Készült: 2024.05.06.09:40:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2003.10.06.), 256. felszólalás
Felszólaló Dr. Isépy Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mentelmi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 11:07


Felszólalások:  Előző  256  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ISÉPY TAMÁS, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság előadója: Tisztelt Országgyűlés! Remélem, hogy az elég tisztesnek tekinthető korom számlájára és nem elmeállapotom meggyengülésére írhatom azt a naiv feltételezésemet, hogy tíz év mentelmi bizottsági tagsága után senki az égvilágon nem tud számomra újat mondani. Én már találkoztam anyósverési üggyel (Dr. Vastagh Pál: Volt is! El is tört a keze!), volt már olyan ügy, ahol a polgármester a szennyvíztisztítót az ellene szavazó képviselő-testületi tagról akarta elnevezni (Derültség.), volt itt már felhívás azonnali nemi érintkezésre (Derültség.), bekapásra, az égvilágon minden előfordult. De ez a váratlan és meghökkentő meglepetés számomra, a mostani határozat okául szolgáló, kormány és ellenzék közötti szavazategyenlőség. Tessenek elhinni, ez, és az a tény, hogy érezhető és tetten érhető pártkötődés miatt az állítólag az árkot betemetni készülő kormányoldal milyen tartalmú, súlyú és jellegű ügyet kíván bírósági útra terelni.

Az Országgyűlés egyetlen paritásos bizottsága az eddigi gyakorlata során - függetlenül attól, hogy ki volt az elnöke, nem az elnök személyétől függ a paritás - törekedett arra, hogy a pártos ellentétek ne érvényesüljenek az ügy megítélésében, és a beterjesztett javaslat független legyen attól, hogy az érintett képviselők zöld-fehér, kék-fehér vagy esetleg kék-sárga mezben futnak ki a pályára, és a vélemény során elhangzott kifejezés megítélése szigorúbb, ha az elkövető képviselő a másik oldalhoz tartozik.

Munkára késztettek engem, igen tisztelt képviselőtársaim, a mentelmi bizottság kormánypárti oldala, 65 magánvádas ügyet kellett végignézni, hogy kialakuljon az emberben az álláspont és tudja érzékeltetni azt a különbséget, ami nem az elnöktől függ - a paritás, az paritás. Tehát 65 magánvádas ügyben összesen kétszer jött létre szavazategyenlőség, 6-6, mert egyedül ez a bizottság az, amelynek a létszámát sikerült kettővel csökkenteni, mert a pártok száma csökkent. Azért jött létre, mert egy polgármester-választási kampány során akarták büntetőügyben megmeríteni az ellenzéki oldalt. Ezt nem hagytuk. Ha normális a menet, akkor lehet, hogy idekerült volna, de ezt viszont nem hagytuk; mint ahogy nem hagytuk, hogy akkor hozzon döntést a mentelmi bizottság, amikor a polgármester-választás még tartott, hanem csak utána. Tessenek már rá egy kicsit visszaemlékezni!

Egyébként a mentelmi bizottság a pártsemlegességnek ezt az elvét egyszer már egy határozati javaslatban és indokolásban rögzítette, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának alkotmányos korlátai azonosak kormánypárti és ellenzéki képviselők vonatkozásában.

Most tekintsük át röviden, azért néztem meg ezt a 65 magánvádas ügyet, hogy is nézett ki ez. Neveket mondhatok, mert adott mentelmi ügyekről van szó, és elméletileg senki nem fog megsértődni azért, amit mondani fogok. Például tessenek visszaemlékezni Eörsi Mátyás képviselőtársunk mentelmi ügyére, ahol én a Fidesztől kaptam meg utána a keperészemet, egyhangú döntéssel arra szavaztunk, az akkori kormánypárti képviselők, hogy ne függesszék fel. Itt hangzott el, a parlamentben, amit mondok. (Dr. Eörsi Mátyás: A Fidesz igennel szavazott!) Nem függesztettük föl. (Dr. Eörsi Mátyás: A Fidesz igennel szavazott!)

Menjünk tovább! Maradjunk még az SZDSZ berkeiben! Kuncze Gábor nemes egyszerűséggel áfacsalással vádolta meg Schlecht Csabát. Ez valami, mert meg tetszenek látni, hogy itt miről van szó.

Szanyi Tibornak sikerült két alkalommal megvádolni Balogh Gyulát hivatali visszaéléssel és választási csalással. Nem olyan üggyel, hogy menj az anyád izéjébe, nem ilyen ügy volt egyik sem.

Keller László két alkalommal sározta a Környezetgazdálkodási Intézetet és Skultéty Sándort (Közbeszólások az MSZP soraiból: Idő!), egyszer pedig a Béhm Ügyvédi Irodát. Na, azért megkapta a keperészt polgári perben első fokon.

Érdekes módon Burány Sándor távolról sem Körmendy-Ékes Judit esztétikai jellemvonásaival foglalkozott és pozitív tulajdonságairól nyilatkozott, hanem valahogy egészen másról.

 

(20.00)

 

Pallagh László ugyan elvileg kormánypárti képviselő volt, viszont többek között Pintér Sándort és Lezsák Sándort rágalmazta meg súlyosan, mégis egyhangú volt a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló határozat elutasítása. Nem érdekes? (Közbeszólás az MSZP soraiból: Idő!) Az idő… Tudom, hogy ez kellemetlen, tessenek nézni, egy árokbetemetés, hát az időigényes, zajjal jár sajnos. (Derültség, taps az ellenzéki pártok soraiban.)

Most tessenek megfigyelni, mert jön a másik oldal! Ugyanakkor az ellenzéki oldalról nem részesültünk ugyanebben a kegyben. Érdekes módon négy szocialista tagja volt, egy szabad demokrata tagja és egy MIÉP-es tagja a korábbi mentelmi bizottságnak. Kosztolányi Dénes igazán nem mondott rosszabbat, mint amit mondtak az előbb felsorolt igen tisztelt személyek, mégis sikerült öt igen ellenzéki szavazatot összeszednie arra, hogy de már neki függesszék fel a mentelmi jogát, az anyja mindenit, hát ha a többit nem függesztették fel, majd az övét függesszék fel. Osszon igazságot!

Ugyanez volt Juharos Róbertnél, Horváth Bélánál, nekik csak négy szavazatot sikerült elérniük, kétségtelen; és Sági József - és a közéletre kényes ellenzék kizárólag borstörési szándékkal nem javasolta Szabadi Béla mentelmi jogának a felfüggesztését, és a bakit csak az Országgyűlés tudta helyrehozni.

Tisztelt Országgyűlés! A tényállást sajnos kicsit elkeni a határozati javaslat, ezért tessenek figyelni, hogy miről van szó. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának a kulturális bizottság egyhangú támogatása mellett az Országgyűlés elnöke által kinevezett főigazgatója Gyarmati György. Ez a Gyarmati György elkövette azt a merészséget, hogy főigazgató-helyettesnek mást javasolt, azt, akit a szakértő bizottság is javasolt, azzal, hogy vele tud együtt dolgozni. Ezzel szemben mi történik? A kinevező javaslata, hát tessenek már megengedni, én senkit nem szoktam ilyennel vádolni, de az egyértelműen politikailag elkötelezett Gyekiczki András kinevezésére irányul, aki korábban a Belügyminisztériumban kabinetfőnök volt, jelenleg pedig tudtommal a KEHI elnökhelyettese. Így szerezte azt a mélyreható történelmi tudását, ami elengedhetetlenül szükséges, hogy a történész levéltári főnök mellett ellássa a helyettesi tisztséget.

Tisztelt Országgyűlés! Ennyi a tényállás. Hát most tessenek összehasonlítani a sikkasztással, a csalás vádjával, mindennel! Önök hogy begerjedtek volna akkor, hogyha egy ilyen egyértelműen pártkötődő ember kinevezése egyáltalán felmerül. Hát a jogszerűen megválasztottak ellen is tiltakozni tetszenek, hát még a javasoltak ellen! Micsoda botrány! Tessenek nézni, tudjuk jól, nem állíthatjuk, hogy a közvéleményben olyan jó a parlament megítélése. Hát tessenek már megmondani, hát röhögtessük ki magunkat? Hát csináljunk kabarét? Hát folytassuk ezt a gyakorlatot végig?

Kérem szépen, őszintén megmondom, én nem fogom azért jelenleg ellenzéki képviselőtársaimat rábeszélni arra, hogy az Alkotmánybíróság határozatát kövessék vagy kövessék a jogszerűséget - nem. Ahol önök felfüggesztést akarnak, ott mi nemmel fogunk szavazni. Be lehet borítékolni, öt-öt lesz a mentelmi bizottság döntése a ciklus végéig.

Tisztelt Országgyűlés! A másik oldalról származó nem szavazatokat én azért kérem, hogy legalább a mentelmi bizottság szocialista tagjait tessenek már megerősíteni abban a tudatban, hogy az Alkotmánybíróság határozata érvényes egyformán, hogy ne akarják ezt a játékot tovább folytatni. Mert ez az 5:5-ös eredmény nem lesz szép a jövőre nézve. Ennyit kérek csak. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  256  Következő    Ülésnap adatai