Készült: 2024.09.24.18:39:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2009.03.16.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Tamás
Beosztás legfőbb ügyész
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS TAMÁS legfőbb ügyész: Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációból kitűnően a képviselő úr az aggályait arra a tapasztalatára alapítja, hogy az önkormányzati ingatlanok értékesítése során a polgármesterek olyan helyzetbe kerülhetnek, hogy ha a jogszabálysértő döntést nem írják alá, fegyelmi eljárás indulhat ellenük, míg ha azt aláírják, akkor büntetőjogi felelősségre vonásukra kerülhet sor. A képviselő úr az elmondottakkal kapcsolatban a jogrendszer koherenciazavarára is utal.

Én csak az írásban feltett kérdésekre fogok válaszolni. Úgy vélem, a képviselő úr elsődlegesen arra a kérdésre vár választ, hogy mit tehet az ügyészség annak érdekében, hogy az önkormányzatok a tulajdonosi jogosítványaikat törvényes keretek között gyakorolják.

A törvényes joggyakorlás az adott szerv, jelen esetben az önkormányzat alkotmányos kötelessége, az önkormányzatok tekintetében az ügyészség kizárólag a közigazgatási hatósági tevékenység törvényességi szempontú felügyeletét látja el, felügyeleti jogosultsága a gazdálkodási körben hozott döntésekre nem terjed ki. Az önkormányzatok gazdálkodásának ellenőrzése ugyanis az Állami Számvevőszék feladatkörébe tartozik.

A képviselő úr másodsorban arra a kérdésére kíván választ kapni, hogy indít-e az ügyészség eljárást a törvénysértésekről tudomással bíró, de a törvénysértő határozatot aláírókkal, illetve az aláírásra felszólítókkal szemben. Biztosíthatom a képviselő urat, amennyiben az ügyészség feljelentésből vagy hivatali hatáskörében büntetőjog-ellenes tevékenységről szerez tudomást, megindítja a büntetőeljárást, és a tényállás felderítését követően dönt az érintett személyétől függetlenül a büntetőjogi felelősség kérdéséről. Így, ha bárkinek, akár polgármesternek, akár képviselőnek a tevékenysége bűncselekményt valósít meg, a büntetőeljárás elrendelésére sor kerül.

Egyébként abban az esetben, ha a képviselő úr hivatali hatáskörében bűncselekmény elkövetéséről szerez tudomást, úgy a büntetőeljárásról szóló törvény rendelkezései szerint, mint hivatalos személy, feljelentési kötelezettséggel is tartozik. Ezért én kifejezetten arra kérem a képviselő urat, hogy törvénysértő határozatot, döntést természetesen ne írjon alá, a büntetőjog-ellenességre utaló tényeket, adatokat pedig az illetékes ügyészségnek hozza tudomására. Az természetesen nem lehet vitás, hogy a törvényesség biztosítása fegyelmi felelősségre vonást nem alapozhat meg.

Végül megjegyzem, hogy a jogszabályok rendelkezései közötti esetleges ellentmondás feloldása nem jogalkalmazói, azaz nem ügyészségi, hanem jogalkotói feladat, vagy - amint a képviselő úr korábbi kérdésére válaszolva Gyenesei miniszter úr már közölte - az Alkotmánybíróságra tartozik.

Kérem a tisztelt képviselő urat és a tisztelt Házat, szíveskedjenek elfogadni a válaszomat. Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai