Készült: 2024.05.07.05:16:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2008.04.22.), 42. felszólalás
Felszólaló Lakos Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:13


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LAKOS IMRE, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A közraktározásról szóló 1996. évi XLVIII. törvény célja akkor az volt, hogy a piacgazdaság kialakulásával párhuzamosan a közraktározás intézményének segítségével az áru- és pénzforgalmi viszonyok fejlesztése, a termelés hiteligényeinek kedvezőbb kielégítése, valamint a nemzetgazdaság hatékonyságának, eredményei növelése valóra válhasson, és ezt elősegítse egy ilyen új törvénykezés.

A törvény hatálybalépése óta - tehát több mint 12 éve - a közraktározás a gazdaság által elfogadott, a termelők, a vállalkozások által számos esetben igénybe vett, jogszerűen és megfelelő szakmai színvonalon működő szakmai területté vált. Ahogy államtitkár úr a bevezetőjében és a hozzászólásokban az előttem szólóktól is hallhattuk, a magyar gazdaság szerves részévé vált ez a tevékenység; nemcsak részévé, hanem egy nagyon dinamikusan fejlődő területté is. Az elmúlt több mint egy évtized alatt megtízszereződött az a volumen, ami jellemző erre a tevékenységre. A hazánkban jelenleg működő öt közraktár szolgáltatásait évente átlagosan 1500-2000 ügyfél veszi igénybe. Az ügyfélkör alapvetően a közraktározást jól ismerő, azt már több esetben visszatérően alkalmazó vállalkozásokból, zömében kis- és középvállalkozásokból áll.

A közraktározás számos előnye közül a kölcsönnyújtás mellett lehetőséget ad termelőknek, vállalkozásoknak a termelési és a termék értékesítése közötti intervallum áthidalására, és a közraktározás fontos eszköze az állami intervenciónak is. A jelenlegi törvényjavaslattal, törvénymódosítással a törvénybe beépülnek a szabályozás hatálybalépése óta eltelt több mint egy évtized alatt bekövetkezett hazai és közösségi jogszabályi környezetváltozások hatásai, valamint a gazdaság dinamikus fejlődése következtében létrejött korszerű fogalmak és új gazdasági lehetőségek, továbbá a közraktári felügyelet fennállása óta eltelt időszakban szerzett gyakorlati tapasztalatok is.

A törvényjavaslattal, a módosítással a közraktározási konstrukció egységesebbé és biztonságosabbá válik megítélésünk szerint, mivel pontosításra kerülnek a közraktározással kapcsolatos egyes fogalmak, egyértelműen meghatározásra kerülnek a közraktári felügyeletre, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletére vonatkozó eljárási szabályok, a közraktározási szerződés egyes elemei, szabályozásai is. A tevékenység biztonságát szolgálja továbbá a közraktár vezetőjével szembeni követelmények szigorítása, illetve a felügyeleti biztos kirendelésére és az eljárás módjára vonatkozó szabályok pontosítása, valamint a közraktárban való befolyásoló részesedésszerzés előzetes felügyeleti engedélyhez való kötése is.

Az előterjesztésnek reményeim szerint gazdaságélénkítő hatása lesz, ahogy ezt az előttem hozzászólók is reményként megfogalmazták; tekintettel arra, hogy a vámraktárak és adóraktárak közraktározási folyamatba való bevonása következtében bővülhet a hitelfedezetként igénybe vehető áruk köre, és így bővülhetnek a kis- és középvállalkozások hitelfelvételi lehetőségei is. A módosítás következtében a közraktárak közraktározással kapcsolatos közvetlen költségei csökkenhetnek, ugyanakkor nő a közraktárak működésének biztonsága.

A törvényjavaslatban megfogalmazottak elősegíthetik a vállalkozásbarát környezet kialakulását, a vállalkozások és hatóságok adminisztratív és anyagi terheinek csökkenését, mivel egységesebbé, átláthatóbbá teszik a szabályozást, csökkentik az eljárásokban csatolandó dokumentumok körét és példányszámát, illetve egyes esetekben lehetőséget teremtenek az elektronikus benyújtásra is. A javaslat gyorsítja a közraktározással kapcsolatos bírósági eljárásokat, ha ezek bevezetésre kerülnek, ugyanis a jogviták minél rövidebb időn belüli rendezése érdekében valamennyi ilyen tervben a váltójogi szabályok alkalmazását rendeli el.

A fentieket összefoglalva a törvény jelen módosítása, a benyújtott törvényjavaslat várhatóan - reményeim szerint - kedvező hatással lesz a közraktározási tevékenység további fejlődésére, élénkülésére és biztonságára, a közraktárak és a közraktározás által nyújtott lehetőségeket igénybe vevő kis- és középvállalkozások működésére, a gazdaság egészének fejlődésére, a jogviták hatékony és gyors rendezésére, továbbá az ellenőrző hatóságok munkájának eredményességére is.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az államtitkár úr bevezetőjében, illetve az előttem szólóktól hallották, én is hadd éljek azzal a fogalommal, amit most Domokos képviselőtársam is használt, hogy gazdasági szaktörvényjavaslat áll előttünk, egy olyan gazdasági szaktörvényjavaslat, amely széles körű szakmai egyeztetést követően került ide, a tisztelt Ház elé.

Megítélésem szerint - és azt látom a hozzászólásokból és az eddigi vitákból, hogy - jó esély van arra, hogy egy tényleges ötpárti egyetértéssel egy jó törvényt alkossunk. A szabad demokrata frakció ebben partner lesz, és remélem, hogy az összes többi képviselőtársam is, úgyhogy ehhez jó munkát kívánok, és köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai