Készült: 2024.09.23.09:56:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2001.11.05.), 211. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyimesi József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYIMESI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kezemben tartom a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének szigorú felszólító levelét, amelyet e szövetség elnöke, szabad demokrata politikus, korábban országgyűlési képviselő és főtitkára, dr. Zongor Gábor szocialista politikus, korábban országgyűlési képviselő írt alá.

Ebben a felszólító levélben a szövetség nevében felszólítja azokat az önkormányzatokat, amelyek a szövetséggel a gázközművagyonnal kapcsolatos igényük érvényesítése kapcsán korábban szerződtek, hogy a még meg nem fizetett sikerdíjat a szövetség részére három napon belül fizessék meg.

A sikerdíj összege, amely e szövetség gázközművagyon iránti igénnyel rendelkező tagjait megilleti, 500 millió forint. Tehát 500 millió forint az az összeg, amennyivel kevesebb marad meg az érintett önkormányzatoknál, amely a költségvetési kifizetést kurtítja meg, illetve amely összeg az érvelése szerint e szövetséget sarcként megilletné.

A szövetség a felszólító levél mellé a jutalék vagy sikerdíj összegéről számlát is mellékel.

 

 

(21.50)

 

 

Álláspontom szerint erkölcsileg, politikailag és jogilag is elfogadhatatlan e szövetség követelése. Nemcsak azért, mert nem tett semmit annak érdekében, hogy a polgári kormány kezdeményezése alapján az Országgyűlés rendelkezése szerint e gázközművagyon iránti igénye az önkormányzatoknak tíz év után kielégítést nyerjen, hanem egyéb komoly aggályok is e követeléssel kapcsolatosan felmerülnek.

1998 őszén az Alkotmánybíróság megsemmisítette a korábbi kormányok által hozott rendelkezéseket, amelyek az önkormányzati igényeket ekként alkotmányellenes módon próbálták kielégíteni. A tízéves adósság a polgári kormányra maradt, és 60 milliárd forint értékben az egyes önkormányzatokkal megkötött szerződés alapján a törvényhozás rendezte ezen önkormányzati igényeket. Amikor 1999-ben a TÖOSZ a tagjaival szerződést kötött ezen igények érvényesítése iránt, akkor már a TÖOSZ vezetőinek politikai kapcsolatain keresztül tökéletesen tudniuk kellett, hogy az igények törvényes úton rendezést nyernek, tehát olyan igényre szerződtek sikerdíj ellenében, amely igény az önkormányzatokat a beterjesztett törvényjavaslatot megelőző szakértői számítások szerint megillették volna.

Ez elsősorban az erkölcsi aggály, és természetesen az is, hogy a szövetség, amely eleve érdekképviseletre vállalkozott, az érdekképviseletért külön tagdíjat kér az önkormányzatoktól. Ha az élet más területéről szeretnék példát mondani, ez körülbelül olyan lenne, mintha a szakszervezetek a jövő évi minimálbér-emelkedés után tagjaiktól jutalékot kérnének, hiszen azt a minimálbért is a szakszervezeti tagok a törvényes rendelkezések alapján fogják megkapni.

Egyébként azzal érvel ebben a felszólító levélben a TÖOSZ, hogy a sikerdíjat már kifizető önkormányzatok is követelik a nem fizetőkkel szemben az igények behajtását, hiszen igazságtalan az, hogy egyik részük fizet, a másik részük pedig nem fizet.

Azt mondom, hogy ebben az egyben igaza van a TÖOSZ-nak, de az igazságtalanságot úgy kellene felszámolnia, hogy a már felvett sikerdíjat - és nevezzük így, hiszen most már óvatosan megkerüli ő is ennek a jutaléknak a nevesítését - fizesse vissza az önkormányzati tagjai részére, hiszen ez a követelés és az a szerződés, amelyből ez a követelés ered, jogilag semmis, hiszen a jó erkölcsbe ütközik, és ebből következően a semmisségre jog nem alapítható.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  211  Következő    Ülésnap adatai