Készült: 2024.09.20.01:29:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2003.03.17.), 174. felszólalás
Felszólaló Tóth Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Hazánk európai uniós csatlakozása szükségessé teszi, hogy 2004. január 1-jéig kialakításra kerüljön az az intézményrendszer, mely alkalmas lesz a közös agrárpolitika működtetéséből adódó feladatok végrehajtására, a közösségi követelmények teljesítésére.

Ismereteink szerint ilyen hatósági feladatok delegálásával kistafírozva önök ismételten a magyar gazdálkodókra, agrárvállalkozókra akarják erőltetni azt a Magyar Agrárkamarát, mely korábbi működése során elhíresült azzal, hogy nem az ágazatot, nem a gazdálkodókat, a mezőgazdasági vállalkozókat képviselte szektorsemlegesen, hanem csak egy szűk nagyüzemi lobbicsoportot. A kötelező tagságból befolyt bevételek szűk lobbiérdekeket szolgáltak.

Ezért kérdezem a miniszter úr helyett az államtitkár úrtól: tervezik-e direkt vagy indirekt módon a kötelező kamarai tagság ismételt kikényszerítését az agrárágazatban? Milyen hatósági feladatok átadását tervezik a Magyar Agrárkamara felé a közvetlen kifizetésekkel és más közösségi forrásokkal kapcsolatos pályázati kérelmekkel kapcsolatban? Továbbá milyen egyéb, a pályázathoz kapcsolódó feladatokat kívánnak a Magyar Agrárkamarával elvégeztetni, és ezen feladatok végzése egy szervezeten belül mennyire összeférhetetlen az EU szabályaival? Egyébként az Európai Unió szakértői mennyire tartják elfogadhatónak az Agrárkamara szerepvállalását az agrárirányítási rendszerben? A megyei FVM-hivatalokból milyen törvényi felhatalmazással, mikortól, milyen feladatok és mekkora létszám átcsoportosítását tervezik a Magyar Agrárkamarához? Tervezik-e és mikortól a falugazdász-hálózat ismételt átjátszását a Magyar Agrárkamarához, és ennek a lépésnek mik a racionális szakmai, költségvetési indokai? Csak nem az, hogy az Agrárkamara egykori vezetője most az FVM közigazgatási államtitkára?

Kérdezem tehát az államtitkár urat: folyamatban van az Agrárkamara restaurációja? Ismételten kényszer lesz az agrárkamarai tagság (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) és kamarai gazdajegyzők lesznek a falugazdászok helyett?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai