Készült: 2024.09.23.01:50:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

119. ülésnap (2020.04.14.), 40. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Először is engedjék meg, hogy kifejezzem a kormány köszönetét mindazon magyar embereknek, akik a hétvégén a mindenfajta csábítás ellenére is tiszteletben tartották a kijárási korlátozásokat, és ezzel személyes áldozatot is vállalva segítettek abban, hogy Magyarországon a vírus terjedésének sebességét csökkenteni lehessen.Nyilvánvalóan nem így képzeltük el a húsvétot, nem is így képzeljük el a jövőre nézvést sem, de azt gondolom, hogy ha most összefogunk, és hátat a hátnak, vállat a vállnak vetjük, akkor hamarabb túl lehetünk ezen az egész rendkívüli kihíváson, mint hogyha ezeket a személyes áldozatvállalásokat nem tennénk meg.

Ha megengedi, tisztelt képviselőtársam, akkor néhány gondolatára szeretnék reagálni a felszólalásának. Először is egyetértek azzal, hogy amikor majd ezen az egész válságon túl leszünk, akkor annak a politikai konzekvenciáit a külpolitikára, a globális politikára nézvést is le kell vonnunk. Azt gondolom, hogy annyit már most is mindenfajta nagyobb kockázat nélkül kijelenthetünk, hogy azok az országok jártak, járnak jobban, akik kiegyensúlyozott külpolitikát és kiegyensúlyozott gazdaságpolitikát folytatnak. Hiszen láthatjuk, hogy az egész nyugati világ ott sorakozik Keleten, minden nyugat-európai és amerikai cég és kormány ott áll sorban, alapvetően Kínában azért, hogy a védekezéshez szükséges alapvető eszközöket be tudják szerezni.

Ezért a 2010-ben megkezdett keleti nyitást bár nagyon sokan és nagyon sokat kritizálták az elmúlt években, ha valamikor, akkor most világosan látszik, hogy ennek a politikának igenis volt és van is értelme. Természetesen ezt a következtetést le lehetett már vonni korábban is, például tavaly, amikor kiderült, hogy a Magyarországra irányuló rekordmennyiségű beruházásnak a 47 százaléka Koreából érkezett, és több mint 50 százaléka összességében Keletről. És ha megnézzük azt, hogy hogyan alakul a globális beruházások aránya, vagy hogyan alakult a járvány előtt, akkor azt láthattuk, hogy most már a világon a végrehajtott beruházásoknak mintegy 58 százalékát finanszírozták keleti tőkéből. Tizenöt évvel ezelőtt ez az arány 17 százalék volt, tehát jól látszik a világgazdasági és a világpolitikai folyamatok átalakulása. Azt látni kell, hogy a változások tempóját ma már legalább annyira diktálják Keletről, mint Nyugatról.

Az is világosan látszik, hogy a nemzeti alapú megoldások működtek, tisztelt képviselő úr, ebben egyetértünk. És az is világosan látszik, hogy vannak olyan csoportok  nevezzük őket spekulánsoknak , akik most sem pihennek, és most is megpróbálják megtörni egy-egy ország védekezési stratégiáját. Ezért is nagyon fontos, hogy egyrészt több lábon álljunk, másrészt pedig ne engedjünk annak a csábításnak, amelyre vonatkozó hívás nagyon sokszor elhangzik még itt a Parlament falai között is, nevesül az, hogy inkább a segélyekre alapozzuk a válságból való kilábalást, ami definíciószerűen lehetetlen egyébként, és ne a munkahelyek megvédésére vagy a munkahelyek létrehozására.

Ismerjük ezt a gazdaságfilozófiai vitát, tíz éve kezdtük meg, az elmúlt tíz évben vívtunk is éppen eleget. 2010-ben is próbáltak minket arra csábítani az IMF-fel és néhány spekulánssal az élen még hazai politikai és hazai gazdasági szereplők is, hogy minél több adósságba verjük bele magunkat, és minél több segélyt osszunk ki, ehelyett mi a munkahelyek létrehozására alapuló gazdaságpolitikába vágtunk bele, aminek az eredményei látszanak is.

Végezetül pedig szeretném elmondani azt is, hogy látszik, hogy a nemzetközi liberális mainstream sem pihen a járvány és a válság ideje alatt. Az álhírek  egyenlőségjel: hazugságok- gyártása nagy erőkkel zajlik; úgy látszik, hogy erre külön gyártósorok vannak. És nem szégyellik ezeknek a hazugságoknak a terjesztői, még akkor sem, ha élő adásban kapják rajta őket, és jól mondja a tisztelt képviselőtársam, ha valamiről kiderül, hogy hazudnak, akkor maximum megjegyzik, hogy hát akkor most új információ van.

(12.30)

Szerintem arról információt szerezni, hogy a magyar parlament működik, az nem a liberális nemzetközi újságírás csúcsteljesítménye lett volna, de hát ilyenkor jön az a kérdés, hogy valóban nincseneke felkészülve vagy direkt hazudnak.

A rendkívüli helyzetekről pedig annyit, hogy négy olyan ország van az Európai Unióban (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ahol nincsen meghatározva a rendkívüli időszak vége, és négy olyan ország van, ahol a rendkívüli időszakot a kormány a parlament jóváhagyása nélkül meghosszabbíthatja. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai