Készült: 2024.04.26.11:01:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2001.03.26.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Szent-Iványi István (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az első szó, amit a szabad demokraták nevében mondani szeretnék, az együttérzés; együttérzés és szolidaritás a bajba jutottakkal, azokkal, akiknek élete eredményét, egzisztenciáját, lakását, házát vitte el a víz. Együtt érzünk velük.

A második szó, amit mondani szeretnék, az elismerés; elismerés mindazoknak, akik álltak a gátakon vagy akik segítették a gáton védekezőket azért, hogy a még nagyobb bajt elkerülhessük. Tudjuk, hogy még ma is nagyon sokan vannak ott, feléjük is szeretnénk kifejezni együttérzésünket.

Az SZDSZ, mint valamennyi jóérzésű magyar állampolgár és mint valamennyi képviselőtársam, az első pillanattól kezdve erkölcsi kötelességének érezte és érzi, hogy segítségére legyen a bajba jutottaknak. Az SZDSZ parlamenti frakciójának képviselői tiszteletdíjuk egy részét ajánlották fel, és már el is juttatták a bajba jutott önkormányzatok közül kettőnek. Közvetlenül azoknak akartunk segíteni, akik ma fedél nélkül vannak vagy akik nagy bajban és nehéz helyzetben vannak. Az SZDSZ-es önkormányzatok is hatékony segítséget igyekeztek nyújtani a bajba jutottaknak, sokféle támogatásban részesítették őket; a főváros rögtön tízmilliós gyorssegélyt utalt ki, ebből szivattyúk, aggregátorok kerültek az árvíz sújtotta területre; más önkormányzatok is támogatták, nem csak SZDSZ-esek, de nekem az a tisztem, hogy most róluk beszéljek.

Úgy gondolom, hogy itt valóban nemzeti összefogás született és nemzeti összefogásra van szükség, és üdvözlöm a miniszterelnök úrnak azokat a szavait, amelyek erre vonatkoznak, helyeslem is. Mint ahogy helyeslem azt is, amit a miniszterelnök úr már több alkalommal mondott, hogy minden háznak újjá kell épülnie, méghozzá ha lehet, akkor jobb minőségben, mint amilyen eddig volt. Ezzel nagyon is egyet tudunk érteni, támogatjuk ezeket a törekvéseket, hiszen úgy gondoljuk, hogy azok az emberek, akik az elmúlt néhány évben, de mondhatnám, néhány évtizedben annyit szenvedtek a folyó szeszélyétől és áradásától, most megérdemlik, hogy jobb körülmények között élhessenek.

Annak is nagyon örülök, ami itt hangzott el a miniszterelnök úrtól, és ez ellentmond annak, amit korábban hallottunk, hiszen voltak aggodalomra okot adó hangok is, hogy az újjáépítést valamiféle konzorcium fogja végezni, hogy az újjáépítést külső megbízók és külső kivitelezők fogják vállalni, és nem azoknak jut elsősorban a segítség, akiket megillet, nem azoknak, akik szenvedtek és akik ott élnek. Örülök, hogy most ennek a cáfolata elhangzott itt. Mi azt szorgalmazzuk, hogy elsősorban azok vehessenek részt az újjáépítés munkálataiban, akik a károkat elszenvedték, a térség vállalkozóinak juttassunk munkát és lehetőséget, és az érintett lakóknak tegyük lehetővé, hogy maguk döntsék el, milyen otthonokban kívánnak élni, milyen módon kívánják kihasználni a társadalom támogatását.

Tisztelt Ház! Az elmúlt években sajnos megszokottá vált a Tisza áradása, menetrendszerűen, szinte évről évre érkezik a nagy ár. Ez a legutóbbi nyilvánvalóvá teszi számunkra, hogy a védekezés hagyományos eszközei, hagyományos módszerei nem elégségesek. Nagyon helyes, hogy a hiányzó gátakat kiépítik, hogy ahol lehet, megmagasítják, ahol lehet, megerősítik, de ma már jól tudjuk, hogy ez nem elég, ilyen módon nem tudunk felkészülni az évről évre egyre magasabb árhullámra és áradásra.

Egyetértünk azzal, hogy itt a Tisza vízgyűjtő területének komplex rendezésére van szükség, és ezt mi magunk, egymagunk nem tudjuk megoldani. Ezért üdvözöljük azt, sőt kezdeményezzük is a szabad demokraták részéről, hogy egy négyes együttműködés alakuljon ki, egy magyar-ukrán-szlovák-román kezdeményezés a Tisza vízgyűjtő területének komplex rendezésére; keressük meg az európai uniós forrásokat, hiszen van ilyen forrás az Interreg keretében, amely támogatja ezeket az erőfeszítéseket; és vegyük fel a küzdelmet ott, ahol keletkezik a baj, a Tisza vízgyűjtő területein, épüljenek hegyi víztározók, és történjen meg a vízelvezetésnek más, komplex, modern módszere is, tehát nem elégséges csak a hagyományos módszer, hanem új módon is fel kell vennünk a harcot az évről évre egyre nagyobb áradással. Ígérhetjük ezt az országnak, de ha kell, akár a miniszterelnöknek is, hogy az ebbéli törekvésekben és az ebbéli erőfeszítésekben partnerek leszünk mi, szabad demokraták mindannyian.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok, az MSZP, az SZDSZ és a függetlenek soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai