Készült: 2024.09.26.13:05:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2017.04.20.), 28. felszólalás
Felszólaló Dunai Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DUNAI MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja ré­széről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A hivatalos statisztika feladata az állami, a kor­mány­za­ti, a helyi, nemzetiségi önkormányzati, a gazdálkodó és a civil szervezetek, a pénzügyi piacok, valamint a széles közvélemény, az ország ügyei iránt érdeklődő polgárok tájékoztatása az ország helyzetéről, a gaz­da­sági és társadalmi folyamatok alakulásáról, a kör­nyezet állapotáról.

A fent említett feladatok megvalósítása ér­de­ké­ben a Országgyűlés tavaly decemberben fogadta el a hivatalos statisztikáról szóló törvényjavaslatot. En­nek következtében szükségessé vált jelen tör­vény­javaslat megtárgyalása, amelynek célja a jogszabályi összhang megteremtése, az elérhető adminisztratív adatforrások statisztikai célú felhasználhatósága ér­dekében.

(10.40)

Ez azt jelenti, hogy a hivatalos statisztikáról szó­ló törvény alapján a statisztikák előállítása adatfelvé­telek alapján történik, amelyek lehetnek közvetlen statisztikaiadat-gyűjtések, vagy statisztikai adatátvé­telek. A közvetlen adatgyűjtések esetében az adat­gyűjtést végrehajtó szerv a magánszemélyeket, ház­tartásokat, vállalkozásokat közvetlenül keresi fel és kérdezi ki. Ezek az adatgyűjtések számos adatszol­gáltatót érintenek, olykor akár a lakosság egészére is kiterjednek, mint például a népszámlálás. Az adat­szolgáltatás az alkalmazott korszerű technikák, elektronikus adatgyűjtés ellenére terhet jelent az adatszolgáltatók számára. Ugyanakkor a statisztikai vizsgálat tárgyát képező adatok jelentős része már rendelkezésre áll valamilyen más jogszabály alapján kezelt nyilvántartásban az államigazgatás valamely másik adatkezelőjénél. Ezeknek az úgynevezett má­sodlagos adatforrásoknak a statisztikai célú felhasz­nálása tehát a célszerűséget és az adatszolgáltatók terheinek csökkentését egyaránt szolgálja.

A fentiekre tekintettel a hivatalos statisztikáról szóló törvény kimondja, hogy elsődleges adatforrást csak akkor lehet igénybe venni, ha nincs statisztikai célra alkalmas hozzáférhető másodlagos adatforrás; ezáltal hangsúlyozva, hogy az adatszolgáltató ma­gánszemélyeket és vállalkozásokat csak abban az esetben lehessen statisztikai kérdőívek kitöltésével terhelni, ha más adatbázisban nincs olyan felhasz­nálható adat, amely alkalmas a statisztikai cél kielé­gítésére. Mindezek érdekében a törvény kötelezi az adminisztratív adatforrás-kezelő szerveket, hogy a KSH részére hivatalos statisztikai célra, természete­sen a minősített adat kivételével, egyedi azonosításra alkalmas módon, a kapcsolódó kiegészítő informáci­ókkal az általuk adatforrásban kezelt adatot átadják. Azonban el kell mondanom, hogy számos törvény tartalmaz olyan hatályos rendelkezést, amely kizárja vagy korlátozza a hivatalos statisztikai célú hozzáfé­rést az adminisztratív adatforrásokhoz.

Annak érdekében, hogy ezek a jogszabályok összhangban legyenek a télen megalkotott jogsza­bállyal, illetve hogy a KSH hivatalos statisztikai célú adatátvételi jogosultsága teljes körű legyen, szüksé­ges a törvényi korlátozások feloldása, így a megfelelő jogszabály-módosítások elvégzése. Szeretném hang­súlyosan felhívni képviselőtársaim figyelmét arra, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat olyan jogsza­bályokat módosít, amelyek az adminisztratív adat­források kezelésének szabályait állapítják meg, és amelyek kizárják vagy korlátozzák azok statisztikai célú felhasználását. Ez alapján két részre osztható az elfogadásra váró javaslat. A kizárás lehet tényleges rendelkezés, amely kimondja, hogy az adott nyilván­tartáshoz statisztikai célra nem, vagy csak egyedi azonosításra alkalmatlan módon lehet hozzáférni. Ezzel ellentétben pedig beszélhetünk olyan regulák­ról is, amelyek taxatív felsorolást tartalmaznak azon személyek és szervezetek köréről, akik a nyilvántar­tás adataihoz hozzáférhetnek, és ebben a felsorolás­ban nem szerepel a statisztika. Ezekkel a törvények­kel összefüggésben az európai uniós és a magyar jogi szabályozással való összhang megteremtése érdeké­ben szükség volt egy külön, a KSH statisztikai célú adathozzáférésére vonatkozó rendelkezés beépítésé­re, amit jelen törvényjavaslat tesz meg.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Összes­ségében elmondható, hogy a hivatalos statisztika a demokrácia egyik fontos eszköze, amely lehetővé teszi az adatok felhasználói számára, hogy független forrásból származó, nyilvános és tudományosan megalapozott módszertan alkalmazásával készült adatokra alapozzák döntéseiket. A fentiekre tekintet­tel kérem, támogassák az előterjesztést. A Fidesz képviselőcsoportja támogatja. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai