Készült: 2024.04.26.13:28:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2002.09.17.), 119. felszólalás
Felszólaló Dr. Kékes Ferenc (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:16


Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÉKES FERENC (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! A kilencvenes évek elején a magyar szénbányák többsége felszámolásra került. Baranyában a helyzetet súlyosbította az a körülmény, hogy a szén- mellett az uránbányákat is bezárták.

Az állam, illetve a kormányzat a Szénbányászati Szerkezetátalakítási Központ irányításával három darab bányavagyon-hasznosító részvénytársaság közreműködésével teljesítette ezt a feladatát, jelentős költségvetési támogatással és a társaságok által értékesített vagyon bevételét felhasználva.

’94 elején kormányhatározat született arról - még az Antall-kormány idején -, hogy Pécs és Komló térségében a bányabezárások által érintett területek szerkezetátalakítása érdekében - több minisztériummal együttműködve - komplex feladatokat kell végrehajtani. Ebben a folyamatban a szerkezetátalakítás a korlátozottan tűrt, de nem támogatott tevékenységek közé tartozhatott. Ennek a körülménynek is köszönhetően, valamint a délszláv háború miatt, a közlekedési infrastruktúra elégtelensége miatt is a térségben a tőkebefektetések nem gyarapodtak, az exportképesség szempontjából romlott, sőt az ország sereghajtójává vált a helybeliek által keserűen Bermuda-háromszögnek nevezett Baranya.

Mindezek ellenére számos helyi kezdeményezés történt, a komlói, a pécsi önkormányzat közreműködésével, az egyetemek, területfejlesztési szervezetek segítségével ipari parkok és innovációs központok jöttek létre.

Kérdezem a miniszter urat, illetve az őt képviselő államtitkár urat, hogy lát-e a bányavagyon-hasznosító részvénytársaságokat és a Mecsekérc Környezetvédelmi Rt.-t felügyelő gazdasági miniszter úr, illetve államtitkár úr lehetőséget arra, hogy a bányászati szerkezetátalakítást eddig sajátosan csak bányabezárásként értelmező gyakorlatot megszakítva az érintett területeken még meglévő állami tulajdonú vagyontárgyak hasznosítását területfejlesztési, befektetésszervezési céllal a helyi, a területi önkormányzatokkal és a területfejlesztés szervezeti egységeivel együttműködve valósítsa meg.

Köszönöm megtisztelő válaszát.

 




Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai