Készült: 2024.09.20.13:29:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2008.05.13.), 182. felszólalás
Felszólaló Zsigó Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIGÓ RÓBERT, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint az imént hallották, az oktatási és tudományos bizottság megtárgyalta a napirenden lévő javaslatot, és a kormánypárti képviselők szavazataival általános vitára alkalmasnak is tartotta azt.

Mint a Fidesz és a KDNP képviselői a bizottság ülésén elmondtuk, hogy vannak a javaslatnak ugyan olyan szándékai, amelyek helyeselhetők, de a kormány által benyújtott módosítás nagy részével nem értünk egyet. Hosszú vita alakult ki a bizottság ülésén az egyes részleteket tekintve és az általános kérdésekben is.

A törvényjavaslat címe az esélyegyenlőség érvényesülésének közoktatásban történő előmozdítását szolgáló egyes törvények módosítása. Tisztelt Országgyűlés! Az egyik legnagyobb problémának azt látjuk, hogy a jelenlegi kormány pusztán adminisztratív kérdésnek tekinti az esélyegyenlőséget az oktatásban. Hangzatos felszólalások, rendszeres időközönként felbukkanó, sikeresnek mondott programtervek, csupán a szavak szintjén létrejövő egyetértés, közben pedig se pénz, se program, se fejlesztés. A kormány a szavak szintjén mindig az esélyegyenlőség javítása mellett áll, de a tettek soha nem ezt erősítik.

Az elmúlt hat esztendőben, amikor változtatott a finanszírozáson a kormány, a pedagógusok, az iskolák munkafeltételein, az mindig rontotta szinte mindenkinek az esélyét. Kisebb osztálylétszámokra, extrán finanszírozott, jó infrastruktúrájú, kiemelt oktatási körzetekre lenne szükség.

A kistelepülési iskolák fenntartási feltételeinek erősítésére lenne szükség, és természetesen átgondolt, széles körben egyeztetett törvényjavaslatokra.

Szerintünk a most tárgyalt javaslat is csak kommunikációjában, csak a beszéd szintjén segíti az esélyegyenlőséget, a gyakorlatban nem; ahogy a bizottság ülésén is elhangzott, ami itt le van írva, az megint szépségtapasz, megint úgy csinálunk, mintha tennénk valamit. Úgy, ahogy az eddigi javaslatokkal kapcsolatban, most is elmondtuk, elmondjuk aggályainkat, bár nem sok esélyt látunk arra, hogy ezeket figyelembe veszik.

(15.20)

Tisztelt Ház! Jó szándékot tükröz ugyan, de a várható eredmény tekintetében több mint kétes az óvodáztatási támogatás törvényjavaslatban megfogalmazott bevezetése. A bölcsőde, óvoda többcélú intézményének koncepciója szerintünk végiggondolatlan, más előírások érvényesek egyikre, mint a másikra, és ezek rendeleti összehangolására még csak utalás sincsen.

Erősen aggályosnak tartjuk, hogy önkormányzati hatáskört vonhat magához az Oktatási Hivatal a hatósági eljárás során. És az is - finoman fogalmazva - furcsa, hogy a közoktatási feladatkörben eljáró Oktatási Hivatal bizonyos határozatai ellen közigazgatási úton jogorvoslatnak nincs helye, a határozat azonnal végrehajtható. Az első osztály indítására vonatkozó lehetséges tiltás pedig szerintünk olyan súlyos döntés, ami akár egy iskola végét is jelentheti, véleményünk szerint ez súlyosan sértheti a polgárok, a gyermekek érdekeit.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az imént említett részletek mellett van egy általános problémánk is. A kormány az elmúlt időszakban félévente terjeszti be az oktatással kapcsolatos törvények módosításait, a fenntartók, az iskolákban dolgozók pedig csak kapkodják a fejüket, és folyamatosan bizonytalanságban érzik magukat. És a módosításokat legtöbbször átgondolatlanul, megfelelő szakmai egyeztetések nélkül terjesztik be. Amikor ezt a törvényjavaslatot végiggondoltuk, végigolvastuk, egy mondás jutott eszünkbe, a mondás pedig úgy szól: már kétszer levágtunk belőle, de még mindig rövid.

A bizottság ülésén megtudtuk azt is, hogy a kormány a közoktatási törvény újabb módosításán dolgozik. Szerintünk ez az eljárás veszélyezteti a jogbiztonság elvét, nem függhet ugyanis a közoktatás sorsa attól, hogy éppen milyen politikai alkukat tudnak kötni az elfogadásukra. Nem várható el a fenntartóktól, a pedagógusoktól, hogy ilyen helyzetben tanítsák, neveljék a gyermekeket.

Azt tanácsoljuk hát önöknek, hogy átgondoltan, egyeztetve és végre őszintén mondják el azt, hogy mit terveznek hosszú távon az oktatás területén. Legyenek őszinték, és döntsenek felelősen. Amíg erre nem képesek, nem tudjuk támogatni az ötleteiket. Éppen ezek indokok miatt az oktatási bizottság ülésén sem támogattuk a törvényjavaslatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz, a KDNP és az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  182  Következő    Ülésnap adatai