Készült: 2024.04.26.22:27:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2001.03.28.), 261. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:55


Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Ezzel az előttünk fekvő törvényjavaslattal számos probléma van, ezek egy része alkotmányjogi, más része politikai - ezekről az aspektusokról elég sokan szóltak előttem. Én egy harmadik szempontot szeretnék az önök figyelmébe ajánlani.

Ez egy abszurd javaslat. Abszurd több okból is - ezt szeretném most bizonyítani, remélem, sikerülni fog. Az egyik olyan kérdés, amelyet véleményem szerint nem gondoltak át a törvényjavaslat benyújtói, az, hogy mit tartalmazhat az a válasz, amelyet az önök javaslata szerint nagy valószínűséggel közölni kellene abban az újságban, abban a televíziós vagy rádiós műsorban, amelyben a sérelmezett vélemény vagy értékelés elhangzott. Tehát amit a - mondjuk azt, hogy sértett, bár itt nyilván nem sértettről van szó, de az egyszerűség kedvéért nevezzük így - sértett leír vagy elmond, azt mindenképpen szó szerint kell közölni, a szerkesztőnek semmilyen lehetősége nincs arra, hogy azon változtasson. Elég érdekes dolgok is bekerülhetnek így bármelyik újságba vagy bármelyik tévé-, rádióműsorba, arról nem beszélve, hogy mi van akkor, ha az, aki él a válaszadás jogával, ebben a válaszadásban másnak a személyiségi jogát sérti meg, és akkor elindul egy hólabdaszerű folyamat.

Az alkotmányügyi bizottság ülésén elmondtam erre egy - szerintem - eléggé plasztikus példát: mi van, hogyha én megkeresem valamelyik kormánypárti képviselőtársamat a folyosón, ott Horváth képviselő úrral beszélek, és azt mondom neki: idefigyelj, Balázs, akarod, hogy a választásokig minden héten szerepeljünk valamelyik újságban? Akkor írjál rólam valami csúnyát (Derültség a Fidesz-frakció soraiban), akkor én választ kívánok arra adni, én írok valami csúnyát, és biztosítva van, hogy minden héten szerepeljünk. (Dr. Répássy Róbert: És ez használni fog?!) Én természetesen nem fogom használni, minthogy én azon képviselők közé tartozom egyébként, akik még nem indítottak sem sajtó-helyreigazítási, sem személyiségi jogi pert, hála istennek, alperese sem voltam még ilyennek, és nagyon remélem, hogy ez a későbbiekben is így lesz, de ez a lehetőség igenis megvan.

A másik: mi van akkor, hogyha több "sértettje" van ennek a tényállásnak? Nem olyan régen például a közszolgálati televízió A Hét című műsorában nem egy újságíró, hanem egy megszólított ember a cigányságról általában valami olyasmit mondott, hogy olyanok, mint a farkascsorda - ebben a műsorban természetesen kommentár nélkül maradt ez a megjegyzés. Ez azt jelenti, hogy valamennyi cigány származású magyar állampolgár kérheti, hogy elmondhassa a közszolgálati televízió jelzett műsorában, hogy az ő véleménye szerint a cigányság összességében nem alkot farkascsordát. Nem hiszem, hogy az önök javaslata alapján nem lehetne vagy nem kellene helyt adni egy ilyen igénynek.

 

 

(19.00)

 

 

Elég érdekesen alakulna a következő héten a közszolgálati tévé egész műsora, mert több százezer ember igényelhetné jogosan, hogy elmondhassa erről a véleményét. Vagy egy más példa: valakinek rossz véleménye van, mondjuk, a Fidesz tagjairól vagy a Fidesz szavazóiról, például a Fidesz szavazóiról egyáltalán hogyan bizonyítja valaki, hogy ő a Fideszre szavazott, ha annyira egyébként ezt akarná bizonyítani?

Ezenkívül vannak speciális műfajok, amelyeknél szinte teljesen értelmezhetetlen ez a javaslat. Ilyen például a bűnügyi tudósítás. Valakiről egyszerűen leírják, hogy őt elítélték emberölésért és hogy milyen minősített esetről volt szó. Ez az elítélt azt mondja, hogy elismerem, hogy megöltem valakit, de azt nem ismerem el, hogy aljas indokból történt volna az én cselekedetem, ez az én személyiségi jogaimat sérti. Akkor neki is meg kell adni a lehetőséget, hogy valamennyi újságban, ahol ismertették az ítéletet, a saját véleményét közöltesse.

Ilyen a kritika; azt hiszem, hogy bizonyos vonatkozásban erről már volt szó. Minden színész, minden díszlettervező, minden rendező rendszeresen olyan lapokban, amelyek egyébként arra szakosodtak, hogy kritikák jelenjenek meg benne, vagy bármely napilapban, ahol egyébként rendszeresen jelennek meg kritikák, a saját véleményüket rendszeresen közölhetnék.

Szóba került a sport. A sporttudósítások másik aspektusáról beszélnék: aki még talán mindig szereti a futballt és el szokta olvasni a labdarúgó-eseményekről a tudósítást, az NB-s mérkőzéseknél vagy a válogatott mérkőzéseknél osztályzatokat közölnek a játékosokról. Ha valami értékítéletet, véleményt tartalmaz, az ez. A következő számban valamennyi játékos kérhetné, hogy írják le azt az osztályzatot, amit ő adna magának egy teljesítmény után. Ez nyilván abszolút abszurd helyzethez vezetne.

Akkor még nem beszéltünk a humoros műfajokról, ahol a vélemény, az értékítélet az egyik lényege ezeknek a műfajoknak. Ha ezt a törvényjavaslatot elfogadnánk, oda vezethetne, hogy mondjuk, a Hócipőben Farkasházy Tivadar népszerű rovata, a "Nem értem" mellé oda kellene tenni az "Ők nem értik" című rovatot, és akiről valamilyen véleményt megfogalmazott, le kellene hozni a következő számban az illetőnek a véleményét saját magáról; vagy a "Heti hetes"-ek közé időnként be kellene iktatni egy-egy "Heti Torgyán", "Heti Orbán" vagy "Heti Grespik" című műsort.

Végül ahol talán a legjobban meglátszik ennek a javaslatnak az abszurditása, az egy másik humoros műfaj, a karikatúra. Ha valakiről rajzolnak egy olyan karikatúrát, amelyik neki nem tetszik, vagy ne mással példálózzak, mondjuk, engem egy karikatúrán egy kicsit kopaszodónak, egy kicsit túlsúlyosnak ábrázolnak, akkor én a következő számban lerajzolhatnám magamat lobogó hosszú hajjal, és mondjuk, olyan vékonyan, mint Hack Péter képviselőtársam... Nem szeretnék ilyet természetesen, de ha következetesen végigvisszük az önök javaslatát, akkor ez bizony ilyen abszurd helyzeteket teremthet.

Úgy gondolom, hogy meg kellene akadályozni ezeket az abszurd helyzeteket némi önmérséklettel. Nem igazán bízom ebben, de talán azért át lehetne gondolni, hogy mi értelme van ennek. Én abban egy kis biztatást látok, hogy a kormány még mindig nem tudta kialakítani az álláspontját ebben a kérdésben. Én még mindig őszintén remélem, hogy a kormány ezt a javaslatot nem fogja támogatni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  261  Következő    Ülésnap adatai