Készült: 2024.09.24.18:52:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2008.02.11.), 222. felszólalás
Felszólaló Hock Zoltán (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:49


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOCK ZOLTÁN (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Miniszter Úr! Egy tavaly decemberi kormányrendelet alapján 2008 májusától magáncégek is végezhetnek sebesség-ellenőrzést a közutakon, a kormányzati szándék tehát egy hatósági feladat részbeni magánkézbe adását határozta el. Magáncégek mérik majd a sebességet az utakon, közlekedésrendészeti feladatokat látva el.

A törvények kikényszerítése, a betartásukra való ösztönzés az állami szervek kötelessége, a szankcionálás, a bírságolás célja a törvényszegéstől való elrettentés és a prevenció. A 410/2007. kormányrendelet a bírságolást gyakorlatilag a profitszerző tevékenységek kategóriájába degradálja, a magáncégek abban lesznek érdekeltek, hogy minél több esetet produkáljanak, a megelőzés helyett a profitnövelés motiválja őket: ott fognak fényképezni, ahonnét a legtöbb biztos gyorshajtót remélik, nagy forgalmú országutakon, egyenes pályákon, nem pedig a kritikus gócpontoknál, ahol talán kevesebb a szabálytalankodó, de annál nagyobb bajt okoznak, sokkal több a súlyos baleset.

Mindemellett komoly adatvédelmi, adatbiztonsági aggályok is felvetődnek, sérülnek a személyiségi jogok, civil kezekbe kerülnek olyan adatbázisok, amelyek az állampolgárok tartózkodási helyére vonatkoznak, hiányzik az adatok továbbításával összefüggő szabályozás. Ki fogja ellenőrizni például a cégek szakszerű működését? Ki garantálja a felvételek hitelességét? Hogyan fogják kiszűrni a csalókat, az álbírságolókat? Hogyan védekeznek a korrupcióval, a megvesztegetésekkel szemben, az inzultusokkal szemben - amelyek száma növekedni fog vélhetően -, ha megszűnik a hivatalos személy jelenlétének elrettentő hatása? Ha a sebességmérést végző rendőrt bántalmazzák, az hivatalos személy elleni erőszak, visszatartó ereje van, és a vesztegetés a hivatalos személy vonatkozásában szintén súlyosabb bűncselekmény, mint egy cégalkalmazott vonatkozásában.

A Magyar Demokrata Fórum szerint a közlekedésrendészeti feladatokat a rendőrségnek kell ellátni. Érthetetlen számunkra, hogy miért szervezi, miért akarja kiszervezni maga alól az állam ezt a feladatot is. A rendvédelmi szervek összevonásával a rendőrség állománya jelentősen kibővült. Miért nincs erőforrás arra, hogy a sebességmérést is üzemeltesse? Ha másokat is be kívánnak vonni ebbe a hatósági tevékenységbe, miért nem az önkormányzatok vagy éppen a közterület-felügyelet kapja meg ezt a feladatot? Emlékeztetném a miniszter urat, hogy három évvel ezelőtt az MDF már kezdeményezte az önkormányzatok részére ennek a lehetőségnek a megteremtését.

Veszélyes és felelőtlen útnak tartjuk ezt, amin a kormány elindult. Mi lesz a következő lépés? Diszkóban edzett őrző-védő markos legények veszik át a kormányőrök helyét, és adószedő magáncégek végzik a pénzbehajtást? Ez volna az új Magyarország, miniszter úr?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai