogy a rendelet által előírt szakmai minimumfeltételeknek a siklósi kórház megfelelhessen. A pályázat egy új, a harmadik évezred követelményeinek is megfelelni képes műtőblokk kialakítását célozza. Ez idáig háromszor kaptak elutasító választ. Az évek óta tartó folyamatos ágyszámleépítéseket és a műtőblokk-rekonstrukciókra kapott elutasító válaszokat a helyi közvélemény sajátos módon értékelte. A felreppent hírek szerint a kórház tudatos elsorvasztásáról van szó, hiszen történelmi környezetben, a siklósi vár mellett helyezkedik el, és ezért igen értékes a terület. Mindannyian tudjuk, hogy a valóság és a szóbeszéd között esetenként fényévnyi a távolság. A hazai egészségügy a megújulás korszakát éli, és ez a változás fájdalmas indulatokat hoz a felszínre.

A siklósi kórházhoz, mint ahogy más területek egészségügyi intézményeihez is, erős érzelmi kötelékek fűzik a lakosságot. A racionális érvek viszont érzelmektől mentesek. Ezek pedig megerősítik azt a tényt, hogy ha felépül az egy korszerű, új műtőblokk, a kórház megfelel a rendeletben megfogalmazott szakmai minimumfeltételeknek, és lehetővé válik az egynapos sebészeti rendszer bevezetése, csökken az ápolási napok száma. Az új létesítmény hosszú távra kielégítené a kórház műtőosztályainak szükségleteit, növelné a versenyképességét, és tartós egészségügyi centruma lenne 40 000 embernek, mert sajnos, még ma nem az.

Kérdezem az államtitkár asszonyt: igazuk lesz-e azoknak, akik a siklósi kórház tudatos elsorvasztásáról suttognak?

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  381  Következő    Ülésnap adatai