Készült: 2024.09.24.19:15:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2004.03.29.), 31. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön által idézett program keretében nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is tudjuk segíteni a vidék fejlődését. Sajnálatos természetesen, hogy az Orbán-Torgyán-kormány, annak ellenére, hogy 1999-ben jóváhagyta az Európai Unió Bizottsága az előcsatlakozási programot, három év alatt egyetlen fillért nem tudott behozni, és a magyar gazdálkodóknak a vidék fejlesztésére eljuttatni. De higgye el, képviselő asszony, ez csak a jéghegy csúcsa volt. Gondoljon bele azokba az intézményfejlesztési feladatokba, amelyhez hozzá sem kezdtek! A SAPARD-programot legalább megkezdték előkészíteni, bár túl sok köszönet nem volt benne, hiszen azóta folyamatosan módosítani kell ahhoz, hogy ténylegesen hozzáférhessenek a mezőgazdasági termelők.

Az Európai Unió Bizottsága 2002. november 26-án adta meg a rendszer akkreditációját. A pályázati felhívást ezt megelőzően kiírhattuk. De azt követően a pályázati feltételeket több alkalommal módosítanunk kellett. Ennek keretében sokkal szélesebb kör számára tettük hozzáférhetővé a pályázatokat, és a fajlagos támogatottsági szintet is növelni tudtuk, a mezőgazdasági gépvásárlás, épületberuházások megvalósítása tekintetében 30-40 százalékról 40-50 százalékra.

 

(14.10)

Két új intézkedéssel is bővítettük az akkreditációt: a falufejlesztés, a falufelújítás, a vidék szellemi örökségének védelmével és a mezőgazdasági tevékenységet végzők más irányú tevékenységének a támogatásával.

Az új elemek között kell megemlítenem azt a módosítást, amely napjainkban lép életbe, új pályázati felhívás keretében, ez a Medgyessy-kormány stratégiai céljaival szinkronban történik meg: a közösségi szervezetek fejlesztését; tehát a tészek, bészek és a termelői csoportok is fel tudják már használni a SAPARD-forrást. Itt nem előírás az 50 százalékos mezőgazdasági árbevétel. Úgy gondolom, hogy ezáltal lehet igazából a kistermelőket, az egyéni gazdálkodókat segíteni. A pályázatkezelési munka rendkívül feszített feladatot jelent, hiszen a négyéves programot lényegében másfél év alatt kell megvalósítani.

Én úgy gondolom, hogy a gazdák hozzáállását csak dicsérni lehet azáltal, hogy március 22-éig 3692 pályázatot nyújtottak be, melynek a fejlesztésiprojekt-értéke elérte a 180 milliárd forintot, az igényelt támogatás 85 milliárd forint volt. Sajnálatos, hogy az első időszakban csak a pályázatok 40 százalékát tudta a hivatal pozitívan elbírálni, mára ez az arány már 60 százalékos mértéket jelentett. Az elmúlt hetekben, hetente már 70-140 pályázat érkezett a hivatalhoz. Eddig a források mintegy 40 százaléka került lekötésre a meghozott támogatási döntések alapján. A beérkezett és feldolgozás alatt álló pályázatok adatai azt mutatják, hogy további 40 százalék lekötése biztonsággal prognosztizálható.

Várhatóan az április végéig beérkező pályázatokban, amelyeket a hivatal augusztus végéig bírálhat el, a teljes keretösszeg lekötésre kerülhet. Ezzel megvalósítjuk azt, hogy az Orbán-Torgyán-kormány hároméves lemaradását a Medgyessy-kormány másfél év alatt ledolgozza. Úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy a magyar vidék nemcsak most, de a megelőző négy évben is rászorult volna arra a vissza nem térítendő támogatásra, arra a segítségre, amellyel versenyképesebben nézhetne az európai uniós csatlakozás elé.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  31  Következő    Ülésnap adatai