Készült: 2024.09.19.22:18:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2009.04.28.), 14. felszólalás
Felszólaló Jakab István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban, a kérdés költőinek tűnik, ám mégis kénytelenek vagyunk vele foglalkozni, hisz valamennyiünk élete azon múlik, hogy a magát az Európai Unióban a sereghajtók szintjére leküzdő Magyarország hogyan tudja kezelni azt a válságot, amit a sokkal erősebb gazdasággal rendelkező országok sem minden esetben tudnak megnyugtató módon kezelni.

Az a meggyőződésem, hogy ha a magyar gazdaságra sajnos igaz az, hogy a válság kezelése nem a megfelelő módon történik, hanem elsősorban PR-kormányzásról beszélhetünk, akkor ez a mezőgazdaságra különösen igaz. Különösen igaz, mert annak ellenére, hogy az elmúlt esztendőben jelentős mértékben járult hozzá a mezőgazdaság a nemzeti össztermékhez, a válságkezelés kapcsán a legnagyobb elvonás a mezőgazdaságot érinti. Egy olyan ágazattól vonnak el forrásokat, egy olyan ágazatnak csökkentik a versenyképességét a válságkezelés kapcsán, amely értékteremtésre alkalmas. Egy olyan ágazat szenved el hátrányokat, amely gyakorlatilag pontosan azáltal lenne képes a nemzeti össztermékhez még nagyobb mértékben hozzájárulni, hogy a megfelelő források rendelkezésre állnak, és versenyképessé válik.

Miért tesszük ezt szóvá? Miért fontos az, hogy erről beszéljünk? Azért, tisztelt Országgyűlés, mert gyakorlatilag a mezőgazdaságban, amennyiben a megfelelő forrásokat biztosítanák, még nagyobb mértékben képesek lennénk az értékteremtésre, a nemzeti össztermék növeléséhez való hozzájárulásra. Azonban ha ez nem történik meg, akkor sajnos az a negatív tendencia tovább folytatódik, aminek szemtanúi voltunk már a múlt esztendőben is. Ugyanis ma nagyon sokan elmondják, hogy milyen nagy eredményeket értünk el. Ez igaz a számok tükrében, de ha megnézzük, hogy az intervenciós készletek kisöprése 2008-ban történt meg döntő mértékben, akkor azt is láthatjuk, hogy a számok mögött nem a 2008-ban elért teljesítmény húzódik meg csupán, hanem a korábbi években megtermelt készletek is hozzájárulnak az eredményekhez jelentős mértékben. Nos, ez az egyik terület, amiről szólni szerettem volna.

A másik: súlyos tendencia, és ezt látnunk kell, hogy ma, amikor arról beszélünk, hogy nagymértékben növekedett az agrárexport, azt is látnunk kell, hogy a nyersanyagok kiszállítása, a nyersanyagexportunk nőtt meg, és nagyon jelentős mértékben megnőtt azon termékek aránya, amelyek jelentős hozzáadott értéket tartalmaznak. Azaz, magyarul a mezőgazdaságban az előállított termékek döntő mennyisége kevés hozzáadott értéket tartalmaz, tehát nincs olyan programja ma a magyar kormánynak, amely képes lenne arra, hogy jelentős munkaerő-felhasználással, magasabb feldolgozottsági fokú termékek exportját valósítaná meg.

Egy másik terület, amelyről szólnom kell, amely nem kerülne pénzbe, csak odafigyelés, ez az, hogy azok a támogatások, amelyekre ha szűkös mértékben is, de a mezőgazdaság számíthatna, különösen a fejlesztési forrásokra gondolunk, a területalapú támogatások igénylésére gondolunk, kiderül, hogy időben nem jutnak el a gazdákhoz, kiderül, hogy az igénybevétel nagyon nehézkes. Oda jutottunk, tisztelt Országgyűlés, hogy a parlament mezőgazdasági bizottsága kénytelen meghallgatni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnökét, hogy szíveskedjen tájékoztatást adni, miért kezd összedőlni az informatikai rendszer, amelyen keresztül be tudnak jelentkezni a gazdák, és igényelni tudják az uniós területalapú támogatásokat. Hozzáteszem, hogy az elmúlt esztendőben, amikor a kormány a "válságra való felkészülés jegyében" elektronikus úton tette lehetővé, hogy a gazdák a támogatásokat igényeljék, a hibaszázalék 25 százalékos volt.

(9.40)

Tehát az összes benyújtott támogatás 25 százaléka hibás volt, és a gazdák nem jutottak időben a forrásokhoz, csak késve. Nos, a forrásszűke időszakokban ezek a nehézségek a valós válságon túl jelentős mértékben nehezítik a gazdák helyzetét, és fokozzák a válság hatásait.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai