Készült: 2024.09.21.18:17:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2005.05.31.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Ön az utóbbi hetekben többször is foglalkozott a magyar gazdaság helyzetével, vagy ha tetszik - és ilyen címet adok az ön hozzászólásának, ha egyáltalán ezt megtehetem -, a gazdaság és a tények, az állítások és a valóság összefüggésével. E tekintetben a megközelítésmódjával egyetértek.

Ha azt nézzük, hogy a magyar gazdaság hogyan teljesít, akkor nyugodt lélekkel megállapíthatjuk, hogy a magyar gazdaság a múlt év végére olyan helyzetbe került, amit 2001 elején veszített el, újra a hosszú távon fenntartható egészséges növekedéssel jellemezhető makrogazdasági pályára tért vissza a gazdaság; és olyan körülmények között - úgy érzem, ez nagyon fontos -, hogy eközben az életszínvonalat igen jelentősen növeltük. Tehát amikor frakcióvezető-helyettes úr azt mondta, hogy húsz éve nem volt ilyen alacsony az infláció, mint az idei első negyedévben, ez valóban így van, ez egy nagyon kedvező adat, de hozzáteszem azt is, hogy a reálkeresetek növekedése, a nyugdíjak vásárlóértékének a növekedése szintén nem volt ilyen jelentős az elmúlt húsz évben, mint ebben a három évben. Azt gondolom, hogy ez nagyon fontos dolog. 24 százalékkal nőttek a reálkeresetek az elmúlt három évben, és valóban, az első negyedévben a reálkeresetek további 4 százalékkal nőttek, és a nyugdíjak vásárlóértéke is hasonló módon nőtt.

Valóban érdemes foglalkozni a tényekkel, mert a közgazdaságtan alapvető megállapítása, hogy a tények tisztelete nélkül politizálni nem lehet. Nagyon érdekes, ha megnézzük, az elmúlt húsz évben a közgazdaságtan legeredményesebb kutatói a matematikai közgazdaságtannal, a módszertannal, a modellekkel foglalkoztak. Az utóbbi néhány évben mintha változás lenne, a közgazdasági Nobel-díjaknál is ezt látjuk, hogy a gazdaságpszichológiával egyre többen foglalkoznak, azokkal a lélektani hatásokkal, amelyek például a verseny szereplőit mozgatják.

(9.10)

Ez egy nagyon fontos dolog, mert ezeknek a hatásoknak valóban komoly szerepe van például az üzletmenetben. De van ennek egy olyan eleme, amivel kutató eddig talán nemigen számolt, hogy ez is egy gazdaságpszichológiai hatás, amikor egyes politikusok a tényektől elrugaszkodnak, és úgy gondolják, hogy ettől függetlenül is lehet politizálni. Ez elkezdődött valamikor 1998-ban, legalábbis a tények tiszteletének a felrúgásával, de szerencsére az első két évben, ’99-2000 végéig, akkor ez szerencsére még csak a kommunikációban ment, és a gazdaságpolitikát nem sértették meg, aztán 2001 elejétől megváltozott a magyar gazdaságpolitika, és akkor letért a fenntartható fejlődés pályájáról. És most is azt látjuk valóban, egyet kell értenem a frakcióvezető-helyettes úrral, hogy ez egy mélyen felelőtlen politizálás, amelyet az ellenzék folytat - az adatokat, a tényeket ilyen módon meghazudtolva politizálni, ez elég sajátos.

Csak egy példa arra, hogy sereghajtók vagyunk-e ezen európai uniós térségben; egyszerűen semmilyen tény nem támasztja ezt alá, hozzáteszem, hogy szerencsére. És csak egyetlenegy dolgot hadd mondjak, éppen ma reggel kaptam kézhez, mielőbb bejöttem ide a terembe, a KSH adatait a GDP első negyedéves alakulásáról. E szerint a bruttó hazai termék az első negyedévben 2,9 százalékkal növekedett, ami nagyon jelentős növekedés a tavalyi évhez képest, de most a KSH egy új számítást is végez az Eurostat ajánlása alapján, amelyben azt is nézi, hogy a naptárhatástól megtisztított index mit mutat, és e szerint 2005 első negyedévében 3,5 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék - tehát 3,5 százalékkal.

És ami legalább ilyen fontos: a nemzetgazdasági beruházások volumene az első negyedében minden várakozás felett 6,8 százalékkal nőtt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és ezen belül nagyon jelentősen nőtt az építési beruházások aránya, 12,2 százalékkal.

Köszönöm, elnök úr, a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai