Készült: 2024.09.23.12:05:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2008.11.06.), 97. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:22


Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az már látszik, hogy szocialista képviselőtársaink is elismerik most már, hogy egy látszatköltségvetésről van szó, mert Szabó Zoltán maga sem tudja, hogy melyik költségvetéshez kell például módosító indítványt benyújtani. Ahhoz, amelyet már felülírt a kormány, vagy ahhoz, amelyet Veres János egy személyben módosító indítványként nyújtott be. Ezt a talányt majd legyen szíves megfejteni. Látszatköltségvetésről van szó, mert nyilvánvaló, hogy azt sem látjuk, hogy a mezőgazdaság- és vidékfejlesztéshez hogyan kapcsolódnak pénzügyi alapok, hiszen nem tudjuk, hogy az elvonás hogyan érinti ezt a területet.

Nézzük is meg, hogy hogyan juthattunk ebbe a helyzetbe, hogy gyakorlatilag a mezőgazdaságon keresztül tönkretették a vidéket. Két közismert személy, Mihályi Péter és Lányi András beszélgetéséből idézek. Mihályi Péter közgazdász Csillag Istvánnal, Bauer Tamással és Bokros Lajossal együtt dolgozott ki a jelenlegi kormánynak 2006 nyarán "Az utolsó esély" címmel stratégiai elvi kérdéseket, hogy hogyan kell Magyarországot megreformálni. Mihályi Péter az Államreform Bizottság tagja, amelynek az elnöke Draskovics Tibor. Azt hiszem, mindenki érti, hogy csúcsszemélyekről van szó. Mit is mond Mihályi Péter 2006 nyarán elmélkedése közepette? Egy nyílt konferenciáról van szó.

"Az oktatással kapcsolatban sincs a racionalizációnak alternatívája. Hogy ne zárjuk be az iskolákat a kistelepüléseken? Az orvosi rendelőket is be kell zárni, meg a postát is. A biztosítók és a bankok már elvonultak onnan. A társadalmi dinamizmus a városiasodásból vagy járásokká alakulásból áll. Az állam feladata, hogy arra ösztönözze az embereket, mozduljanak el onnét, ahol vannak. Ha falun maradnak, gyermekeik helyzetét is rontják, mert a kistelepüléseken nem lesz rendes egészségügy, rendes közlekedés." Jövőbe látott, ezeket önök meg is szüntették.

(14.00)

"Aki a kistelepülések érdekeit védi, valójában az ott élők és azok gyermekei ellen beszél".

Lányi András közbeszól értetlenkedve: "A hatvanas években óriási erővel folyt a kistelepülések felszámolása, hatalmas embertömegeket hajszoltak a városokba, akiket egy gazdaságtalanul működő ipar akkor fel tudott szívni. Ma senki nem tudna megfelelő munkát kínálni a számukra, ellenben jó megoldást jelentene a mezőgazdasági tevékenység, amelyre a kistelepüléseken igenis volna lehetőség, a városokban pedig felvevőpiac, ha az elhibázott agrárpolitika nem a hatalmas latifundiumoknak, feldolgozóipari monopóliumoknak, bevásárlóközpont-láncolatoknak kedvezne, hanem a fenntartható vidékfejlesztésnek adna esélyt és hitelt. A kistérségben gondolkodó Európában a kistelepülés, hála a közlekedési feltételek és a kommunikáció javulásának, nagyon is életképes, kivéve, ha minden közszolgáltatást elviszünk onnan, ugyanis bizonyított, hogy az a falu, ahol az iskolát bezárják, az megszűnik, mert a szülőkorú felnőtt lakosság tíz éven belül elköltözik onnan".

Mihályi Péter közbeszól: "Hát költözzön el!"

Erre a moderátor: "Na de, hát akkor szűnjön meg a falu?"

Mihályi Péter: "Persze, középkori hagyomány. Miért kéne fenntartani? Egész Nyugat-Európában nincs falu."

Kérem szépen, ennek a szellemi tanulmánynak lett az áldozata a magyar lakosság. Önök mindazt megvalósították, amit Mihályi Péter leírt. Létrehoztak megarendszereket. Ezen elmélet alapján létrehozták és erősítették a tsz-alapú tőkés nagybirtokrendszereket, és gyakorlatilag a teljes támogatási pénzt e nagyüzemi rendszereknek adták oda.

A kezemben tartom azt a kimutatást, amely tagolja, hogy bizonyos méretnagyságú üzemek mekkora támogatást kapnak a teljes Magyarországnak járó támogatásokból. Tudni kell, hogy 200 ezer bejelentett gazdálkodás van, amelyek támogatást igényelnek a mezőgazdaságban. Na kérem szépen, a Magyarországnak járó teljes földalapú támogatás összegéből közel 60 százalékot 5710 cég kap meg a 200 ezerből. Tetszenek érteni ezt az aránytalanságot? És hogy ezen belül menjek, 930 cég kapja meg a Magyarországnak járó teljes földalapú támogatás 31,7 százalékát. És hogy még lejjebb menjek, és még magasabb egységhez, 440 cég kapja a Magyarországnak járó földalapú támogatás teljes összegének a 22 százalékát.

Kérem szépen, önök ezt a rémisztő és a kifizetésekben példátlan aránytalanságú rendszert hozták létre ezzel a tsz-alapú tőkés nagybirtokrendszerrel. Hogyan érték ezt el? Úgy, hogy például az állami földek értékesítésénél bevezették az értékesítési egység fogalmát. Ez a rendszer azt jelenti, hogy a helyben lakó gazdálkodó többé nem tudja megvenni az állam által értékesítésre felkínált termőföldet, mert összevonták több más földterülettel, és 300-500 ezer hektáros mennyiségeket adnak el egyben, és darabonként a földterületekre nem lehet pályázni. Ezzel természetesen több száz milliós nagyságrendű összegeket kérnek a pályázóktól, nem kérdéses, a tőkés befektetőknek kínálják fel az állami földeket. Hogy ezt a tőkekoncentrációt tovább fokozzák, 2009. január 1-jétől szeretnék bevezetni az egységes farmalapú támogatást, az SPS-rendszert, amely most már a magyar földtulajdonosok utolsó és végleges kifosztása lesz.

Ezt a rendszert erősíti természetesen, hogy nem írják szét, folyamatosan most már 2002-től törvény ellenében sem írják szét az osztatlan közös tulajdonokat, amire többszöri kísérletet tettünk törvényerővel, a 2005-ös agrártüntetésben a szerződésben vállalták, hogy az osztatlan közös tulajdonokat szétírják, másfél millió hektár tulajdonosa nem jut a saját vagyonához.

Sajnálatos módon most már a harmadik alkalommal olyan költségvetést nyújtottak be, ahonnan elvettek 25 milliárd forintot a nemzeti kifizetésből a mezőgazdaságnak járó támogatás tekintetében, 103 milliárd forint helyett most is csak 78 milliárd forintot terjesztettek elő a jövő évi agrárkifizetéshez. Kérem szépen, ilyen költségvetést természetesen soha nem fog a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség támogatni. Olyan eszmerendszert, amelyben tönkreteszik a vidéket, a mezőgazdaságot, és egy globalista, tsz-alapú tőkés nagybirtokrendszert hoznak létre, olyan költségvetést nem szeretnénk támogatni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  97  Következő    Ülésnap adatai